Asp.NET vs PHP - Hangisini Tavsiye Ediyorsunuz ?

25 Mesajlar 2.941 Okunma
smmexpress

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)

ytre10 adlı üyeden alıntı

php ve asp.net i karşılaştırmanız bile saçma.
tr de iş yapmak istiyorsan bu sektörden para kazanmak istersen asp.net bilmelisin.
yanında ek olarak mobil için az biraz java, ios kodlayabilmen gerekli.
ayrıca mssql, elasticsearch, mongo ........ vb ürünlerede hakim olman gerekli.
asp.net bilince deli gibi paralar kazanıcam dersem yukarıda ki kural geçerlidir.

php bilirsen wordpress editleyip gunluk 50-100 tl kazanırsın, köşe başında ki ajanslarda sağa sola bakkala markete web sitesi yaparsın, kurumsal hiçbir firma türkiye'de ( yüzde 95 ) php developer alıp, php uzerine sistemlerini kurmuyor, kurmaz.

asp.net öğrenicem dersen de şuan deli gibi piyasada rakibin var uzun bir yol var önunde, iyi rakamlar kazanmak istersen en az 4-5 yıl firmalarda çalışman gerekli.
Tercih senin : )

Hocam çoğu yerlerde, özellikle india'da çok karşılaştırıldığı için(en azından ben öyle anladım) merak ettim bende :)

Mobil bilgimiz olmasa olmuyor mu, ne bileyim bu firmalar web işiyle mobil işini ayırıp mobili başkasına webi başkasına vermiyor mu, herşeyi bir kişiye gömmek ağır gibi bence.

mssql vs. bilinmesi gerek katılıyorum, o nedenle asp öğrenirsem yanında bileşenlerini de öğreneceğim.

Deli gibi para kazanmak istemiyorum, ama aylık 1.000 tl'ye de çalışmayayım, en azından klasik bir memur yada bilmiyorum, 2-2.5 mlyar yeter diye düşünüyorum(ki bu rakamları tamamen sallıyorum, çok uçmuş da olabilirim çok küçük düşünüyor da olabilirim sektör hakkında bilgim yok)

wordpress konusunda haklısınız, kurumların wordpress tercih ettiğini biliyorum, panel sevdalısılar ama wordpressin okadar tutulmaması gerektiğini düşünüyorum ben.

Piyasadaki rakiplerimi geçmek, birinci sıradan yazılımcı olmak istemiyorum, karnım doysun, masraflarım karşılansın yeter :)

wmaraci
reklam

localhost localhost Atatürk! Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 335
  • Beğeniler 145 / 144
  • Ticaret 2, (%100)
Türkiye'de her şey çok zor!

İş ilanlarına baktığımızda ;

• PHP, ASP, ASP.NET, JAVA deneyimli

• CSS, HTML, JSCRIPT bilen,

• Tercihen JQuery, Bootstrap kütüphaneleri ile çalışmış,

• Photoshop, Illustrator, Corel bilgisi bulunan,

• MSSQL, MySQL, Oracle deneyimli,

• Sistem/Network/Domain yönetimi konusunda deneyimli,

• SEO konusunda tecrübeli,

Zannediyorsun 4 dilde site yapacağız bunu eş zamanlı masaüstü programlar + windows, android, iphone uygulamaları ile destekleyeceğiz. Müşterilere 3 veritabanı ile eş zamanlı bilgi sunup, jquery- bootstrap ile tüm görselliği gözlerinin önüne sereceğiz.
En önemlisi de bunun hepsini sen yapacaksın!

Soruna gelince c# diyorum. Bu dili tam anlamıyla öğrenirsen uçarsın.

https://roe.com.tr

ontedi ontedi www.ontedi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı, Matematikçi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1119
  • Beğeniler 325 / 324
  • Ticaret 2, (%100)
Bankaların bir çoğu asp.net kullanır.
Finansbank
Odeobank
Vakıfbank
Akbank

Kamu kurumlarının birçoğu asp.net kullanır.

