wmaraci reklam
lidertakipci

YS Belgesi Hakkında

8 Mesajlar 870 Okunma
wmaraci reklam

Rexius Rexius Araştırmacı Kullanıcı
  • Üyelik 03.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 41 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Fransa ve Amarika lokasyon vps ler üzerine minecraft oyun sunucusu kuruyorum ve site üzerinde fiyat listesi mevcut.
Bir arkadaşın dediğine göre türkiye lokasyonlar için YS belgesi şartmış. Bu doğrumu, yoksa bir sorun çıkarmı ?

wmaraci
reklam

cglrbkyrk cglrbkyrk Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web tasarım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 17 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
https://wmaraci.com/forum/hosting-bilgi-alisverisi/yer-saglayici-belgesi-ilgili-yasa-degisikligi-205738.html

• Üyelik 03.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 41 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Konuya baktım zaten ama aradığım cevabı bulamadım. Demek istediğim YS belgesiz yurtdışı vps ile satış yapabilir miyiz ?

EnoxHost EnoxHost Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 302
  • Beğeniler 83 / 93
  • Ticaret 15, (%93)
Merhaba,

YS belgesi Trafik bilgisinin saklanması ve Yasal olmayan içeriklerin kaldırılması için gereklidir. Yasal olamayan içerikleri kaldırabilecek ve trafik bilgisini tutabılecek yetkıye sahıp oldugunuz her Hostıng ve Sunucu hizmeti için YS belgesi almanız gerekmektedir.

Tüm Detaylara ve aklınıza takılan sorular için : https://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/sss1.html adresini ziyaret ediniz.

Yurutmelıgın 16.cı Maddesi uygulanması gerekmektedir.

Yer sağlayıcının yükümlülükleri
MADDE 16 – (1) Yer sağlayıcı;
a) Yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, 5651 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine göre Başkanlık, adli makamlar veya hakları ihlal edilen kişiler tarafından haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak engelleme imkânı bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla,
b) Sunucu barındırma hizmeti dâhil, diğer bütün hizmetlerinde (a) bendindeki hükümlere uymakla,
c) Yer sağlayıcı trafik bilgisini altı ay saklamakla, bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini (hash) zaman damgası ile birlikte saklamak ve gizliliğini temin etmekle
yükümlüdür.
(2) Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir.
Bilgilerin güncellenmesi
MADDE 17 – (1) Erişim sağlayıcı veya yer sağlayıcı Ek 4 ve Ek 6’daki bilgilerinde meydana gelen değişiklikleri en geç bir ay içerinde Kuruma bildirmekle yükümlüdür.
Rexius

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 41 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
İyice okudum fakat hala aklıma hala şurası takılıyor, ben vps üzerine kurulum yapıyorum yani logları takip etme gibi bir imkanım yok, aldığım yer bu işlemi gerçekleştiriyor. Bu durumda logları yetkililere nasıl ileteceğim.
Yani reseller tarzı bir sisteme benziyor bu iş, satın firmanın YS belgesi varsa bu benim bulundurma zorunluluğumu kaldırmıyormu ? SSS bölümünden gerekmeyebileceğini yazıyor çünkü.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

Rexius adlı üyeden alıntı

İyice okudum fakat hala aklıma hala şurası takılıyor, ben vps üzerine kurulum yapıyorum yani logları takip etme gibi bir imkanım yok, aldığım yer bu işlemi gerçekleştiriyor. Bu durumda logları yetkililere nasıl ileteceğim.
Yani reseller tarzı bir sisteme benziyor bu iş, satın firmanın YS belgesi varsa bu benim bulundurma zorunluluğumu kaldırmıyormu ? SSS bölümünden gerekmeyebileceğini yazıyor çünkü.

Sunucluarı satıyorsun ama hala senin yönetiminde farketmiyor bunun Devlet kurumları istediğinde kullanıcı istesede istemesede göndermek zorundasın çünkü sağlayıcısın

XeroCS XeroCS Software Engineer Kullanıcı
  • Üyelik 08.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** O**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 11 / 27
  • Ticaret 1, (%100)
Evet YS Belgesi gerekli. Ama şuan verilmiyor diye biliyorum, Para Cezası'da varmış galiba.

Düzensiz gördüğüm 20.000 satır kodu tereddüt etmeden silip baştan yazabilirim.

EnoxHost EnoxHost Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 302
  • Beğeniler 83 / 93
  • Ticaret 15, (%93)

Rexius adlı üyeden alıntı

Sizin illegal içeriğie müdahale yetkiniz varmı yokmu burası net ise ona göre karar verin. Yani Sunucu içerisindeki içeriğe istediğiniz zaman erişebiliyormusunuz. Ayrıca istediğinizde o içeriğe erişimi kesebiliyormusunuz.

Bu soruların cevapları Evet se Almanız gerekli
Hayır ise almanıza gerek yok. Loglamalar harıcınde İçeriğe erişmek önemlidir. Logları Servis Sağlayıcısından alabilirler.

Ek Olarak:

XeroCS adlı üyeden alıntı

Evet YS Belgesi gerekli. Ama şuan verilmiyor diye biliyorum, Para Cezası'da varmış galiba.

Merhaba,

Belge olarak verilmiyor. Tib.gov.tr üzerinde yeralan YETBEL Listesinde Kişi / Firma adı le yayınlanıyor. Oradaki listede adınız yok ise ve hosting hizmeti sağlıyorsanız 10 bin lira ile 100 bin lira arasında para cezası bulunuyor.

Başvuruyu faaliyet.tib.gov.tr uzerınden yapabilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al