wmaraci reklam
lidertakipci

Bir Site Kurulduktan Ne Zaman Sonra Dış Seo Yapmalı ?

12 Mesajlar 1.853 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Csulu Csulu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Adwords And Adsense
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 14 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba;

aklımda bir soru var ve cevabını bulamadım varsayalım yeni bir site kurduk her şeyi ile daha 1.günü ve her gün düzenli olarak 2-3 içerik ekliyoruz ne zaman sonra dış seo yapmalıyız tanıtım yazısı , backlink vs ?

Teşekkürler.

wmaraci
reklam

onderurkmez onderurkmez Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Siyo uzmanı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad Ö** Ü**
  • Mesajlar 82
  • Beğeniler 3 / 30
  • Ticaret 1, (%0)
ilk günden itibaren yapılabilir

• Üyelik 16.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 14 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
onderurkmez

ilk günden itibaren yapılamaz google bunu spam olarak algılar sandbox düşme riski yüksek.

Zeus Zeus Güç gizden gelir. Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 154 / 157
  • Ticaret 42, (%95)
6 ay sonra diye biliyorum

wmaraci
wmaraci

SerkanERGUN SerkanERGUN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 2894
  • Beğeniler 1339 / 1338
  • Ticaret 249, (%100)
Mobil olduğum için detaylı yazmamda sorun olur diye PC'ye geçtim. Şimdi sorunuzun mantıken bir çok cevabı var ama önemli olan hangisinin daha çok verim almasıdır.
Benim mantığım şunu ön görüyor; Kurumsal ve Genel kategoriler ve dış SEO'nun 2 ayağının olmasıdır.

Kurumsal: Kurumsal firmaların index sayıları fazla olmaz, (Kurumsal firmaları kastım şudur; Zeytin fabrikası gibi 2 3 sayfalık ve çok az index sayfasının oluşu) Bu özellikleri taşıyan bir web siteye yaş oranına göre ve aralıklı çalışmalar sağlanması doğru ve sağlıklı olur.

Genel: Genelden kastım ise Teknoloji, Haber, Moda, Genel blog tarzı web sitelerini ilgilendirir ve dış SEO'nun 2 ayağı vardır. Bu iki ayağının sağlıklı yapılabilmesi için dikkatli olmak gerekir.

1. Çalışma biçimi; 200 içeriğiniz var ve bu içeriklerin tamamı özgün ve yararlı bilgiler. Bunları kafaya almak için alt sayfalara seo çalışması yapılabilir. (Alt sayfalardan kastım, siteadı.com/ali-ayseyi-seviyor bu bir içerik farz edelim. Bu içeriğe tanıtım yazısı almak ve o içeriğe bağlantı sağlamak o içeriğin üst sıraya taşınması demektir. Bu 2. ayak (Alt sayfalara SEO) istenilen zamanda yapılabilir. bu çalışma sonucunda aynı zamanda trafiğinizin de artmasını sağlar.

2. Çalışma biçimi; 1000+ içerik sağlarsınız sitenize ve direk Ana sayfaya çalışma yaparsınız, ana sayfa güçlü olduğu için alt sayfalar da fayda görür ana sayfa iyice oturduğu zaman ekleyeceğiniz her bir içerikte yüksek konumda olmanız doğal olacaktır elbette. Ana sayfaya çalışma yaparken içerik sayınızın bana göre minimum 1.000+ olması gerekmektedir. Neden derseniz arama motorları bunu spam olarak algılayabilir ki her gün güncellenen ve bazen saçma sapan algoritma edinen bu sistemlere sağlıklı konuşmak da ayrı bir mesele haline gelmiş.

3. Bir şık ise benim kendimce edindiğim tecrübelerime dayalıdır; Bir web sitenizin stratejisi nedir ? Kelime bazlı mı yoksa genel manada mı ? Bu ikisi arasında yapmanız gereken çalışma biçimlerini anlatacağım ki o zaman bana hak vereceksiniz. Sitesinin bir çok kelimede ve içerikte öncü görmek isteyenler TANITIM yazısı almaktan yanadırlar, ama kelime bazlı çalışanlar ise mesela Film siteleri, haber siteleri gibi siteler genelde text link (Footer Backlink) sağlamaktan yana olurlar.

Kimilerine göre Backlink çalışması zararlı görülse de, ben inanmıyorum ve denemelerimin sonucunda çıkan verimi anlatıyorum.

