Kimlik istenmesi birçok kişiyi rahatsız edecektir. Davetiye belki olabilir. Ama bu da forumdan yararlanmak isteyen birçok kişiye kapıyı kapatmak demektir. Mesela davetiye için kişinin web projeleri ve referansları falan sorulsa. Ama o kişi kendisini zaten bu konularda geliştirmek için kaydolmak istese ona engel konulmuş olur. Açıkçası ben bu foruma ilk kaydolurken illa kodlama dili bilme veya büyük bir projem olması gerekliliği olsa kaydolamazdım. Ama artık bilgili olduğum konularda yardımcı oluyorum. Zaman zaman konu açıp yardım istiyorum.

Kısacası davetiye sistemi gelirse foruma katkısı olabilecek veya forumdan çok faydalanabilecek kişiler engellenir. Kimlik konusunda ise, bazı kişiler ************** diye herkesten bu fotokopi istenemez. Sonuç olarak ufak bir yanlış anlaşılma olsa. Veya adam uzun süredir foruma girmiyor mesela, direkt kimlik savcılığa verilse belki de haksız yere o adam dava edilecek. Yani forumda **************lıkların azalması bize bağlı. Ticareti azsa peşin ödeme yapma. Referans iste. Sözleşme iste. Bu kadar dikkatli olmak zorunda olmasak keşke ama zorundayız.

Açıkçası yönetimin davetiye getirmemekle iyi yaptığını düşünüyorum.