wmaraci reklam
lidertakipci

Marka Tescili İlgili Yaşadığım Olay

22 Mesajlar 2.858 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba;

3 Senedir uğraştığım bir alan adım var ".net" uzantısına sahip. .com ve .com.tr bir başkası tarafından alındı. Daha öncede benden alan adını istedi vermedim. Biliyordum yine böyle bir konuşma geçeceğini ama nezaman olacaktı bilemiyordum.

Bu sabah sitenin isminde bir facebook hesabı geldi beni ekledi.

Yazdığı Mesaj:
guzel kardesim ********isminin marka haklari ni aldim benim le irtibata gecebilirsen sevinirim.

Bende işin çok saçma ve komik olduğunu söyledim. Zira bende alan adını markalama yapmak için bir çok firma ile konuştum. Alan adının genel bir sektör olduğunu ve 38. sınıfta markalama yapılamayacağını söyledi. Site isminin başına veya sonuna bir ek gelmeli şeklinde birşeyler söyledi. Bende vazgeçtim.

(38. SINIF: Radyo ve televizyon yayın hizmetleri. Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil). Haber ajansı hizmetleri. )

Şimdi bu sabah yazan arkadaş bana sitenin isim haklarını aldığını söyledi ancak aldığı sınıf 41. Sınıf. Aşağıda da göreceğiniz gibi alakasız bir markalama olmuş.

(41. SINIF:
Eğitim ve öğretim hizmetleri. Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri. Spor, kültür ve eğlence hizmetleri (sinema, spor karşılaşmaları, tiyatro, müze, konser gibi kültür ve eğlence etkinlikleri için bilet sağlama hizmetleri dahil). Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil). Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri. Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri. Fotoğrafçılık hizmetleri. Tercüme hizmetleri. )

Ben kendisine izah etmeye çalıştım ancak kendisi yasal yollara baş vuracağını falan söyledi. Kolay gelsin diyip kişiyi sildim.

Böyle bir şeyin mümkün olmadığını biliyorum. Örnekleri de var. kanald.com gibi bir çok markası alınmış site gidipde .com satın alamıyor. Biraz daha aydınlatırsanız konuyu sevinirim.

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
reklam

donmezhasan donmezhasan Has Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Web Tasarım ve Seo
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 183 / 66
  • Ticaret 14, (%100)
Aynen dedigin gibi hicbirsey cikmaz. Blof yapmis anlasilan.
Sadece kendi sinifiyla ilgili birsey yapamazsin o kadar. Onun sinifi farkli seninki farkli.
Korkmaz

kişi bu mesajı beğendi.

Lim10Ata Lim10Ata Müsait Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 1152
  • Beğeniler 312 / 314
  • Ticaret 42, (%100)
Bişey olacağını sanmıyorum sorun olmazsa pm olarak site adresinizi atarmısınız

sospas sospas www.mustafasevinc.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Sales and Technical Manager
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 1292
  • Beğeniler 356 / 550
  • Ticaret 37, (%100)
Sizin marka sınıfınız farklı. Hem siz .net uzantısı bende bulunuyor demiştiniz. Kendisi markayı hangi tarihte almış? Kontrol edin.
.NET uzantısını siz markadan önce almışsanız bir şey yapamaz. Ayrıca sonra bile olsa siz ayrı sınıf o ayrı sınıf. Onu taklit etmeyin yeter.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
sospas Hocam ikisi de oyun içerikleri paylaşılan bir site. Ben 2013 de aldım siteyi bu marka tescilinin tarihi 10.05.2016 daha yeni almış ve farklı sınıfta almış.
dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

sospas sospas www.mustafasevinc.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Sales and Technical Manager
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 1292
  • Beğeniler 356 / 550
  • Ticaret 37, (%100)
Bir sorun olmaz o zaman. Arkadaş farklı bir sınıf ile tescil edip marka sınıfı dışında iş yapıyor sanırım.
dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
sospas Aynen hocam farklı sınıfta bir marka tescili yapmış. Sanırım com.tr alabilmek için.

cagdaskorkmaz.com.tr

mert47 mert47 Seversin... Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Akademik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 460
  • Beğeniler 559 / 158
  • Ticaret 2, (%100)
Çağdaş kardeşim öncelikle alan adından tut, site içeriğine kadar çok beğendim. Çok güzel bir projen var.

Gelelim asıl soruya. Pek bir şey çıkacağını sanmıyorum. Ama yine de bu işi ayarlayabilecek bir şirket bulabilirsin. Marka tescili aracılığı yapan şirketler üzerinden farklı bir madde üzerinden tescil alırsan problem olmaz. Ayrıca .com ve ".com.tr" elindeyken seninle uğraşması da adamlık değil.
Korkmaz

kişi bu mesajı beğendi.

fmoyuncusu.com

• Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
mert47 Teşekkürler hocam. Aslında .com da bendeydi ama arkadaş bana 50 tl bıraktığında almamıştım (Şimdiki site sahibi değil ondan önceki.) :D

İlk işim pazartesi İsimtescil ile birdaha görüşmek olacak ve 38 sınıfı alacağım.
mert47

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

TUTANKHAMUN TUTANKHAMUN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek .....
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 7 / 81
  • Ticaret 0, (%0)
Kardeş o arkadaş seni kekleyip elinden domaini bedevaye kapmaya çalışmış o kadar.
Sende bu oltaya gelmemişsin.
Marka tescili yapsanda yapmasanda fazketmez, o arkadaş senin domainini alamaz.
Hiç endişelenme bu konuda.
Zaten o çocuk da yanlış tescil yapmış. Oyun sitesi için 41. sınıf alınmaz.
Ayrıca o arkadaşın senin elindeki domaini alabilmesi için tek bir yolu var.
O yol da şu dur ki, bütün alanlarda marka tescili yapması ve hiç bir alanda boşluk bırakmaması gerekir.
Bunu yapmayı da öyle her adamın gücü yetmez bence...
Çünkü çok büyük paralara mal olur..
Boş ver böyle kuru gürültülere pabuç bırakma asla.
Bilgisiz insanlar bir domain regleyip de bir alanda marka kaydı yapınca herşeyi yapabileceğini zannediyor.
Ona bakarsan bende mynet.website domaini var.
Mynet bile ne yaparsa yapsın bu domaini alamaz benden. Ben onun telif haklarını çiğnemedikçe.

Ek Olarak: Eğer illaki tescil yapacaksan 28, 38 veya 42 nolu marka sıınıflarından birini tescil etmeni öneririm.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al