En başta sömürüldüm. Amalelik, garson, komi, barmenlik, teknik servis, cafe bar elemanı, inşaat alanı, böyle uzayıp giden kısa süreli işler yaptım reelde. Bu işlerin ücreti günlük ulaşım, bir yemek bir si..ra parasına ancak denk geliyordu malesef. sanal da soracak olursan ki sorun bu sanırım. İlk olarak ben de çoğu gibi oyunlarla başladım. Karekterler allıp kastırıp onları sattım. sonra sosyal medyaya geçtim. Sayfaları profilleri kastırıp oralara reklam aldım. Daha sonra fiverr ve muadili alanlarda tasarım vs. işleri yaptım. 1-2 sene youtube işiyle uğraştım asıl ekmeği ordan yedim diyebilirim. Taa ki botlar ve 12-13 yaşında arkadaşlar dahi yt işine bulaşana kadar. güncellemeler dalgalanmalar belimizi kırınca onu da bıraktım. Daha sonra bir e-ticaret sitesinin editörlüğünü yaptım sahibine her ay 10k para kazandırınca bana tekmeyi vurup aylık 4k ücretle profesyonel(sözde) birini aldı. 3 ay sonra site mahkemelik oldu kapandı. Son olarak adsense den devam ettim ama baktım oda 3-5 kuruşla olacak iş değil şu an uğraştığım alana yöneldim: Yurt dışına yani. Pasta o kadar büyük ki hiç saklamadan bağıra bağıra söylüyorum Tr de malesef savaşıyoruz resmen. Yurt dışı ve ingilizce pazar o kadar büyük ve karlı ki şu an sistemim para kazanıyorken ben yorum yazıyorum burda kastırmaya çalışmıyorum. Uzun lafın kısası bizim ülkemizde ister reel ister sanal çalış bir şekilde sömürülüyorsun, emeklerinin karşılığını alamıyorsun, ya rakip senle savaşıyor ya sistem sana dur diyor kardeşim. Sözde müslüman bir toplumuz ama hoşgörüden eser yok kimsede herkes bir kuyu kazma derdinde. O yüzden tüm bu tecrübelerden hangisi dersen para ''gavurda'' kardeşim derim. Emeğinin kaşılığını çok iyi alıyorsun. Hem de hiç zorlanmadan, hangi model olursa olsun yabancı bana kazandırdı. Herkesede gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.