wmaraci reklam

Kasa Soğutma Sistemi Tasarımım

10 Mesajlar 1.789 Okunma
wmaraci reklam

mustafabenli mustafabenli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 548
  • Beğeniler 30 / 93
  • Ticaret 1, (%100)
Özellikle oyuncular kasada bGenelde soğutma sistemleri kasanın içinde yer almaktadır. Benim düşüncem kasayı dışarıdan soğutabilmekti. Daha sonra kağıda bir şeyler karaladım sonra basit bir 3d modelleme yaptım.

Soğutucu ünitelerin içinde uzun süre soğuk kalan bir sıvı veya gaz bulunmalı. Buzdolabı içinde bulunan gazlar kullanılabilir diye düşünüyorum. Enerji tüketimi konusu ne olur hiç bilmiyorum. Düşüncülerinizi ve fikirlerinizi belirtirseniz sevinir. :)
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

aakinci aakinci hdfilmdevi.org Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Öğretmeni
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 902
  • Beğeniler 51 / 110
  • Ticaret 51, (%96)
3 kasalık yer kaplıcak ve gereksiz bir yapı bence. Zaten biraz fazla para verirsen her bir birim için özel fanlı bir kasa al hızını ayarla işine bak. 0 ısınma olur. Bunlara ne gerek var :)
faruk16

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 548
  • Beğeniler 30 / 93
  • Ticaret 1, (%100)

aakinci adlı üyeden alıntı

3 kasalık yer kaplıcak ve gereksiz bir yapı bence. Zaten biraz fazla para verirsen her bir birim için özel fanlı bir kasa al hızını ayarla işine bak. 0 ısınma olur. Bunlara ne gerek var :)

Modelleme biraz büyük olmuş ama o kadar büyük olacak değil. Piyasada bulunan sıvı soğutmalar parasının hakkını pek vermiyor diye düşünüyorum. Sistemde bulunan üniteler 5-6 cm genişliğinde olabilir diye düşünüyorum. İyi bir oyun kasası min 600 TL fiyattan başlıyor. Yorumunuz için teşekkürler bir şeyler daha çiziyorum şu aralar.

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
Buzdolabu içerisinde bulunan gaz sıvılaştırılmış azot gazı azot gazının soğutulması için bir güç gerekecek ve bu gazın kasa dışında soğuk bir şekilde durması kasa içindeki hava sirkülasyonunu değiştirmeyecektir.Gazın soğutulması için gerekecek güç şu anda kullanılan sıvı doğutma sistemlerinden daha fazla olacaktır.Modelleme üzerindeki fanlar sistemin optimize çalışabilmesi ve iyi soğutması için büyük olmalıdır bugün ki fanlara bakıldığında kalınlıkları zaten 3-4 cm arasında değişiyor.Azot gazını soğutacak sistemi de soğutma ünitesinin içine eklersek ünite baya kalın olur :) mantık güzel ancak daha alternatif ve minimum güç tüketecek şekilde yeniden tasarlanabilir. :)

Ek Olarak: Buzdolabu içerisinde bulunan gaz sıvılaştırılmış azot gazı azot gazının soğutulması için bir güç gerekecek ve bu gazın kasa dışında soğuk bir şekilde durması kasa içindeki hava sirkülasyonunu değiştirmeyecektir.Gazın soğutulması için gerekecek güç şu anda kullanılan sıvı doğutma sistemlerinden daha fazla olacaktır.Modelleme üzerindeki fanlar sistemin optimize çalışabilmesi ve iyi soğutması için büyük olmalıdır bugün ki fanlara bakıldığında kalınlıkları zaten 3-4 cm arasında değişiyor.Azot gazını soğutacak sistemi de soğutma ünitesinin içine eklersek ünite baya kalın olur :) mantık güzel ancak daha alternatif ve minimum güç tüketecek şekilde yeniden tasarlanabilir. :)

wmaraci
wmaraci

karaarslan karaarslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek TERZİ---İŞLETME
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Biliyorum diyen birçok arkadaş rüzgardan soğutma mı olur deyip küçümsemişti.On yıldır aynı sistemi kullanıyorum.5V lik küçük fanlardan hdd işlemci bellekler ve özellikle ekran kartına 5V lik küçük fanlardan ekstra soğutma sağlıyorum orta şeker pc lerimde her zaman çok daha iyi randıman alıyorum.Basit ucuz etkileyici ve sesiz.Elbeteki sıvı soğutma sistemleri ileri seviyede ancak bütçe ayıramayacak olanlar için bence yöntemim gayet kullanışlı.
Mustafa kardeşin modelini göremedim büyük diyen arkadaşlardan boyut anlaşılıyor ama performans alıcaksa şirinse mekanda yer sorunu yoksa neden olmasın hatta gösterişli derim.

