wmaraci reklam
lidertakipci

Hindistan'da Yazılım Mühendisliği Okumak

43 Mesajlar 13.721 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BurakDemir BurakDemir Mechanical Eng. Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 246
  • Beğeniler 7 / 64
  • Ticaret 6, (%100)
kptankorku Mesaj attım. Dönüş yaptığında haber veririm

wmaraci
reklam

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Burada başla, devlet desteğini al, disariyla baglanti kur, universite destegiyle yurtdisina cik, projeyle karsi tarafa kendini kabul ettir. Sifirdan elinde birşey yokken karşı tarafın siza kucak açması çok zor.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

Khan Khan no pain no gain Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 271 / 173
  • Ticaret 53, (%100)
Hindistan'ı pis, Çin'i temiz demişsiniz, lakin şöyle bir bilgilendirme veriyim. İkisi de dünyanın en kalabalık ülkesi ve kalabalığın olduğu yerde temizlik fazla bekleme derim. İki ülkede de okuyan arkadaşlarım var. Temizi de pisliği de görüyorlar.

Ama gelelim üniversite okumaya, hindistanı öneririm. Ama hindistanın kalitesi düşük üniversitesine gidersen tabi ki o kaliteyi tatmazsın. Hindistanın'da silikon vadisi var gidebilirsen oraya git derim. Yazılım sektöründe orada iyi rekabet var, dolayısıyla rekabeti seviyorsan hızlı gelişirsin. Dili ingilizce biliyorsan sıkıntı olmaz, hindistanın resmi dillerinden birisi ingilizcedir. Oraya varınca hintçe ve urducayı öğrenebilirsin, tabi ki yerel dillerini de. Ki hindistan dünya da en çok dil barındıran ülkelerden birisi sayılır. Oralar'da yaşam ucuz diyeyim, büyük şehirlerde yaşam biraz daha pahalı tabi. Ama ingilizcen ve azıcık maddi durumun olursa sıkıntıyı çözersin diye umut ediyorum. Tabi ekstra işlerde çalışarak'ta para kazan derim.

Nasıl kazanacağına gelsek, SAT sınavı var. Buna iyi bir şekilde çalışıp yüksek puanlar alabilirsen, önüne sadece hindistan değil, ingilizce eğitim veren bir sürü üniversiteye gitme şansı yakalarsın, hatta ki yüksek puan alırsan belirli bir burs dahi kazanabilirsin.

Ama hindistan dışında başka bir yer istersen asya'da, singapore, malayziya ve japonyaya git derim.

Zeiden Zeiden WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 46
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 13, (%69)
Eğer yazılım sektöründe bir kariyer düşünüyorsan, kesinlikle Türkiye'de kalma. ''Neden Türkiye'de kalmıyorsun, oralarda ne işin var?'' diyen kişilere de sakın kulak asma. Avrupa ve Amerika'da lisans eğitimi almak, sana Türkiye'de birkaç üniversite bitirsen dahi giremeyeceğin kapıları açar. Özellikle yazılım konusunda büyük yerlere gelmek istiyorsan, kesinlikle ülke dışına çıkmak zorundasın.

Hindistan'da lisans eğitimi almanı veya yaşamanı önermem. Özellikle Microsoft başta olmak üzere Silikon Vadisi'nde çoğu firma bünyesinde Hindu asıllı başarılı yazılımcıları bulundursa da, yalnızca Hindistan'da okumuş olmak sana tercih edilebilir bir background kazandırmıyor. Hindistan'da lisans eğitimi için harcayacağın para yerine eğer yazılım alanında halihazırda çalışmaların varsa ABD'de eğitim için burslar aramaya başlayabilirsin. Hatta yazılım konusunda pek tercih edilmese de fiyatları yıllık 5.000 USD ortalaması etrafında değişen Community College'ları tercih edebilir, üçüncü yılından sonra ücretsiz olarak lisans eğitimine bir üniversitede devam edebilirsin. Fakat dediğim gibi, yazılım konusunda Community College'ların sağlayacağı imkanlar sınırlı kalacağından direkt olarak bir üniversiteye yerleşmeni sağlayacak burslar için arayışa girmeni öneririm.

Ayrıca imkanın da olsa Oxford'a giremezsin. Bu tür üniversiteler hem son derece yüksek bir GPA, hem de Türkiye'de yaşayan bir vatandaşın aldığı iki yıllık maaştan daha fazla yıllık kayıt ücreti gerektirirler. Yani Birleşik Krallık vatandaşlığına sahip olan başarılı öğrenciler dahi Oxford gibi okullara girebilmek için yıllarca burs aramak zorunda kalırlar.

