wmaraci reklam

Makale Yazarlığı Yalnızca Bana Mı Komik Geliyor?

27 Mesajlar 3.139 Okunma
wmaraci reklam

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
Makale

Herhangi bir konuda bilgi vermek, bir gerçeği ortaya koymak, bir tezi kanıtlamak veya bir düşünceyi savunmak amacıyla kaleme alınan ve temel öğesi fikir olan yazılara “makale” denir.

Makalenin özellikleri şunlardır:

[*]Makalede temel unsur düşünce “fikir”dir.
    [*]Yazar, herhangi bir konudaki görüşlerini, belli kanıtlar, belgeler, inandırıcı veriler kullanarak anlatmaya çalışır, böylece okuyucuyu bilgilendirmeyi amaçlar.
    [*]Makalenin amacı; açıklama, eleştiri, tanıtım, bilgilendirme de olabilir. Ama genellikle eleştirel tutum ön plandadır.
    [*]Makaleler, yazıldıktan sonra bir araya getirilerek makale kitapları şeklinde yayımlanabilir.
    [*]Makalede açık, anlaşılır, ciddi bir dil kullanılır.
    [*]Makaleler öğretici yazılardır. Bu nedenle yazar tutarlı, tarafsız, bilimsel bir üslûp kullanır.

Yukarıda kısaca makalenin ne olduğu hakkında bir bilgi verildi. Bu bilgileri internette detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Şimdi gelelim makale yazarlığı meselesine.

1-Günümüzde bu iş o kadar ilginç bir hal almış ki insanlar istediğiniz konuda makale yazabileceklerini iddia ediyorlar. Bunlar gerçekten makale mi, sorusunu zaten sormuyorum. Bir insanın her konuda fikri olabilir mi, sorusunun da cevabı açık. Her konuyu derinlemesine bilebilir mi, tabiki hayır.

2-Bazı arkadaşlar bir makaleye 30 dk uğraştıklarını iddia ederek övünüyorlar. 30 dakikada bir konuda yazı yazmak gerçekten mükemmel bir yetenek ve bilgi birikimi olsa gerek.

3-Neden insanlar bilgili oldukları konularda web sitesi açmazlar ve sağdan soldan çöp içeriklerle bir şeyler başarma peşinde koşarlar? Bu gerçekten sizin başarınız mı olmuş oluyor?

4-Neden biz bu ülkede yaşayan insanlar her konuyu kuşa çeviriyoruz? Yani her işi yapmak zorunda mıyız? Hayatımızda derinlemesine yapabileceğimiz bir kaç iş olsa hatta bir iş olsa ve biz bunun üzerine yoğunlaşsak daha faydalı olmaz mıyız?

5-
6-
.
.
.

Bu liste uzar gider...

Kişisel fikrim yaptığımız işlerde kalıcı fayda sağlamayı amaçlamak gerekliliğidir. Yani günü kurtarmak için yaptığımız her iş bizi basitleştiriyor. Millet olarak ülke olarak yaptığımız araştırmalar, okuduğumuz okullar, yaptığımız işler hepsi günü kurtarmak amaçlı olduğu için bir arpa boyu yol alamıyoruz. Bu bağlamda makale yazarlığı da gerçekten bana komik geliyor. Hele ki elimi sallasam makale yazarına değdiği bu ortamda daha da komik geliyor. O kadar çok makale yazarımız var fakat hala hiç bir yeterliliğimiz yok. :) Siz de düşüncelerinizi belirtin bakalım...

Not: Polemiğe girme amaçlı yazılmamıştır. Sizden ricam yazdıklarınızın soru niteliği taşımaması yada bana cevap hakkı doğuracak nitelikte olmasıdır. Yalnızca düşüncelerinizi belirtirseniz daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin...
NovaCep erkolay aHoruz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Phantaso Phantaso İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Metin Yazarı & Editörü
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1906
  • Beğeniler 843 / 842
  • Ticaret 119, (%100)
Sonuna kadar katılıyorum hocam. Ya bu insanlar makalenin aslında ne olduğunu bilmiyor ya da bir kişinin ortaya attığı işi sürekli hale getirip insanları yanıltıyorlar. Makale yazarlığı yapan kişilerin genel yaptığı şey kelime oyunudur. İnternetten girdiyi arar ve bulduğu sonuölardan kelime oyunları yaparak bulduğu sonuçları özetler. Bence bu yazarlık değildir
BCanKARA

kişi bu mesajı beğendi.

erkolay erkolay webmaster.bbs.tr Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Hosting, Domain, Marka, Patent
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Ne kadar komik olsa da ihtiyacımız var arkadaşlar. Her ne kadar kötü bir yazım dili kullansalar da her konuda biz yetişemiyoruz, bu arkadaşlardan destek/takviye almak zorunda kalıyoruz.