Şuan içinde bulunduğum projede asp.net kullanmaktayız. Ve sistemde bir aksama yok.
klimaci

kişi bu mesajı beğendi.

www.ontedi.com
www.cizgi.site

klimaci klimaci klimatamirfirmalari.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek klima servisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 3 / 0
  • Ticaret 2, (%100)
Tabi herkes kendine uygun olanı söyler bu bence biraz zevk meselesi olsa gerek, bazı kişiler php hayranı, bazıları asp.net ama bir gerçek var ki bence asp.net çok popüler olmaya başladı.
benim tercihim asp.net * daha kolay :)

wmaraci
wmaraci

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
bende senin gibi yıllar önce böyle bir tercih yapmak zorunda kaldım. .net kullanan birisiydim ama nasıl olduysa oldu php'yi seçtim. şu anda paramı kazanıyorum php sağolsun, ha asp.net'i bilemicem. sonuçta bana gelen müşterilerin geneli belli bir dili kullanıp yazılımı öyle oluştur demiyor. sadece bize şu şu lazım deyip kenara çekiliyorlar bende bunu php ile tamamlıyorum. dil bakımından sorun yaşamadım kısacası, asp.net'i öğrenmediğim içinde pişman olmadım ayrıca.. :)

SpeedTroller SpeedTroller CODe! Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
Bu konuyu bende açmayı düşünüyordum. Ama arkadaş benden önce davranmış ve merak ettiklerimi öğrendim. Konu için teşekkürler SunSky .

Ayrıca ASP üzerine gitmeyi düşünüyorum. Size de tavsiyem ASP öğrenmenizdir :)

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Yazı yazmak için faber castell mi, rotring mi kullansam gibi bir soru olmuş..

Bence yazı yazmayı öğrenmek için herhangi birini seçebilirsin lakin ne kadar iyi yazacağını dil değil, düşünme tarzın, yazının dinamiklerini, prensiplerini ne kadar sindireceğinle alakalıdır..

Uzunca yazdıydım ama sildim.. Bir foruma 2012 ve 2015 yılında yazdığım kısa ve öz bir cümleyi yazayım..

Alıntı

dil fanatikliği bolca booool şittt +..

"developer kaliteli kod yazmalı gerisi teferruat, dil sadece araçtır.. bir developer da bu farkındalık olmalı ve bunu yaratmak için uğraşmalıdır."

Niye python, ruby, java script, java değilde sadece php ve .net ..

iş fırsatı ve ekonomik nedenler ise ülke bazında java bunların hepsine nazaran çok daha öndedir.

Dil fanatikliği değil soruya farklı bir boyut kazandırmak için somut bir örnek vermek istedim(dil olarak) yoksa Alıntı içinde cümle benim nezdimde en değerlisidir.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Şu açıdan düşün derim, asp.net dilini öğrenme süresini araştırın. Sonra php cevabınızı çok basit bir şekilde alırsınız. Zamanınızı bir dil öğrenerek öldürmeyin, öğrendiğiniz zaman belki daha kaliteli bir dil çıkar, bunun yerine daha hızlı ve anlaşılan bir dil tercih ediniz. Yâni, kısa özetle zaman nakittir. Nakitte zamandır.

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
ASP.NET ile daha geniş kapsamlı ve daha kaliteli (bana göre) siteler yapmanız mümkün dinamik bir yazılım işleyişi var. ve bana göre PHP'den Daha kolay. şöyle bir şeyde önere bilirim ilk önce (1 ay felan) ASP.NET Ögrenin baktınız kanınız ısınmadı veya olmadı Birde PHP'e Bakın sonra ne oldugunu anlarsınız :) Ama tavsiyem Web tasarımda fazla takılı kalmayın :)
3525

kişi bu mesajı beğendi.

52282 52282 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 26.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 169 / 271
  • Ticaret 13, (%100)
türkiye'de asp
yabancı ülkelerde php

çünkü türkiyede microsoft ve bakanlık arasında bir ilişki var yani para kazanmak için ise asp ama ben kendim bi şeyler yapmak istiyorum öyle para kazanırım diyorsan php derim tabii.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al