Kelime bazlı: Backlink
Genel içerik bazlı: Tanıtım yazısı

Bu yukarıda ki kelimeler bana göre çok doğru bir çalışma biçimidir. Aynı zamanda iyi bir strateji ile yapılan SEO çalışmasının verimli sonucudur. Ki son zamanlarda insanların şu sorusuna da bir cevaptır. '' Tanıtım yazısı mı, Text link (Footer backlink) mi '' Bunu farklı yorumlayanlar da olabilir ki onlar da eğer sonuca dayalı konuşuyorlarsa elbet de onlarda haklılardır. Ama bu piyasanın meşhur bir lafı vardır. Herkes SEO'cu abi :)

Benden de bu kadar Bilgim bunu ön görüyor ilk etapda söylemiş olduğum gibi :) Saygılarımla..

Heuristic , SEOPort , ZirveSEO , Byboo Değerli dostlar siz ne diyorsunuz :)
bayNOKTA Heuristic

kişi bu mesajı beğendi.

Serkan ERGÜN - Her şeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

hasanali317 hasanali317 hasanalicolak.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci, Web Tasarım
  • Konum Rize
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 556
  • Beğeniler 82 / 46
  • Ticaret 13, (%100)
bence ilk edatda sosyal medyaya ağırlık ver. indexlenmen düşer veya istediğin seviyede olmazsa o zaman başlayabilirsiniz.

onderurkmez onderurkmez Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Siyo uzmanı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad Ö** Ü**
  • Mesajlar 82
  • Beğeniler 3 / 30
  • Ticaret 1, (%0)
Csulu Bırak şu hurafeleri ya :)

• Üyelik 16.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 14 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
SerkanALAZ bekliyorum

hasanali317 ilk etepta direk sosyal medya ile başlamayıda doğru bulmuyorum ziyaretçiler ilk etapta organik olmalı

onderurkmez yavaş yavaş black seo'ya gidiyoruz galiba :)

SerkanERGUN SerkanERGUN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 2894
  • Beğeniler 1339 / 1338
  • Ticaret 249, (%100)
Fikrimi düzenleyip paylaştım :)

Serkan ERGÜN - Her şeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

SEOPort SEOPort WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mühendis - SEO - Sosyal Medya
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 286
  • Beğeniler 190 / 18
  • Ticaret 13, (%100)
Ben bu tarz konularda her zaman sabırlı olma taraftarıyım. Her sektörün her sitenin ayrı bir tarifi vardır. Yemek tarifi gibi ölçeklerini abartmamak gerekir.

Öncelikle hangi konu hakkında olacak site ? Onun üzerinde aranma hacminden tutun , hedef kelimelerde neler kullanılabilir bunlar önemli. Aynı konuyu 100 kere değiştirerek yazacaksanız mesela hiç tavsiye etmem.

1 sayfalık sitenize SEO dış link kasın ama 100 sayfalık aynı konuyu anlatan siteye dokunmayın bile nede olsa spame düşecektir.

Yeni bir site açtım diyerek açıkçası en doğru yönlendirmeleri alamassınız bizlerin görüşleriyle.

Site ama ne sitesi ? Yukarıdaki arkadaşların belirttiği gibi , kurumsal mı , bireysel mi , blog mu. Yazılar özgün mü , bot çekilerek mi site kuruldu. Fotoğraflar özgün mü ? Ve bir çok daha Google algoritmalarını etkileyecek sebep ve soru çıkabilir.

Kulaktan dolma bilgilerle çok fazla yanlış yönlendirmelere takılıyorsunuz ve sonuç alamıyorsunuz.

Biz yazılımcılar , mühendisler olarak sürekli en doğru stratejileri size sunmaya çalışıyoruz. Ama ne yazık ki Türkiye genelinde yapılan en büyük yanlış şu. Freelance adı altında daha eğitim almamış biri size ucuza SEO yapmaya çalışıyorsa , bunun altında bir yanlış arayın.

SEO tecrübe edilerek öğrenilir. Ha bunu derken **************lardan uzak durmanızı öneririm 15 yıldır SEO yapıyorum 20 yıldır yapıyorum diyenler gibi. :)

Öncelikle wikiden SEO tarihçesini okumanızı tavsiye ederim.

Çok fazla uzattığım ve konu dışına çıktıysam affola.

Destek isteyen herkese kapılarımız açık.

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşların emeğine sağlık

Saygılar

Cankan AKTENK

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al