Mobil Oyun Programlama Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

11 Mesajlar 3.904 Okunma
smmexpress

berkakalinn berkakalinn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 1723
  • Beğeniler 159 / 334
  • Ticaret 39, (%97)
Merhaba, aklımda insanların oynayabileceği bir oyun var. Şahsen oyunu başkalarının oynamasından çok kendim oynamak istiyorum çünkü o kriterlerde insanların (şahsen benim) sevebileceği bir oyun bulunmuyor.

Evde olduğum bu sıkıcı günlerde zamanımı değerlendirebilmek için mobil (android) oyun programlama hakkında eğitim almayı düşünüyorum.

Sizce iyi bir oyun yapımı için gerekli olan bilgiyi edinmek (diller v.b) ne kadar zaman alır ?

wmaraci
reklam

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Merhaba,
Kisiden kisiye gore degisir. Benim basit bir oyun motorunda bulmaca oyunu yazmam 4 saat aldi, bunun icinde oyun motorunu ogrenmekte var.

Disardan bildigim bir tasarimci da var. Hem oyun gelistirmeyi ogrendi hem de tasarimci olarak guzel islere imza atti, onun da sanirim ogrenmesi 1 seneyi buldu.
http://game.alpersarikaya.com/about_me.html

• Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 1723
  • Beğeniler 159 / 334
  • Ticaret 39, (%97)

ozgurgezen adlı üyeden alıntı

Merhaba,
Kisiden kisiye gore degisir. Benim basit bir oyun motorunda bulmaca oyunu yazmam 4 saat aldi, bunun icinde oyun motorunu ogrenmekte var.

Disardan bildigim bir tasarimci da var. Hem oyun gelistirmeyi ogrendi hem de tasarimci olarak guzel islere imza atti, onun da sanirim ogrenmesi 1 seneyi buldu.
http://game.alpersarikaya.com/about_me.html

Yapmayı düşündüğüm oyun bile belki 3 yılımı alabilir. Büyük şirketler bile yapmakta zorlanıyorlar.

Ancak yapmasam veya yapmaktan vazgeçsem ileride pişman olacağıma eminim. Yorumun için teşekkür ederim.
ozgurgezen

kişi bu mesajı beğendi.

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
hocam şöyleki kesin olarak yapacagınıza inanıyorsanız oyun motorlarına yönelim örnegin UE4 şuanda oyun geliştiriyorum ve yazılım bilgimde fazla yok (oyun icin yeterli degil) yaparım vaktim var derseniz UE4 ögrenin ama kesin degil denemek istiyorum ozaman C++ veya java ögrenin o zaman en azından boşa gitmemiş olur ve istediginiz zaman devam ede bilirsiniz ama tavsiyem UE4 fazla yardım alabilirsiniz ve yazılım gerekmiyor :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 1723
  • Beğeniler 159 / 334
  • Ticaret 39, (%97)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

hocam şöyleki kesin olarak yapacagınıza inanıyorsanız oyun motorlarına yönelim örnegin UE4 şuanda oyun geliştiriyorum ve yazılım bilgimde fazla yok (oyun icin yeterli degil) yaparım vaktim var derseniz UE4 ögrenin ama kesin degil denemek istiyorum ozaman C++ veya java ögrenin o zaman en azından boşa gitmemiş olur ve istediginiz zaman devam ede bilirsiniz ama tavsiyem UE4 fazla yardım alabilirsiniz ve yazılım gerekmiyor :)

Size çok abartılı ve saçma gelebilir ancak dungeon hunter potansiyelinde bir oyun yapmayı düşünüyorum.

İmkansız gibi gözükebilir ancak, aklımdaki fikir ve düşünceleri bir yazarın mürekkebe batırdığı kalemle, kağıda aktardığı gibi c++ ile aktarmak istiyorum.

(Çok edebi bir yorum oldu)

hsynnr hsynnr SEO Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** O**
  • Mesajlar 890
  • Beğeniler 350 / 216
  • Ticaret 64, (%100)
Kişiden kişiye değişir burda sizin başarınız vs önemli

SEO 

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
hocam destan yazmıştım. elektirikler gitti hepsi gitti :D tekrardan yazmaya üşeniyorum özet gecim soru kalsırsa sorarsınız.

Bu oyunu iki yol ile yaparsınız gözünüzde büyütmeyin.

Ya C++ iyice sindirip 2 arkadaş saglam bir şekilde sponsorlu bir şekilde yaparsınız. ama ilk başkta C++ sindirmeniz gerekiyor (tavsiyem) Oyun tutmasa veya olmasa bile eelinizde bir şeyler kalır.

Yada UE4 gibi oyun motorları kullanırsınız ki UE4 geliştirmeni olaraktan önermiyorum cünki UE4 Mobil platform icin fazla iyi bana görene alaka diye bilirsiniz UE4 Windows (özellikle) icin var.
Hic yazılım bilmeden bildiginiz bilgiler kadar ortaya koya bilir ve hevesiniz artarak eylenerek yaparsınız. ve yanınıza 3-5 kişi alarak güzel şeyler yapabilirsiniz

Oyunu gözünüzde büyütmeyin Olay şu sadece Modeller ve haritalar yapılıcak ve grafikler gerisi bilgi ve akıl işi :) ve büyük firmalar demişsiniz. alakası bile yok o firmaları araştırırsanız bunların kurucularının nasıl ekipler oldugunu görürsünüz :)

Bu arada tavsiyem direk ona benzer yapmayın büyük bir kayıp olur heycan ve aksiyon verici bir oyun yapmanızı tavsiye ederim :)
berkakalinn

kişi bu mesajı beğendi.

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Zaman önemlidir, Java öğrenip hemen işe koyulun. Öyle senelerce C++'la zaman öldürmeyin.

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
agg1401 Senelerce C++ ile zaman öldürmeyin ? hocam Burda C++ zor ögreniliyor diye veya ögrenilmiyor diye (ülkemzide) Bu C++ kötü oldugu anlamına gelemz bana göre ki C++ bilen bir cok kişiye görede bu böyledir C++ Masaüstü ve Multi platforumlarda En iyi ve en dinamik dildir. Tabi Kod yazılımı vb tartışılır ama verdiginiz vakit ve degeri kesinlikle size kazandıran bir dildir :)

teqpet2301 teqpet2301 WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 12.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 22 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Sizin çalışmanıza bağlı ne kadar çok çalışırsanız okadar kısa sürede öğrenirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al