wmaraci reklam
lidertakipci

Eskiden Oynadığım Oyunları Oynayamıyorum

16 Mesajlar 3.342 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

MuratAltun MuratAltun www.webmarkt.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek WEBMASTER/GRAFİKER
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 277 / 189
  • Ticaret 0, (%0)
ben 2009 yılında almıştım kullandığım pcyi asus anakart ati radeon hd3850 512Mb 256bit ekran kartı, 2,5 gb ram Şu an İllustrator cs6 yı dahi sorunsuzca açıyor maşallah ayrıca yeni çıkan oyunlarıda yüksek fpsde açıyor :) yenisini alın eğer alcaksanızda toplama pc alın.

GrafiMarkt,Webmarkt,HostingBurda
wmaraci
reklam

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
Hocam eski oyunları niye çalıştırmadığını biliyorum ama bunun üzerine bir makale hazırlıyoruz. Makale bittiğinde haber veririrm. Çare format veya driver değil. Yine de isterseniz deneyin.

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Hocam vadesi dolmuş artık. Yeni bir bilgisayar bakın bence.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Yorum yapan arkadaşlar bana kızmasın lütfen fakat vadesi dolmuş ve yenisini al gibi öneriler maalesef maddi durum yeterli olmadığında bir işe yaramıyor. Olsa gider en iyisinden alır adam zaten. Önerime gelecek olursak;

7-8 Dell Inspiron 6400 modelini kullanmıştım. Zamanla driverlar filan derken ben de senin gibi sorunlar yaşadım ben bu durumu şöyle çözümlemeni öneririm;
- İmkanın varsa anakart uyumlu bir işlemci değişikliğine gidebilirsin.
- Mutlaka ekstra bellek olması amacıyla RAM takviyesi yap.
- HDD'in de eskiyse bunu değiştirmeyi düşünebilirsin. Eski HDD'ini de USB aparatı ile harici diske çevirirsin ziyan olmamış olur. Hem de yeni bir Harddisk sahibi olmuş olursun.

Ekran kartın muhtemelen dahili bir ekran kartıdır bu durumda bu önerilere kulak astıktan sonra mutlaka en azından Windows 8'e geçmeyi düşünmelisin. Hatta imkanın varsa Win 10'a geç. Oyun konusunda kesinlikle daha rahat edersin.

Ben bunları yaptığımda sorunu aşmıştım kısmen daha atak şekilde oyunları oynayabiliyordum. Yine de eski bilgisayarlardan oyun performansı konusunda çok bir şey beklememelisin.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
wmaraci

YeniWm YeniWm Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 0 / 19
  • Ticaret 2, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Yorum yapan arkadaşlar bana kızmasın lütfen fakat vadesi dolmuş ve yenisini al gibi öneriler maalesef maddi durum yeterli olmadığında bir işe yaramıyor. Olsa gider en iyisinden alır adam zaten. Önerime gelecek olursak;

7-8 Dell Inspiron 6400 modelini kullanmıştım. Zamanla driverlar filan derken ben de senin gibi sorunlar yaşadım ben bu durumu şöyle çözümlemeni öneririm;
- İmkanın varsa anakart uyumlu bir işlemci değişikliğine gidebilirsin.
- Mutlaka ekstra bellek olması amacıyla RAM takviyesi yap.
- HDD'in de eskiyse bunu değiştirmeyi düşünebilirsin. Eski HDD'ini de USB aparatı ile harici diske çevirirsin ziyan olmamış olur. Hem de yeni bir Harddisk sahibi olmuş olursun.

Ekran kartın muhtemelen dahili bir ekran kartıdır bu durumda bu önerilere kulak astıktan sonra mutlaka en azından Windows 8'e geçmeyi düşünmelisin. Hatta imkanın varsa Win 10'a geç. Oyun konusunda kesinlikle daha rahat edersin.

