freelance iş ilanları

Başlıklarda Türkçe Karakter Kullanımı ?

5 Mesajlar 773 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
Merhaba arkadaşlar
Bir yazı yazıyoruz ve başlığımız şöyle.

Ağrı Dağı

Bu başlığımızın url si şöyle olur

/agri-dagi/

Şimdi url yapımız bu şekle geldikten sonra bizim seo içine Ağrı şeklinde kelime kullanmamızla Agri şeklinde kullanmamız bir fark oluşturur mu ?

Şimdi kullanıcı açısından hoş olmayabilir. Adam girince " Ağrı Dağı" diye başlık bekler "Agri Dagi" diye değil.

Ama benim merak ettiğim google bu duruma ne der ?

wmaraci
reklam

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
Bence google artık bunları sorun etmiyordur. :) Google dediğin adam senin ağrı dağından mı yoksa diş ağrısından mı bile bahsettiğini ayırt edebiliyorken... Bence bunu ayırt eder. Aynı şeyler olduğunu anlar.

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Google eğer Türkiye'yi 3. dünya ülkesi olarak görse ve hizmtlerini dolaylı yollardan iletse dediğin olay ciddiye binerdi. Ama arama algoritmaları hedef kitle ve bölge için değişiklik gösteriyor. Ağrı Dağını bir ingiliz kendi klavyesinden yazamaz, senin hedefin Türkler ise Türkçe karakterler bizim için standarttır. Bazı vatandaşlar hala bizi 2000'li yılların başında falan sanıyorlar. Google'ın Türkiye için belirlediği SEO kriterleri açık ve net, yoksa olay sadece başlık değil konu içindeki her şey index alıyor ve bunu sunarken geçersiz karakter gibi algılayıp tuhaf tuhaf şekiller çıkartmadığına göre başlıklarında Türkçe karakter olması gerekmektedir. Almanyadan biri Agri Dagi yazsa sorun olur mu bilmem ama Türkiyedeki bir bilgisayardan normal şartlar altında Agri Dagi yazarsan google bunu mu demek istemiştiniz diye çıkışır. :)

no time for caution

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
BCanKARA ve Decimas yorumunuz için teşekür ederim. Ben bazı sebeplerden dolayı başlıklarda türkçe karakter kullanamıyorum. Bunun bana zararı olur mu diye araştırıyorum. Google "ağrı" kelimesi ile "agri" kelimesini %100 aynı görmüyor. Bakınız.

https://www.google.com.tr/search?q=a%C4%9Fr%C4%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=sCp0VprcG4SgyAObsIOYBA

https://www.google.com.tr/search?q=a%C4%9Fr%C4%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=sCp0VprcG4SgyAObsIOYBA#q=agri

Mesela burada bir farklılık var. Böyle denemlerimde ufak tefek farklılıklar oluşuyor desek yanlış değil. Googleda arama yapan biri muhakkak türkçe yapacak. Yani "ağrı" işte o anda benim "agri" başlıklı yazım bu açıdan bir eksi alır mı diye araştırıyorum. Evet hiç bir şey tek başına her şey değil. Her şey birleşince tek şey yani seo

wmaraci
wmaraci

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
SEO ile alakasız bir kelimeyi alakasız bir sorgu ile eşleştirdiğim olmuştu. Arama sonuçları değiştirilebilir, hatta manüpüle edilebilir. %100 gelişmiş bir mantık veya yöntem yok ortada. Google politikalarına ve gösterdiği sonuçlara baktığımızda bir çok zararlı ve yasak site bulunuyor. Hepsine aynı anda müdahale edemiyorlar. En güncel Google SEO kriterlerine göre Türkçe dil bilgisi ve imla kurallarına uyulması gerektiği söyleniyor. Agri veya Ağrı kelimelerinin potansiyelini ve alakasını şuan google'dan çok kullanıcılar belirliyor. 500 bin kez Agri kelimesi aranırsa kullanıcıların eğilimi bu kelimeye yönelmiş olarak algılanabilir. Sonuçta milyarlarca kelime var ve hepsini aynı anda filtreleyemezsin.

no time for caution
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al