freelance iş ilanları

Haber Sitesi - Alıntı Yapmak Kopya Sayılıyor mu?

5 Mesajlar 992 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

uayz uayz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 316
  • Beğeniler 9 / 19
  • Ticaret 36, (%100)
Merhabalar,

%100 özgün haber hazırlayan siteler için bir haber yaparken röportaj ya da resmi bir açıklamayı nasıl vermeliyiz?

Bununla ilgili daha önce konu açılmış ancak konu tam netliğe kavuşmamış.

Tırnak işareti içinde verilmesi yeterli oluyor mu?

"................." şeklinde.

Ayrıca bu şekilde tırnak içine alsak bile kaynak belirtmemiz gerekiyor mu? Bazı arkadaşlar alıntı kısmını bold ya da yatay yazarak ta sorun çözülebilir diyor ama emin olamadım. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa faydalınırız.

wmaraci
reklam

HuseyinALHAS HuseyinALHAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Paramedik
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 91 / 168
  • Ticaret 50, (%100)
haber sitesinde öncelik ilk giren olmaktır, gerisi teferruat gibi, resmi açıklamalar her sitede aynıdır.
ben blogger'da alıntıyı kullanıyorum genelde

myasink myasink www.teknolojilab.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Elektrik Mühendisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
alıntı yapmak, kopya sayılmaz. habere kendi yolrumlarınızı ekleyip bir kısmını alıntı yaparbilirsin.
ancak haberin sonunda kaynak belirtmeli ve orjinal habere link vermelisiniz. aksi halde siteniz kopya içerikten seo da düşüş gösterecektir.
aktuelsoylesi

kişi bu mesajı beğendi.

uayz uayz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 316
  • Beğeniler 9 / 19
  • Ticaret 36, (%100)

myasink adlı üyeden alıntı

alıntı yapmak, kopya sayılmaz. habere kendi yolrumlarınızı ekleyip bir kısmını alıntı yaparbilirsin.
ancak haberin sonunda kaynak belirtmeli ve orjinal habere link vermelisiniz. aksi halde siteniz kopya içerikten seo da düşüş gösterecektir.

Hocam peki haber o sitenin kendi haberi değilse o da alıntı yapmışsa ne yapacağız. Yani başbakan açıklama yapmış bir kaç cümleyi kullandım bunun için nereye link vereceğimi nasıl bileceğim. Bir sürü site kullanmış oluyor aynı cümleleri. Demin bir haber gördüm aynı haberde bir site haber sonuna İHA bir site AA eklemiş. ama link yok

wmaraci
wmaraci

myasink myasink www.teknolojilab.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Elektrik Mühendisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
uayz google bir makaleyi değerlendirir ken 200 ün üzerinde kriter ve üstün yapay zeka robotları ile değerlendiriyor. Dolayısı ile google başbakanın sözlerini kopya içerik sınıfında değerlendirmeyecektir.

Benim kopya içerik ile anlatmak istediğim, bir sitedeki makalenin aynısı, yada lisanslı bir resmin kullanılması. Haber yazarken, bugün 1 mayıs ta şu şu şu oldu. şurada olaylar çıktı. Bunları kendi cümleleriniz ile yazın. habern bir yerinde başbakanın açıklamaları ise şöyle diyip, tırnak içinde açıklamalara yer verin. herhangi bir sorun olmayacktır. Kullanacağınız resimler alıntı ise kesinlikle kaynak belirtmenizi öneririm.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al