Bu aralar özellikle dizi sitelerinde yaygınlaşan ama Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerinin epeydir kullandığı bir araç. Aktive ettiğiniz takdirde sitede olmasanız dahi size tarayıcı yardımıyla bir bildirim yolluyor.

Öncelikle OneSignal internet sitesine gidelim. Ondan sonra aşağıda görsellerle Bilal’e anlatır gibi anllatığım şekilde kayıt işlemimizi yapalım.

Klasik olarak sizden e-posta adresinizi onaylamanızı istiyor.Aktifleştirme postası biraz geç gelebiliyor! Kaydımızı yaptık, şimdi giriş yapacağız ve ilk uygulamayı yapılandırmaya başlıyacağız.

Giriş yapacağımız yer okla gösterdim, biraz fazla ayrıntılı sanırım.

Girdikten sonra sizi böyle bir ekran karşılayacak. İsterseniz “Skip” ederek geçebilirsiniz, isterseniz de “Next” ile ufak gezinti yapabilirsiniz.

Ok ile gösterilen yerden “Add a new app” diyoruz.

Öncelikle uygulamamıza bir isim koyuyoruz, sitenizin adı olabilir pekâlâ.

“Website Push” seçiyoruz.

Tarayıcı kullanımının çoğunluğunu Chrome ve Firefox aldığı için ben bunları seçtim.

Son olarak bu ekran gelecek.

Şimdi yeni bir sekme açın ve cloud.google.com adresine girin. Herhangi bir gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya devam edin.

Giriş yaptıktan sonra sol üstteki “Select a project” butonuna tıklıyoruz ve açılır menüden “Create a project” seçiyoruz.

Gene projemize bir isim veriyoruz, ikinci sırada “teklif haberlerini mail olarak atın” seçeneği var ben istemedim ve hayır dedim. Üçüncü sıradaki seçeneği “Evet” olarak işaretliyip “Create” diyoruz.

Şekilde gördüğünüz üzere “Enable and manage APIs” tuşuna basıyoruz.

Yüzlerce API servisi olduğu için arama kutucuğuna “Cloud Messaging Android” yazmak işimizi kolaylaştırır.

Gördüğünüz gibi bulduk, üzerine tıklıyoruz yazının.

Ana Sayfa’ya dönüp sol tarafta bulunan menüden “Credentials” yazısına tıklıyoruz.

Açılan sayfada “Create credentials” tuşuna basıyoruz ve açılan menüden en üstte bulunan “API key” üzerine tıklıyoruz.

Tekrar OneSignal sayfasına dönüyoruz ve kaldığımız yerden doldurmaya devam ediyoruz.

İlk boşluk site adresimiz, İkinci boşluk server API keyimiz, Üçüncü boşluk sitede gözükecek bildirim ikonumuzun adresi.

Site adresi yazan yere gene sitenizin adını yazabilirsiniz. Google Project Number için tekrar diğer sekmeye gidiyoruz.

Projemizin “Ana Sayfasında” yani “Select a project > projenin adı” bağlantısında şekilde gördüğünüz alan var. Tıklayıp kopyalıyoruz.

WordPress simgesine tıklayıp “Next” diyoruz.

Bu sayfa OneSignal ile olan kurulum işlerinin son sayfası!
Evet şimdi kendi sitemizi açıp “Yönetim Paneli”ne gireceğiz ve eklentiyi kuracağız. Google ve Onesignal sayfalarını kapatmayın!

Klasik olarak “Eklentiler > Yeni Ekle” yolunu takip ediyoruz.

WordPress dizininde zaten var eklenti, o yüzden arama yapıyoruz ve “Şimdi Kur” tuşuna basıyoruz.

Sol tarafta eklentinin adı var tıkladıktan sonra kurulum için gerekenleri soruyor size. Google ve OneSignal sayfalarından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

App ID ve Rest API keyleri burdan alabilirsiniz.
Kurulumu tamamladıktan sonra sitemize giriyoruz, kendi sitemize aşağıda gösterdiğim gibi üye oluyoruz ve kurulum işlemleri bitiyor.

Varsayılan olarak bu simge gözüküyor, üzerine tıklıyoruz.

Açılan yeni sayfada “Continue” düğmesine basıyoruz ve OneSignal sayfasına geçiyoruz.

Son adımda oluşan pencerede “Check Subscribed Users” tuşuna basıyoruz ve aşağıdaki yeşil başarı mesajımızı alıyoruz. Son adım olarak da “Next” tuşuna basıyoruz ve bir "Test Bildirimi" gönderiyoruz sonrasında da işlemler bitiyor.

Uygulamanın WordPress eklentisi üzerinden bir çok özelleştirme yapabilirsiniz, ben sadece kurulumunu anlattım. Hoşgeldin mesajından, butonun yerine kadar bir sürü özelleştirme seçeneği var.

KAYNAK: http://www.benlacivert.com/yeni-yazi-yazdiginizda-okuyucuya-tarayici-bildirimi-gitsin/