wmaraci reklam

Sigara içmenin mantıklı bi açıklaması var mı?

19 Mesajlar 2.766 Okunma
smmexpress

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Sigara içmenin mantıklı açıklaması; bağımlılık yapan madde olmasıdır. Milyonlarca sigara kullanıcısının tek nedeni de budur. Vücut sigaraya bağımlı oluyor, tıpkı yemek yemeğe, su içmeye bağımlı olduğu gibi. İçtikten sonra ise sadece nikotin bağımlılığından ötürü rahatlama hissi geliyor.

Sigarayı bırakmak kolay değildir. Çok sağlam bir irade ister. Senelerce yemeklerden sonra içilen sigaranın, çay, kahveden sonra içilen sigaranın, evden çıktığında yakılan sigaranın vücut bağımlılığını yok etsen dahi psikolojik bağımlılığını atmak ve hiçbir şey olmamış gibi hayata devam etmek çok uzun zaman alır.

İnsan psikolojisi sigarayı bırakmayı kendisine kabul ettiremediği için tersi düşünceleri beyine kabul ettirir. İnsanın aklına şu soruları getirtir; "herkes içiyor ne olacak?", "yaşlanıncaya kadar nasıl olsa birşey çıkmaz", "içen ölüyor da içmeyen ölmüyor mu?" vb. gibi birçok şeyi tersini yapamadığı için kabul ettirir kendisine. Yılda 1-2 defa hastanelerde ölen yakınları, kanser olan arkadaşlarına denk geldiği zaman bir defa bırakma isteği gelir, 10 gün sonra hiçbirşey olmamış gibi sigarayla hayata devam ettirir.

Benim dedem 6 sene içmedi ama tekrar başladı, annem 6 ay içmedi tekrar başladı. Sigara bir hafta içmeyince artık alışırım dedirten bir madde değildir. Psikolojik etkilerini bırakmak neredeyse imkansızdır. Bana göre sigarayı bırakmanın tek yolu, başlamamaktır.
suskun009

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

chalap chalap Mühendis Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Mühendis
  • Mesajlar 385
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 25, (%100)
Mantıklı bir açıklaması olmadığı için içmiyorum. İnsana hem maddi hem manevi zararı varken ve bu kanıtlanmışken içmek akıl karı değil!
suskun009

kişi bu mesajı beğendi.

Ugurcan Ugurcan , Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 13 / 213
  • Ticaret 4, (%100)
Benim için yanan tek şey deyip forumdan uzaklaştırılmak istemiyorum o yüzden susuyorum. :D
ismail03 suskun009 denizbabasi

kişi bu mesajı beğendi.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Sigara içmenin mantıklı açıklaması; bağımlılık yapan madde olmasıdır. Milyonlarca sigara kullanıcısının tek nedeni de budur. Vücut sigaraya bağımlı oluyor, tıpkı yemek yemeğe, su içmeye bağımlı olduğu gibi. İçtikten sonra ise sadece nikotin bağımlılığından ötürü rahatlama hissi geliyor.

Sigarayı bırakmak kolay değildir. Çok sağlam bir irade ister. Senelerce yemeklerden sonra içilen sigaranın, çay, kahveden sonra içilen sigaranın, evden çıktığında yakılan sigaranın vücut bağımlılığını yok etsen dahi psikolojik bağımlılığını atmak ve hiçbir şey olmamış gibi hayata devam etmek çok uzun zaman alır.

İnsan psikolojisi sigarayı bırakmayı kendisine kabul ettiremediği için tersi düşünceleri beyine kabul ettirir. İnsanın aklına şu soruları getirtir; "herkes içiyor ne olacak?", "yaşlanıncaya kadar nasıl olsa birşey çıkmaz", "içen ölüyor da içmeyen ölmüyor mu?" vb. gibi birçok şeyi tersini yapamadığı için kabul ettirir kendisine. Yılda 1-2 defa hastanelerde ölen yakınları, kanser olan arkadaşlarına denk geldiği zaman bir defa bırakma isteği gelir, 10 gün sonra hiçbirşey olmamış gibi sigarayla hayata devam ettirir.

Benim dedem 6 sene içmedi ama tekrar başladı, annem 6 ay içmedi tekrar başladı. Sigara bir hafta içmeyince artık alışırım dedirten bir madde değildir. Psikolojik etkilerini bırakmak neredeyse imkansızdır. Bana göre sigarayı bırakmanın tek yolu, başlamamaktır.

Neden içmeye başlıyo sorusuna cevap yeşilçam filmlerinde sigaranın iyi biişeymiş gösterilmesi merak okulda sigara içersen arkadaş ortamı kurulur gibi gibi diğer soru cevabı üstte
suskun009

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)
Herkesin hayatına kimse karışamaz. Ben sigarayı seviyorum.

mhalat mhalat Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 521
  • Beğeniler 248 / 195
  • Ticaret 1, (%100)

BigSEO adlı üyeden alıntı

Herkesin hayatına kimse karışamaz. Ben sigarayı seviyorum.

Açık alan dahi olsa bir başkasını rahatsız ediyorsa karışılır. Çünkü oda karışanın hayatı. Durakta beklerken, kaldırımda yürürken dahi trenden çıkan duman gibi hepsi üzerinize geliyor bu da beni rahatsız ediyor.
Sigara içenlere balon dağıtılmalı :)
chalap

kişi bu mesajı beğendi.

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)

mhalat adlı üyeden alıntı

Açık alan dahi olsa bir başkasını rahatsız ediyorsa karışılır. Çünkü oda karışanın hayatı. Durakta beklerken, kaldırımda yürürken dahi trenden çıkan duman gibi hepsi üzerinize geliyor bu da beni rahatsız ediyor.
Sigara içenlere balon dağıtılmalı :)

Konu kapalı alanda sigara içilmesi değil.

Sigara neden içilir diye sormuş arkadaş bende buna kimse karışamaz isteyen istediğini yapar dedim. Ben kendi cebime ve bedenime zarar veriyorsam bu beni ilgilendirir başkasını değil.

Emre Emre WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** V**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 40 / 35
  • Ticaret 2, (%100)
Sigaranın uzun süre kullanımda vücuda verdiği zarar dışında nesi var? Bence gayet güzel birşey her gün içerim gayetde keyif alıyorum bağımlı değilim sevdiğim için içiyorum :) tabi sadece belli markaları misal camelwhite :)

denizbabasi denizbabasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1598
  • Beğeniler 659 / 572
  • Ticaret 56, (%100)
İçenlere akıl, fikir diliyorum.

Ek Olarak: Bu arada sigara içenler buradaki sayaca iyi baksınlar... http://tbm.org.tr/
isousluer suskun009

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al