lostyazilim

Facebook'u Acilen Bırakın!

38 Mesajlar 6.239 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
İşlerimizin yolunda gitmesini zorlaştıran çok sebep var. Zamanı israf etmemiz, stres, mutsuzluk ve dahası. Aslına bakarsanız, daha iyi bir hayat için Facebook'u terketmeyi düşünebilirsiniz. "Neden?" diye soracak olursanız, işte Facebook'un size verdiği zararlardan 7 tanesini sizin için topladık.

1. Gizlilik Lütfen!

Gizlilik endişesi

Birçok insanın Facebook'u bırakmasının asıl sebebi. Facebook'un Gizlilik Politikası her zaman tartışmalı maddeler içermiştir. Kişisel bilgilerin Facebook'un çıkarları doğrultusunda kullanılması fikri çoğu kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor. Ayrıca insanlar, hesaplarını tamamen silmelerinin zorluğundan da şikayetçiler. Evet, profilinizi devredışı bırakmak kolay olabilir. Ancak tüm paylaşımlarınız ve kişisel bilgileriniz maalesef hâla Facebook'un elinde.

Diğer bir konu ise bilgilerinizin 3. taraflarla paylaşılması. Farkında olsanız da olmasanız da kişisel bilgileriniz, 3. taraf uygulamalar ve şirketlerle paylaşılıyor. Bir uygulama veya websitesine Facebook ile giriş yaptığınızda bilgilerinizin bir kısmını paylaşmış olursunuz. Bilgilerinizin paylaşılması konusu bununla da sınırlı değil. Reklamcılık faaliyetleri için Facebook, 3. taraflara kişisel bilgilerinizi satmaktan çekinmiyor.
Facebook, para kazanmak için sizi bir hiç yerine koyuyor.

İstatistik:

Facebook kullanıcılarının 25%'inden fazlası, konumlarının takip edilip kayıt altına alındığını bilmiyor.
Get Safe Online kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, kullanıcıların 25%'i telefon numarası, ev adresi ve eposta adresi gibi hassas kişisel bilgilerini Facebook'ta paylaşıyor.

2.Zaman akıp gidiyor...

Dürüst olalım, Facebook birçok kişi için tam bir zaman israfı. Facebook'u bırakmanın ardındaki en büyük sebeplerden biri de bu. Hesabınızın başına geçtiğinizde, mesajlar, bildirimler, arkadaşlarınızın fotoğrafları derken işte artık saatleriniz geçmiş durumda. Boş yere geçen bu zamanınızı değerlendirin. İnternette vakit geçirirken boşlukta gibi hissedecek olursanız blog okuyun. Hoşunuza giden blogları takip etmeniz sizin yararınıza. Bu sadece bir öneri.

İstatistik:

Kullanıcıların 23%'ünden fazlası, hesabını günde en az 5 defa kontrol ediyor.

Zamanı israf etmeyin, aksi takdirde zaman sizi israf eder...

3.Zihninizi Bulandırmayın

Facebook kullanırken, her konuda, yüzlerce farklı kişinin paylaştığı tonlarca gereksiz bilgiye maruz kalıyorsunuz. Hiçbir faydası olmayan bu bilgiler bilinçaltınıza yerleşiyor. Birçok kişi, yaşadığı her ayrıntıyı paylaşıyor. Unutmayın, gereksiz bilgi demek, hafıza kaybı demek.

4. Kıyaslama ve Mutsuzluk

Facebook'u terketmeniz için sağlam nedenlerden biri de bu. Birçok kullanıcı, gördüğü paylaşımlar ve kendi hayatını karşılaştırıp mutsuz oluyor. Arkadaşlarınız eğlencedeyken siz evde misiniz? Çalışmak zorunda mısınız? Bütün bunları görüp mutsuz olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın, dışarıdan renkli görünen hayatlar aslında hiç de iyi olmayabilir.

5. İzleniyor olabilirsiniz

Bu maddeyi ciddiye alsanız gerçekten iyi olur. Zira sizi sevmeyen kişiler, paylaştığınız her bilgiyi topluyor, sizi takip ediyor. Gerek olduğunda, bu bilgileri aleyhinize kullanmaktan çekinmeyecekler. Buna "Stalking" de deniyor.
Paylaştığınız her bir bilgiyi bir parça hâline getirip kişiliğiniz ile ilgili istemediğiniz kadar bilgiyi elde edebilirler.
Ne demek istediğimi, yazının sonundaki videoyu izlediğinizde çok daha iyi anlayacaksınız.

6. Beğeniye Muhtaçsınız

Daha önce gün boyu durumunuzun veya paylaştığınız resmin beğenilmesini beklediğiniz oldu mu? Eğer bir paylaşımınıza beğeni gelmesi sizin için gerçekten önemli hâle geldiyse, ara sıra da olsa beğeni gelip gelmediğini kontrol etme ihtiyacı hissediyorsanız, Facebook'u bırakmanın zamanı geldi. Sanal beğenilere muhtaç olarak yaşamayın.

7.Stres

Facebook'ta hararetli bir tartışmaya girdiniz mi? Aldığınız bir yoruma sinirlendiniz mi? Arkadaşlığı bırakanlar ve hakkınızda hoş olmayan şeyler söyleyenler. Facebook'ta kan basıncınızı yükselten bu durumlarla sık sık karşılaşıyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve Facebook'tan uzak durun. Gereksiz yere tartışmaya gerek yok.

