wmaraci reklam
lidertakipci

Nerede Bu Övülen Teknolojiler ?

17 Mesajlar 1.588 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

VNOkyanus VNOkyanus Research Analyzer Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Research Analyzer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 64 / 58
  • Ticaret 8, (%100)
Merhabalar arkadaşlar;

Öncelik olarak projemden bahsetmek istiyorum şuanda test aşamasındadır. Bildiğiniz üzere 30 yılı aşkın süredir PKK ile mayınlı bombalı saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Gözlemlediğim bir çok bilgi ve tecrübeye göre hala yerimizde saydığımız ve çözüm bulamadığımız bir çok nokta bulunuyor.

Bu noktalardan birincisi mayınlı arazinin döşendikten sonra koyunu kurda teslim eder gibi Mehmetlerimizin şehit edilmesi. "Yani 30 yıldır bu mayına bir çözüm bulamadılar. Nerede bu ASELSAN'lar nerede bu enstütüler ?" diye sorduğum çok oldu.

Gerçekleştirdiğim ve prototipini hazırladığım 3 ekip arkadaşım ile mayını tespit edebilen 250 m mesafeye sahip radyo frekans dalgası ile çalışan bir cihaz tasarlayacağız. Cihaz su geçirmez olduğu gibi araçların içerisinde veya dışına yerleştirildiğinde 30 ve 50 km hıza kadar doğru verileri tespit edebiliyor. Frekansın etraftaki cisimlere çarparak gönderdiği sinyaller doğrultusunda nasıl bir cisim olduğu ortaya çıkabiliyor.

Sormak istediğim soru şudur: Ben bir vatan evladı bunu olarak ve bunun gibileri düşünüp gerçekleştirmek isterken o çok övdüğümüz teknoloji firmaları, devler ve devletin teknoloji enstütüleri neden buna bir çare bulmadılar ?

ALLAH NASİP EDERSE,

Bu projeyi tasarlayıp kısa zaman içerisinde arkadaşlarımla birlikte ilgili birimlere dönüş sağlamayı düşünüyoruz.

Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

firat356 firat356 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 9 / 29
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam bunu yıllardır ben de düşünüyorum,dediginiz şekilde çalışan bir sistemi ben de düşündüm ama sıkıntı onu yapmakta değil, hükümet yada tsk bu cihazi almasi gerekiyor ama hiç kimsenin umrunda değil şehitler anlaşılan

• Üyelik 18.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 64 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

firat356 adlı üyeden alıntı

Hocam bunu yıllardır ben de düşünüyorum,dediginiz şekilde çalışan bir sistemi ben de düşündüm ama sıkıntı onu yapmakta değil, hükümet yada tsk bu cihazi almasi gerekiyor ama hiç kimsenin umrunda değil şehitler anlaşılan

Bazı noktalarda devletin çok eksik yanının olduğunu düşünüyorum. Olduğumuz yerde saydığımızın en büyük göstergesi bu bence. Yıllardır Türkiye Teknoloji'de şöyle oldu böyle oldu diyorlar eğer bir mayına çare bulamıyorsak hala o teknoloji dolaba koyulmuş hazır paketten başka bir şey değildir bence.

armoniy armoniy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mimarlık Adayı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 975
  • Beğeniler 227 / 270
  • Ticaret 2, (%50)
olay sizin gibi düşündüğünüz gibi olmuyor bunu düşündünüz ama YAZILIM kısmını veya donanım kısmınıda düşünmeniz akrşılıyor olabilmeniz lazım siz düşünmüşsünüz uygulaması kolay gibi görünen şeyler aslında en zor olanlardır

Aselsanın şuan elinde 200 K öteden insanı tespit eden radarlar var ama hala geliştirme aşamasındanlar yani Önemli olan onu yapmak veya yapmamak değil onu nerde hangi koşullarda nasıl kullanmaktır . Bunlarıda düşünemniz lazım

çünkü PKK önceden ilk başlarda patlatınca jamer falan vardı patlamıyor şimdi kablo yoluyla patlatıyor ve öncede 3sn süren bomba şimdi 1 snyede patlıyor bu kablo nasıl çekiliyor dersen belediye asfalt çalışması yaparken döşenmiştir . Oyüzden nerde nasıl ahngi şartlarda kullanacağınızı bilmeniz lazım düşünce

AL bir fikirde benden ;

1 tane kutu olacak başlanğıç noktası bu kutu
bir tane daha kutu olacak bitiş noktasıda bu olacak

200 KM oldugunu farz edelim 200 km boyunca yere çivi çakılsa hemen sinyal göndersin ?

yapılabilir ancak herşeyi karşılayabilir ve bunun maaliyetini yazılımını kaç yıl sürer planını çıakrabilmeniz lazım

wmaraci
wmaraci

SrcnAkty SrcnAkty WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 816
  • Beğeniler 163 / 177
  • Ticaret 46, (%100)
Zaten devlet bu şehitleri verdiren, bide bu teknolojiyle mi ilgilenecek komik ama düşünmen yeter

• Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 9 / 29
  • Ticaret 1, (%100)

armoniy adlı üyeden alıntı

olay sizin gibi düşündüğünüz gibi olmuyor bunu düşündünüz ama YAZILIM kısmını veya donanım kısmınıda düşünmeniz akrşılıyor olabilmeniz lazım siz düşünmüşsünüz uygulaması kolay gibi görünen şeyler aslında en zor olanlardır