• Üyelik 13.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 548
  • Beğeniler 30 / 93
  • Ticaret 1, (%100)

Blacksheep adlı üyeden alıntı

Buzdolabu içerisinde bulunan gaz sıvılaştırılmış azot gazı azot gazının soğutulması için bir güç gerekecek ve bu gazın kasa dışında soğuk bir şekilde durması kasa içindeki hava sirkülasyonunu değiştirmeyecektir.Gazın soğutulması için gerekecek güç şu anda kullanılan sıvı doğutma sistemlerinden daha fazla olacaktır.Modelleme üzerindeki fanlar sistemin optimize çalışabilmesi ve iyi soğutması için büyük olmalıdır bugün ki fanlara bakıldığında kalınlıkları zaten 3-4 cm arasında değişiyor.Azot gazını soğutacak sistemi de soğutma ünitesinin içine eklersek ünite baya kalın olur :) mantık güzel ancak daha alternatif ve minimum güç tüketecek şekilde yeniden tasarlanabilir. :)

Yorumun için teşekkür derim. Dışında durması kasayı soğutmayacaksa işlemcinin üzerine yerleştirilen kapalı bir kutu oluşsa nasıl olur? Direk işlemciye yönelik bir sistem olabileceğini düşünüyorum.

karaarslan adlı üyeden alıntı

Biliyorum diyen birçok arkadaş rüzgardan soğutma mı olur deyip küçümsemişti.On yıldır aynı sistemi kullanıyorum.5V lik küçük fanlardan hdd işlemci bellekler ve özellikle ekran kartına 5V lik küçük fanlardan ekstra soğutma sağlıyorum orta şeker pc lerimde her zaman çok daha iyi randıman alıyorum.Basit ucuz etkileyici ve sesiz.Elbeteki sıvı soğutma sistemleri ileri seviyede ancak bütçe ayıramayacak olanlar için bence yöntemim gayet kullanışlı.
Mustafa kardeşin modelini göremedim büyük diyen arkadaşlardan boyut anlaşılıyor ama performans alıcaksa şirinse mekanda yer sorunu yoksa neden olmasın hatta gösterişli derim.

Tasarım konusunda geliştirme yapacağım. Merak ettim rüzgar ile nasıl bir soğutma yapıyorsunuz?

AlperenAtasever AlperenAtasever I love SEO Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 173 / 271
  • Ticaret 13, (%100)
Buzdolabı gazı filan dediniz de aklıma lisedeki Kimya hocam geldi, kulakları çınlasın...

karaarslan karaarslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek TERZİ---İŞLETME
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Örnek ekran kartı: 5v lik fanı soğutma bakırına veya aleminyumuna gelecek şekilde monte et yalnız ekran kartı fanlıysa takacağın fanla kartın fanının dönüş yönü aynı olsun .Ayrıca takacağın extra fanları bir veya 2 anahtar bağla gece sesizliğinde rahatsızlık veririse kapatılır.

rankend rankend barankaraboga.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh. Adayı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 207
  • Beğeniler 20 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
sıvı soğutma görmüştüm bazı kasalarda çok etkili olduğunu duydum araştırdım da,biraz maliyetlide olsa malzemeleri alın döşettirin derim.

barankaraboga.com // rankend.com // hatadeposu.com - türkiyenin hata çözüm arşivi

sawuur sawuur Zaman En Büyük Düşmanım Kullanıcı
  • Üyelik 09.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bankacılık
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 14 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
aliexpress den uygun fiyata alabilirsin sıvı soğutmayı.
malesef nem oranı sebebi ile dijital ne varsa boza bilir ve yaka bilirsin uğraşma boşver.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al