Sana tavsiyem, İngilizce'ni olabildiğince geliştirmen -en az Upper Intermediate- ve bunun yanında Rusça ya da Çince olmak üzere üçüncü dili de öğrenmen. Bu sayede hem okullardan burs alman kolaylaşacak, hem de ABD'de bulunan şirketler tarafından staj teklifi alma imkanın artacaktır. ABD'de yazılım alanında eğitim gören öğrenciler, Türkiye'deki gibi alanı olmayan yerlerde asgari ücretin altında fotokopi çekerek mesai tamamlamazlar. Okullar, başarılı öğrencilerinin büyük bir kısmını mutlaka Microsoft ve Apple gibi büyük sektör devlerinde staj yapmak üzere gönderirler. Bu şirketlerde staj yapan bir öğrencinin alacağı minimum ücret de 4.000-5.000 USD civarındadır.
Khan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

kptankorku kptankorku WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 68 / 62
  • Ticaret 12, (%100)

Khan adlı üyeden alıntı

Hindistan'ı pis, Çin'i temiz demişsiniz, lakin şöyle bir bilgilendirme veriyim. İkisi de dünyanın en kalabalık ülkesi ve kalabalığın olduğu yerde temizlik fazla bekleme derim. İki ülkede de okuyan arkadaşlarım var. Temizi de pisliği de görüyorlar.

Ama gelelim üniversite okumaya, hindistanı öneririm. Ama hindistanın kalitesi düşük üniversitesine gidersen tabi ki o kaliteyi tatmazsın. Hindistanın'da silikon vadisi var gidebilirsen oraya git derim. Yazılım sektöründe orada iyi rekabet var, dolayısıyla rekabeti seviyorsan hızlı gelişirsin. Dili ingilizce biliyorsan sıkıntı olmaz, hindistanın resmi dillerinden birisi ingilizcedir. Oraya varınca hintçe ve urducayı öğrenebilirsin, tabi ki yerel dillerini de. Ki hindistan dünya da en çok dil barındıran ülkelerden birisi sayılır. Oralar'da yaşam ucuz diyeyim, büyük şehirlerde yaşam biraz daha pahalı tabi. Ama ingilizcen ve azıcık maddi durumun olursa sıkıntıyı çözersin diye umut ediyorum. Tabi ekstra işlerde çalışarak'ta para kazan derim.

Nasıl kazanacağına gelsek, SAT sınavı var. Buna iyi bir şekilde çalışıp yüksek puanlar alabilirsen, önüne sadece hindistan değil, ingilizce eğitim veren bir sürü üniversiteye gitme şansı yakalarsın, hatta ki yüksek puan alırsan belirli bir burs dahi kazanabilirsin.

Ama hindistan dışında başka bir yer istersen asya'da, singapore, malayziya ve japonyaya git derim.

SAT sadece abd için değil mi?

Ek Olarak:

BurakDemir adlı üyeden alıntı

kptankorku Mesaj attım. Dönüş yaptığında haber veririm

Teşekkürler, Bekliyorum.

Bir kadının oğluyum en fazla.

ekyildiz ekyildiz Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 66 / 83
  • Ticaret 4, (%100)
hocam bosna hersek gibi yeni gelişen ülkeleri inceleyin aşırı uygun oluyor ücretler hatta bazı ünilerin ofisleri falan da olabiliyor türkiye de oralara da gidip yüzyüze konuşabilirsin

Kişisel Blog - http://ekyildiz.co

Gucluyazar Gucluyazar Proje Adamı :) Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Sağlıkçı Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 372 / 319
  • Ticaret 15, (%100)
Merhabalar,

Bir tanıdığım gemide çalışıyor ve yük teslimatı için Hindistan'a geldiklerinde adamların pislikleri daha limanlardan belli oluyormuş. Söylediği kadarıyla anlatacak olursam;

Denizler hep çöpmüş, denizin rengi daha hindistana yanaşmadan belli diyor.
Çok insan var ve insanlar genelde fakir diyor.
İnsanların anlayışsız olduğunu ve bizim kültürümüzle bağdaşmadığını da söylüyor idi.

Ben önermiyorum gitmenizi.
hayran

kişi bu mesajı beğendi.

Khan Khan no pain no gain Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 271 / 173
  • Ticaret 53, (%100)

kptankorku adlı üyeden alıntı

SAT sadece abd için değil mi?

Ek Olarak:

Teşekkürler, Bekliyorum.

Hayır sadece abd için değil. Türkiye'de bile sat sonuçlarına göre kabul eden üniversiteler var.

ColdShadow ColdShadow WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Android Developer
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 49 / 29
  • Ticaret 2, (%100)
Konuyu takip ediyorum. Benimde yazılım mühendisliği okuma hedefim var. Abilerim burada bilgilerini tecrübelerini paylaşıyor.

Hindistan konusunda pek bişey diyemiyeceğim. Ama mantık yürütüyor olursak Khan Abimin dediği gibi Microsoft gibi büyük şirketler Hindu personelleri bünyesinde barındırıyor olabilir. Belki de sen de İnşAllah büyük bir yazılım firmasında görev alacaksın. Ama Türkiye'de okumayı planlamıyorsun mesela. Orada görev alan adamların Hindistanda eğitim aldığını bilemeyiz ya?

Bende yurt dışında eğitim görmeyi istiyorum. Japonya var benim de aklımda. Ama maddi gücüm olmadığı için Elazığ Fırat Üniversitesi yolu görünüyor gibi :)

Hindistan konusunda tekrar düşün derim.

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
Ruhu'yi bi izleyin belki fikir katar: https://www.youtube.com/watch?v=k5tAD8hP_zI

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al