Öncelikle merhaba. Yazılanları okudum. Hayırlısı olsun hakkında. Ben de bir askerim. Elimden geldiğince sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Bazı arkadaşlar 8'inci sınıfta ALS yani askeri liseler sınavına girmediysen subay olamazsın demişler. YANLIŞ. Çünkü meslek lisesi mezunları hariç tüm lise mezunları gerekli şartları taşıyorsa harp okullarına girebilir. Peki meslek lisesi okuyanlar subay olamaz mı? OLABİLİR. 4 yıllık bir üniversite okuduktan sonra sözleşmeli subaylığa başvurup subay olarak görev yapabilirsiniz.

Bana sorarsan 1 haftalık meslek lisesi olayı subay olmanda engel olmaz. Sonuçta mezun olduğun okul anadolu lisesi olacak. Kimse gidip de senin 9'uncu sınıfın başında bir hafta okuduğun okulu gerekçe sunmaz.

Anadolu lisesi ve meslek lisesi mezunları astsubay da olabilir. 2 yıl gibi kısa bir sürede mesleğinizi elinize almış olabilirsiniz. Subaylığa geçiş imkanı vardır belirli kontenjanlar dahilinde. Ama kolay değildir. Ciddi çalışma gerektirir.

Daha detaylı sorusu olan arkadaş varsa buradan veya ö.m. yoluyla sorabilirsiniz.