WordPress kurduktan sonra yapacaklarınız

9 Mesajlar 2.043 Okunma
smmexpress

Kenar Kenar Web & Mobil Arayüz Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek UI/UX Designer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 203 / 160
  • Ticaret 12, (%92)
WordPress kurduktan sonra ne yapmanız gerekir ? Bu konu hakkında pek çok yazı bulunuyor. Ama ben hiçbirini tam anlamıyla sağlıklı bulmadım. Yani sağlılı bulmadım derken, hepsi eksik eksik yazılmış diye düşünüyorum. Hepsini toplarsak güzel bir yazı ortaya çıkacağını düşünüyorum. Belki, benim yazdığım bu makalede de eksik yerler olacaktır. Ama aklıma gelen herşeyi anlatmaya çalışacağım. Daha fazla yazmadan başlayayım anlatmaya.

1- WordPress kurdunuz, Kalıcı Bağlantıları ayarlayın.

Kalıcı bağlantılara, wordpress panelinizden Ayarlar, Kalıcı Bağlantılar sekmesinden ulaşabilirsiniz. Eğer kalıcı bağlantılarınızı değiştirmezseniz blogunuzda herhangi bir yazıya, sayfaya girdiğinizde tarayıcınızın adres çubuğunda “http://www.siteniz.com/p=123” şeklinde bir yazı görünür. Biz bunu değiştireceğiz. Ben bunu “http://www.siteniz.com/ornek-yazi” şeklince değiştirdim. Size de öneririm. Bunu yapmak için kalıcı bağlantılar sayfasındaki “Yazı ismi” seçeneğini işaretleyin ya da Özel yapı bölümüne “/%postname%/” yazıp Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın. Artık yazılarınız “http://www.siteniz.com/ornek-yazi” şeklinde görüntülenecektir.

2- Kalıcı bağlantıları yaptınız, Profilinizi düzenleyin.

Profil bilgilerinize wordpress panelinizden Kullanıcılar, Profiliniz sekmesinden ulaşabilirsiniz. Bu sayfada herkes tarafından görüntülenecek olan kullanıcı adınızı seçebilirsiniz. Ayrıca hemen hemen tüm temalarda bulunan “Yazar Hakkında” bölümü için de “Biyografik Bilgi” kısmını doldurmanız gerekmektedir. Bunların yanında parolanızı değiştirebilir, iletişim bilgileri gibi birçok bilginizi güncelleyebilirsiniz.

3- Profilinizi düzenledikten sonra Tema seçimi yapın.

Kalıcı bağlantıları yaptınız, profilinizi düzenlediniz. Şimdi sıra blogunuza tema seçimi yapmaya. İnternette arama yaptığınızda bulabileceğiniz birçok wordpress teması bulunmaktadır. Ama ben sadece Türk tasarımcıların yaptığı 10 tane wordpress temasını bir yazıda topladım. Yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Temayı seçtikten sonra indirip blogunuza kurun. Kurduktan sonra eğer temada kullanıcı kontrol paneli varsa gerekli alanları kendinize göre düzenleyin.

4- Tema seçiminden sonra Eklentilere geçebiliriz.

İlk eklenti olarak Akismet‘i kurmanızı öneririm. Akismet sitenize gelen spam yorumları direkt olarak istenmeyen klasörüne atar. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Şimdi kullanımı oldukça kolay olan ve sitenize iletişim formu oluşturmanızı sağlayan Contact Form 7 eklentisini kurun. Kullanımının kolaylığıyla birlikte oldukça yararlı bir eklenti. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yazılarınızı belli bir sayıdan sonra sayfalayın. Bu iş için yapılmış WP-PageNavi eklentisi en popüler sayfalama eklentilerinden birisidir. Hatta en popüleri de diyebiliriz. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yazdıklarınızın kaç kere okunduğunu merak edenlere güzel bir eklenti. Ben de sitemde bu eklentiyi kullanıyorum ve çok memnunum. Eklentinin adı WP-PostViews. Buraya tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

Her siteye lazım olan site haritasını oluşturun. Bunun için güzel bir eklenti var. Adı Google XML Sitemaps. Bu eklentiyi kesinlikle kurmalısınız. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

5- Eklentiler de kurulduktan sonra Kategorilerinizi ve Sayfalarınızı oluşturun.

Eklentileri de kurduktan sonra sitenizde kullanacağınız sayfaları ayarlamalısınız. Mesela ilk başta bir “Hakkımda” sayfası oluşturabilirsiniz. Sayfa oluşturmak için wordpress panelinden Sayfalar, Yeni Ekle yolunu izlemeniz yeterlidir.

Ekleyeceğiniz yazıların kategorisini de oluşruduğunuz zaman blogunuz kullanıma hazır hale gelecektir. Kategori eklemek için wordpress panelinden Yazılar, Kategoriler yolunu izlemeniz yeterli olacaktır.

Bu kadar. Artık Yeni Yazı ekleyerek blogunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. :)

Kaynak: WordPress kurduktan sonra yapacaklarınız

wmaraci
reklam

ayqo ayqo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Kastamonu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 386
  • Beğeniler 20 / 68
  • Ticaret 14, (%100)
teşekkürler. güzel makale

Emreee Emreee Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Mesajlar 564
  • Beğeniler 160 / 115
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel çalışma olmuş :) Ama eksiklikler var gibi :)

• Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek UI/UX Designer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 203 / 160
  • Ticaret 12, (%92)

ayqo adlı üyeden alıntı

teşekkürler. güzel makale

Yorumun için teşekkürler :)

Emre adlı üyeden alıntı

Güzel çalışma olmuş :) Ama eksiklikler var gibi :)

Teşekkürler :) Hocam eksik yanları söylereniz eklemeler yapabilirim :)

wmaraci
wmaraci

FierOzgur FierOzgur Grafiker Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker, Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** U**
  • Mesajlar 135
  • Beğeniler 13 / 16
  • Ticaret 6, (%100)

TeknoEsinti adlı üyeden alıntı

Yorumun için teşekkürler :)

Güzel bir derleme olmuş.

Güvenlik konusu çok önemli , eklenmesi gereken bir konudur.

• Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek UI/UX Designer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 203 / 160
  • Ticaret 12, (%92)

FierOzgur adlı üyeden alıntı

Güzel bir derleme olmuş.

Güvenlik konusu çok önemli , eklenmesi gereken bir konudur.

Hocam güvenlik konusunda ben de bir şey yapmıyorum :( Daha doğrusu ne yapabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. :/

Poyraz Poyraz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1047
  • Beğeniler 4 / 168
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam her şey güzelde API Key nereden bulurum sırf key yüzünden etkin değilde :S

• Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek UI/UX Designer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 203 / 160
  • Ticaret 12, (%92)

Poyraz adlı üyeden alıntı

Hocam her şey güzelde API Key nereden bulurum sırf key yüzünden etkin değilde :S

Buradan hemen kısaca anlatayım.

İlk başta Akismet.com'a gireceksin. Girdikten sonra Get Started yazısına tıkla. Açılan sayfadan Personal kutucuğundaki Sign Up yazısına tıkla ve gerekli alanları doldur. Sağ taraftaki kaydırma çubuğunu en sola getir (0.0$ olacak) Continue ile devam ediyorsun. Bu kadar :)

Emreee Emreee Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Mesajlar 564
  • Beğeniler 160 / 115
  • Ticaret 0, (%0)

TeknoEsinti adlı üyeden alıntı

Bir çoğu chmod değerlerini bilmiyor. Medya ayarları yani. Gerisini sen halledersin ya :) Ne demek sitediğimi anladın işte ;)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al