Ben bunları yaptığımda sorunu aşmıştım kısmen daha atak şekilde oyunları oynayabiliyordum. Yine de eski bilgisayarlardan oyun performansı konusunda çok bir şey beklememelisin.

forumda gördüğüm en yararlı yorum olmuş ellerine sağlık uğraşmış yazmışsın
Being

kişi bu mesajı beğendi.

wdrleo wdrleo Back-end Developer Kullanıcı
  • Üyelik 12.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Full-stack Developer
  • Konum Konya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 39 / 81
  • Ticaret 14, (%100)
"Bir verinin silinmesi için 30 kere format atmak" :) Bunu okuduğumda uğradığım şoku anlatamam.
Arkadaşın üyeliği durdurulmuş ama yine de yazmak istedim.
Aynı sorunu yaşayanlar varsa şu bilinmelidir ki; bilgisayara format atarak verileri silemezsiniz! Yani 30 kere format atınca siliniyormuş dur 40 kere atayım deyip bunu ciddi ciddi işleme koymayın.

5 Yıllık bir bilgisayar eski performansı göstermiyorsa bunun en başta nedeni; oyunlar online mı? sorusunu cevaplamaktadır. Eğer öyleyse bu tür oyunlar zaman zaman patch yayınlamakta ve oyun gelişmektedir. Bu durumda oynadığınız oyunun sistem gereksinimlerini patch güncellemeleri sonrası kontrol edin. Bazı güncellemeler artık sizin sisteminizin kaldıramayacağı yeni gereksinimler sunmuş olabilir.
Eğer oyun böyle bir oyun değilse, yada sistem gereksinimleri uymasına rağmen yavaşlama söz konusuysa ve bu yavaşlık sadece oyunlarda değil bilgisayar genelinde hissediliyorsa akla ilk olarak Harddiskiniz için bir bad sector taraması yapmak gelmelidir.

Harddiskiniz de bad sector oldukça fazla ise harddiski değiştirmeniz gerekebilir.
Bunun yanı sıra 5 yıllık kullanımdan doğan veri kalıntılarını harddisk üzerinden temizlemek için Low Level Format adı verilen bir formatı harddiskinize atmanız gerekir. Bu riskli bir işlemdir. Bir güç kaynağının olduğu yerde yapmalısınız. Aksi halde gücün işlem sırasında kesilmesi harddiskinize kalıcı zarar verecektir.

Bunların yanı sıra şu unutulmamalıdır; işlemciler çok çabuk ısınan donanımlardandır. Haliyle işlemci soğutması performans açısından çok büyük önem taşıyor.
Bu yüzden 5 yıllık kullanımı olan bir bilgisayarın açılıp, işlemci macununun (Soğutmaya yardımcı elektronik-termal macun) yenilenmesi gerekir. Bu macunu elektronikcilerde bulabilirsiniz ancak doğru uygulanması konusunda internetten yardım alın. Doğru uygulanmayan macunun bir yararı olmadığı gibi zararı da dokunabilir.

Daha sonra bu işlem yapılmışken fanın sökülerek temizlenmesi ve oluşan toz kalıntılarının (eğer bilgisayarı yerde, yorgan üstünde, kucağınızda, dışarda kısacası masadan çok dışarda da kullanan birisiyseniz bu toz kalıntıları tüm fan deliklerini tıkayacak boyutlara gelebiliyor, fan çalışsa da soğutma delikleri tıkandığından işlev göremez hale geliyor) uzaklaştırılması işlemleri yapılmalıdır.

Şunu kendi meslek hayatımda tespit ettim ki bir bilgisayar fanı uzun süredir temizlenmediyse ve ciddi derecede toz oluşumları mevcutsa (özellikle laptoplarda oluyor bu) bilgisayar performansı düşmektedir.

Eğer bütün bunlar halen işlev görmüyorsa o zaman bilgisayar özelliklerinize önce bir baktıktan sonra size önerim yeni bilgisayar değil SSD olacaktır. Emin olun yeni bilgisayar alsanız belkide o performansı yakalayamazsınız :) Bu yüzden hemen git yeni bilgisayar al, 30 kere format atılsın gibi şeyler çok yanlış bana göre. 5 Yıl uzun bir kullanım süresi değildir benim açımdan. Eğer sistem özellikleri sağlamsa SSD ile rahat bi 5 yıl daha kullanılır düşüncesindeyim.
Ben olsam yeni bilgisayara vereceğim paranın çok daha az bir kısmıyla SSD alır performansımı arttırırım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al