Bir firma, web sitesi istiyor. Kuruyoruz. Sonra SEO istiyor. Yapıyoruz. İçerik zenginleştirmek için kendi edindiğimiz bilgilerle güzel makaleler yazıyoruz ve bir yere kadar ilerleme sağlıyoruz. Ama ondan sonra yazdığımız makalelerde artık üretken olamamaya başlıyoruz. Bu durumda başka göz, başka beyinlerin katkısına ihtiyaç duyuyoruz.
turkojen34 Makalepaneli ozulte

kişi bu mesajı beğendi.

dadaskral dadaskral Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 756
  • Beğeniler 197 / 139
  • Ticaret 39, (%100)
Dikkat ederseniz kimse akademik makale yazıyorum demiyor. Makale yazıyorum diyor. Gerçi akademik yazılar yazılırken bile bir ton araştırma gerekiyor. Sabahtan akşama kadar boş zamanınız oluyorsa ve sitenizi geliştirebiliyorsanız zaten bize ihtiyacınız olmaz. Ancak kısıtlı zamana sahipseniz sitenize içerik girebilmek için yardıma ihtiyacınız olur.
damla1

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Değişik şeylere kafa takıyoruz.
basymgroup damla1 Makalepaneli

kişi bu mesajı beğendi.

newyorsti newyorsti Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 133
  • Beğeniler 11 / 13
  • Ticaret 5, (%100)
bu bir paradoks aslında bir insan düşünün inşaattan,moda ya moda dan sağlığa, sağlıktan genel kültüre sitelere sahip, durum böyle olunca sonuç böyle oluyor. :)
BCanKARA

kişi bu mesajı beğendi.

MGurkan MGurkan #MgN Corp. Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Kamu Çalışanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** N**
  • Mesajlar 214
  • Beğeniler 115 / 116
  • Ticaret 52, (%100)
Arkadaşlar ilk olarak bu yazdığımız şeyler makale değil bu sadece forumda kullanılan bir jargon bunlara "Özgün İçerik" dememiz daha doğru olur. Bu özgün içerikleri üretirken dikkat ettiğiniz kriterler, yazım dili, araştırma süreci vs. gibi etkenlerde bu içeriklerin kalitesini belirleyen şeyler bana göre.

İkinci olarak da belirtmek istediğim nokta şu; her zaman da söylediğim gibi bu işlerin kıstası içerikler değil "ZAMAN"dır. Herkes zamanından harcayarak bir iş ortaya koyuyor.

İyi forumlar dilerim :)

cleiner cleiner WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek gayrimenkul Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 182
  • Beğeniler 15 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
günümüzde web sayfaları için makale tanımı şöyle yapılmalı bence,

Sitelerine hit çekmek için konular hakkındaki bigi birikimlerini veya toplama bilgiler ile fayda salama gözetmeksizin, derlenerek yazılmasıdır.

İşin webmaster sitelerinde bu denli basite indirilmiş olmasının sebeplerinden biri kolay para kazanmak hevesinde olan kişilerin google amca ile tanıştıklarında internetten para kazanma veya internetten kolay para kazanma teknikleri diye arattıklarında karşılarına çıkan ilk seçenek web site kurarak reklam firmalarından para kazanmak anlatıldığı için, aşırı arza ihtiyaç olması.

Bebeğinizin diş çıkarmasına iyi gelecek faydalı bir bilgi aradığınızda ikame yüzlerce yazı derlemesi var.

Neden uzmanlık alanı hakkında yazı yazmıyor millet diyecek olursanız bu çok kolay, Türkiye'de uzmanlar çok az, gerçek uzmanlar makale yazarak para kazanmaya çalışmaz. Çünkü büyük ihtimalle zaten uzmanlık alanları sayesinde para kazanıyor olacaklardır.
BCanKARA

kişi bu mesajı beğendi.

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
Bazı arkadaşlardan konuyla ilgili şikayet geldi. :) Arkadaşlar konu sizin işlerinize darbe vurmak amacıyla açılmadı. Zaten sizin işlerinize darbe vuramayız. Çünkü insanların aç gözlülükleri var ve bunları sadece "al domain, host ve kur bir wp" mantığıyla yapıyorlar. Ekip yok, yetkinlik yok, bilgi verme amacı yok, hizmet amacı yok. Yalnızca kolay yoldan para kazanma amaçlı yapılan şeyler. Bu yüzden makale! isteyen çok olacaktır. :) Burada sadece internet kullanımına bir bilinç kazandırma amaçlanıyor. Bugün sizlerin üzerinden gittik, yarın başka bir konudan gideriz. Önemli olan yapılan işlere nitelik kazandırabilmek.

Not: Konuda yazılan mesajlara cevap verilmeyecektir. Önemli olan fikirlerin ortaya sunulması. Henüz doğruluklarını tartışacak zeminde değiliz. :)

nuktoprak nuktoprak Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 72 / 69
  • Ticaret 28, (%100)
Ülkede ki kişilerde bir problem olmadığını düşünüyor ve bahsi geçen duruma, sistemin insanları çektiğini iddia ediyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al