8. Diğerlerine İlham Verin

Bu yazıyı okuduktan sonra bir daha düşünün. Evet Facebook'ta eğlenceli vakit de geçiriyor olabilirsiniz. Ancak eğlenmek için daha çok yöntem var. Facebook'tan kurtulduktan sonra, hayatın daha özgür olduğunu çevrenize gösterin. Örnek olun.
Merak etmeyin, Facebook'tan kurtulduktan sonra özlemeyeceksiniz.
Facebook'un, mahremiyetinizi yok ettiğini kanıtlayan aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin. Video İngilizce, ama İngilizce bilmeden de kolaylıkla anlayabilirsiniz.

NOT: Makaleyi paylaşmanızı ve gerek burada gerek blogumda yorumlarınızı esirgememenizi rica ediyorum.

Kaynak linkte Oğuz Veli Yavaş' ın konu hakkındaki düşüncelerine yer verdik.

[M]https://youtube.com/watch?v=F7pYHN9iC9I [/M]

KAYNAK: http://webnoloji.net/genel/facebooku-acilen-birakin-8-maddede-acikladik/

Webnoloji.net
Yalnızca en iyi makeleleri yazıyoruz...
faruqaydin Heuristic uzunlarpc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

systemhack systemhack www.batuhankilinc.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenciyim
  • Konum Yalova
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 330
  • Beğeniler 33 / 59
  • Ticaret 4, (%100)
Uzun süredir telefonda facebook kullanmıyorum hem gereksiz internet tüketiyor hemde şarj tüketiyor. Bilgisayardayken ara sıra bakıyorum öyle. Facebookta okul grubu var güncel haberler, duyurular falan ordan yapılıyor ve arkadaşlara ulaşmak için en düzenli yer o yüzden aktif tutuyorum. Bunlar için avantaj sağlamasa çoktan kapatırdım. Gereksiz gereksiz paylaşımlar yapılıyor artık. 2-3 yıla iyice kullanımı azalacaktır bence.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

www.batuhankilinc.com Kişisel blogum

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Kesinlikle hepsi çok doğru tespitler bence...
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)

UNKEF adlı üyeden alıntı

Kesinlikle hepsi çok doğru tespitler bence...

Sağolasın hocam.

wmaraci
wmaraci

icoren icoren Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek O bir Cyerol
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 14 / 40
  • Ticaret 1, (%100)
Tek derdiniz bu olsun :D

ProThemes ProThemes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 930
  • Beğeniler 74 / 317
  • Ticaret 76, (%100)
Zor hocam, bırakılması gerçekten zor eve giriyorum herkesin elinde telefon facebook takılıyorlar anlam veremiyorum boş iş boş zaman :D
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

www.osmanlidavetiyeci.com

ovelibudak ovelibudak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
1 yıl önce aktif olarak kullanmayı, 4 ay önce de tamamen bıraktım.
Zamanı gerçekten israf ettiğini inkar edemem.

Arkadaşlarımla telefonla görüşüyorum,
Bilgi edinmeyi araştırarak yapıyorum,
Videolar izlemem veya eğlenmem gerekirse yine başka sitelerde birazcık zaman geçirip çıkıyorum.

Gerçi bugüne kadar Facebook'un o akışına kapılıp çok aşırı zaman geçirmedim ancak yine de kaybettiğim çok zaman var.

Çöpeee!
Uzak durun. :)

• Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)

ProThemes adlı üyeden alıntı

Zor hocam, bırakılması gerçekten zor eve giriyorum herkesin elinde telefon facebook takılıyorlar anlam veremiyorum boş iş boş zaman :D

Hocam sevdiklerimizi kurtarmak bizim elimizde. Onlara bu konudan bahsedebilirsiniz mesela. Veya konuyla ilgili etkileyici bir video izleyebilirsiniz beraber.

Facebook'u bırakmak zor gibi görünüyorsa da bunu yapmamız lazım. Neredeyse esaret hayatı yaşatıyor insana.

• Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)

ovelibudak adlı üyeden alıntı

1 yıl önce aktif olarak kullanmayı, 4 ay önce de tamamen bıraktım.
Zamanı gerçekten israf ettiğini inkar edemem.

Arkadaşlarımla telefonla görüşüyorum,
Bilgi edinmeyi araştırarak yapıyorum,
Videolar izlemem veya eğlenmem gerekirse yine başka sitelerde birazcık zaman geçirip çıkıyorum.

Gerçi bugüne kadar Facebook'un o akışına kapılıp çok aşırı zaman geçirmedim ancak yine de kaybettiğim çok zaman var.

Çöpeee!
Uzak durun. :)

Klavyenize sağlık hocam.

Belirli bir şeyi yapmak için Facebook'u alternatifsiz olarak görmemek gerek. Bahsettiğiniz gibi başka mecralar da işimizi görebilir.
ovelibudak

kişi bu mesajı beğendi.

TuralAbiyev TuralAbiyev root@localhost ~ / Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Network & Linux/UNIX
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Facebook’un size verdiği zararlardan 7 tanesini sizin için topladık demişsiniz, fakat konuda 8 tanesi yer almaktadır. :D

Facebook um var fakat kullanmıyorum. Haftada bir kez girerim o kadar.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 9 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 9 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al