Aselsanın şuan elinde 200 K öteden insanı tespit eden radarlar var ama hala geliştirme aşamasındanlar yani Önemli olan onu yapmak veya yapmamak değil onu nerde hangi koşullarda nasıl kullanmaktır . Bunlarıda düşünemniz lazım

çünkü PKK önceden ilk başlarda patlatınca jamer falan vardı patlamıyor şimdi kablo yoluyla patlatıyor ve öncede 3sn süren bomba şimdi 1 snyede patlıyor bu kablo nasıl çekiliyor dersen belediye asfalt çalışması yaparken döşenmiştir . Oyüzden nerde nasıl ahngi şartlarda kullanacağınızı bilmeniz lazım düşünce

AL bir fikirde benden ;

200 KM oldugunu farz edelim 200 km boyunca yere çivi çakılsa hemen sinyal göndersin ?

yapılabilir ancak herşeyi karşılayabilir ve bunun maaliyetini yazılımını kaç yıl sürer planını çıakrabilmeniz lazım

Hocam bu işin yazılımı donanımı o kadar zor birşey değil, gerekli birimlerin bu tür sistemleri oluşturması için,gerekli yerlere başvurması ya da ihale açması gerekiyor.Aselsan istense bunu 1 hafta da yapabilecek güce sahip, ayrica aselsan 200 km den canlilari tespit eden radarı yapalı yıllar oldu ama gerekli birimler bu sistemleri satın almıyor!

• Üyelik 18.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 64 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

AL bir fikirde benden ;

Ekip 4 kişiden oluşuyor. 2 Kişi yazılım mühendisi bende bilgisayar mühendisiyim. Çeşitli projelerde görev aldık devletten burs desteği proje desteği de aldık zamanında.

Konu burada radar değildir. Menzil tayini olarak belirtilen prototip burada mayının ölçüleridir. Yani şöyle düşünün: Bir mayın veya bomba maksimum kaç cm olabilirse civarda bulunan tüm eşyaları süzgeçten geçirerek en yakın hangisi ise onu mayın olarak tespit edebilmektir.

Devletin bu bazda geliştirdiği veya uğraştığı çok proje olabilir. Ancak cisimleri radyo frekansı ile tespit ederek süzgeçten geçirmek ve bunun mayın olduğunu tespit etmek 30 yıl gerektirmez bunu da bilmek gerekli.

armoniy armoniy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mimarlık Adayı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 975
  • Beğeniler 227 / 270
  • Ticaret 2, (%50)

firat356 adlı üyeden alıntı

Hocam bu işin yazılımı donanımı o kadar zor birşey değil, gerekli birimlerin bu tür sistemleri oluşturması için,gerekli yerlere başvurması ya da ihale açması gerekiyor.Aselsan istense bunu 1 hafta da yapabilecek güce sahip, ayrica aselsan 200 km den canlilari tespit eden radarı yapalı yıllar oldu ama gerekli birimler bu sistemleri satın almıyor!

zor olmadığının nerden ? düşündünüz :D

Ek Olarak:

VNOkyanus adlı üyeden alıntı

Ekip 4 kişiden oluşuyor. 2 Kişi yazılım mühendisi bende bilgisayar mühendisiyim. Çeşitli projelerde görev aldık devletten burs desteği proje desteği de aldık zamanında.

Konu burada radar değildir. Menzil tayini olarak belirtilen prototip burada mayının ölçüleridir. Yani şöyle düşünün: Bir mayın veya bomba maksimum kaç cm olabilirse civarda bulunan tüm eşyaları süzgeçten geçirerek en yakın hangisi ise onu mayın olarak tespit edebilmektir.

Devletin bu bazda geliştirdiği veya uğraştığı çok proje olabilir. Ancak cisimleri radyo frekansı ile tespit ederek süzgeçten geçirmek ve bunun mayın olduğunu tespit etmek 30 yıl gerektirmez bunu da bilmek gerekli.

yapılır yapamazsınız demiyorum ama devlet uğraştırıcı şeyler hani hadi al 100 bine yap demez inşallah olurda tarihe adınız yazılır

zya1903 zya1903 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Z** Y**
  • Mesajlar 250
  • Beğeniler 5 / 41
  • Ticaret 4, (%100)
Ya daha dünyadan haberin yok Aselsan'a bilmem nereye sallıyorsun. Mayın tespiti için kullanılan detektörler zaten var yollara döşenen patlayıcılar plastik ya da çuvallar kullanılarak uzaktan kablo ile patlatılıyor.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 9 / 29
  • Ticaret 1, (%100)

zor olmadığının nerden ? düşündünüz :D

Benimde bölümüm bilgisayar mühendisliği,henüz okulu bitirmedim ama bu konularda bir cok mühendisten daha fazla bilgim var.yillardir yazılım, gömülü sistemler ,yapay zeka ve doğal dil işleme konularında araştırmalar yapıyorum.yani bunu kendimi övmek için söylemiyorum sadece neden zor olmadığını düşündüğümün buradan geldiğini soylemeye çalışıyorum.

Vnokyanusun dediği gibi : bu olay 30 yıl sürecek bir süreç gerektirmiyor!
VNOkyanus

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al