Merhabalar,

Forumda bir konuya denk geldim, yazmadan edemedim.

Bir arkadaş "kişisel bloguma yazar arıyorum." diye konu açmış. Gelelim konuya, bu arkadaş sitesini açarken "kişisel" kelimesinin anlamını bilmeden mi açmış? Sitesine girdim bio'suna bakayım dedim aynen şöyle yazıyordu; "isimsoyisim.com CEO'suyum, Programlama,Web Tasarım,Photshop'dan az - çok anlarım..!" Şimdi bu arkadaş kişisel kelimesini bilmediğine göre doğal olarak kendi "kişisel" sitesininde CEO'su olmuş oluyor. Programlama, web tasarım ve özellikle "photshop'tan" az çok anlıyor -muş. Sonra hadi sen CEO, webmaster ve yazılımcısın dedim kendi kendime. Sonra içeriklere bakayım dedim bir de ne göreyim, kendi sitemde paylaşmış olduğum "Otobüs Beklemeyi Sevdirecek 9 Farklı Durak Tasarımı" diye bir içeriği benzer bir adla, yazılarını değiştirerek ve fotoğrafları olduğu gibi kendi sitesine yüklemiş. Ah be "CEO" arkadaşım madem çalıyorsun düzgün çal. Fotoğrafların isimlerini değiştirmeden olduğu gibi benim vermiş olduğum isimlerle yüklemiş.

Şimdi bu arkadaş gibi internet ortamında bir sürü var. Bu forumada sıçramış olanları var. Emek verilerek araştırılarak yazılan yazıları, hazırlanan içerikleri çalarak kendi sitelerinde ne link vererek ne de isim vererek hırsızlığa bulaşıyorlar. En kısa zamanda kendi orijinal yazılarını yazmaları ve bazı şeyleri araştırarak öğrenmeleri dileğiyle...