wmaraci reklam
lidertakipci

E-ticaret Sitesi Açtım Nasıl Satış Odaklı Olurum.

12 Mesajlar 1.870 Okunma
wmaraci reklam

Myiso Myiso Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek E-Ticaret Uzmanı +Seo+ Adwords
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 605
  • Beğeniler 18 / 153
  • Ticaret 12, (%92)
Merhaba;

E-ticaret konusunda herkes bazı şeyleri çok farklı düşünceye kapılıyor ve ne yapıyor tabiki hemen kendisi e-ticaret sitesi açmaya kalkıyor.
Günümüzde çeşitli olarak birden fazla e-ticaret sitesi bulunmakta ve her siteyi açan hemen para kazanabileceğini sanıyor. Bu olayı bazen aşırıya kaçıranlarda olmaktadır. Kim bu kişiler diyeceksiniz ve hemen sizlere söylüyorum ki bu kişiler; ürün alır fakat o üründen anlamaz, kaliteli mi kalitesiz mi , en önemlisi bu ürün için gerekli olan satış potansiyeli ne kadardır. Bu ürünü alırsam ne kadar kar ederim gibisinden bir olay ile karşı karşıya gelmekteyiz.

E-ticaret sitesi açmak birşeyi ifade etmediği gibi siteyi açan kişi hemen SEO olayına girmeye kalkıyor. Öncelik ile siteyi açmak için gerekli şeyler nelerdir kimse buna bakmıyor. Müşteri genel olarakbir e-ticaret sitesinden ne ister veya nelere bakıyor. Müşteri genel olarak tabiki websitenin tasarımına bakıyor ( Ya atma kardeşim diyenler olacaktır.) ve sitenin tasarımı güzel ise zaten bir sorun yok ve sonra da direkt olarak ürünlere bakıyor. Kimi e-ticaret sitelerini görüyoruz ki ürünleri güzel olmasa bile ürün grafikleri çok kötü kalitesiz ve grafik çekimi yapan kişiler baştan savma bir iş yapmaktadırlar. Ürün görseli ürünün ne kadar alımlı olursa o kadar müşteri çekeceğini bilmeniz gerekmektedir ki bunu sürekli tüm e-ticaret sitelerinde görmekteyiz.

E-ticaret sitelerinde tasarım ve görsel görüntülerden hemen arkasından o sitenin kullanışlığı gelmektedir. Müşteri ürünü görüntülemeli ve ürünü görüntüledikten sonra tüm işlemleri tek bir sayfa üzerinden yapması gerekmektedir. Yani burada şunu söylemek istiyoruz ki kolay bir sayfa yapısı olmalı ürünü gördüğünde "Hemen Al" a tıkladığı vakit başka bir sayfaya gitmemeli orada hem üye olmalı hem ürünün satışını tamamlamalı. Burada ne olmuş oluyor satış odaklı olarak baktığımız meydana geliyor. Ürün siparişini tamamladıktan sonra ek olarak müşterinin karşısına farklı ürünleri sunabiliriz ki sipariş verdikten sonra hemen X tuşuna basmadan birkaç ürüne daha bakmasını istememiz gereklidir.

E-ticaret sitesini açıyorsunuz fakat bu siteyi tanıtmanız gereklidir. Nasıl bir tanıtım yapabilirsiniz. Tabi bu 2 bölüme ayrılmaktadır.

1. Kendinize ait markanız
2. Farklı bir marka ürün satışı

Kendinize ait bir markayı tanıtmak o kadar da basit bir olay değildir ki çoğu website/işyeri sahipleri bunu küçümsüyor. Reklam konusunda ise tüm platformları kullanması gerekirken sadece Google Adwords platformunu kullanıyor ve bu çok yanlış bir olaydır. Tüm reklam platformlarını neden kullanmıyorsunuz ben bunu anlamıyorum. İnternet üzerinde sadece Google Aramaları mı bulunmaktadır. Peki neden Facebook, İnstagram ve Yandex reklamları vermiyorsunuz bu platformları neden küçümsüyorsunuz. Hiç bir zaman internet ortamında bulunan bir tanıtımı asla ve asla küçümsememeniz gerekemktedir ki buradan bile size müşteri geleceğinin farkına varmalısınız.

Reklamları vermek ile bitmiyor markalaşmak için sattığınız ürünün kategorisinde bulunan büyük siteler var n11, markafoni, trendyol, 1v1y, mizu, gittigidiyor, sahibinden tarz siteler bulunmaktadır. Peki neden buralara ürünlerinizi eklemiyor/göndermiyorsunuz? Sadece site olarak düşünmeyin ki TV ye bile reklam verebilme imkanlarınız bulunmaktadır. Sponsorluk için kimse sizden ek bir ücret talep etmiyor. Ürünlerinizi dizilerde ve benzeri yerlerde düzgün birşekilde kullanıyorlar sonra da sizin logonuzu bitişlere ekliyorlar peki bunlara neden yer vermiyorsunuz. Bunlar sizi markaştırmaya yöneltecektir. Bu konuda deneyim sahibi biri olarak çalıştığım firmaya 3 adet ürün markası çıkarttım ve şuanda satışlarını görmekteyim ki gerçekten çok iyi satış yapıyorlar.

Farklı bir marka ürün satışlarını ise nasıl yapabilirsiniz. Tabiki o ürünün tanıtımını yapmanız için gerekli belgeleriniz olması gerekmektedir. Bu konuda sizlere en iyi Google, Facebook, İnstagram, Yandex reklam platformlarını kullanmalısınız ki diğer ürünler gibi diğer sitelere pek veremezsiniz n11 üzerinde satış yapabilirsiniz fakat bazı satış yapan arkadaşlarımız dikkatli olmak zorundadır. Büyük markaların Türkiye Distribütör' leri buna izin vermemekte ve ek olarak üzerine dava açabilmektedirler. O yüzden satış websitenizde satışını yaparken bile mutlaka ve mutlaka toptan satın aldığınız yerden faturasını alınız ki sonra başınız yanmasın. Bu tür olayları çok gördüm ve hiç acımaları bile yoktur.

Sizlerinde anlayacağınız gibi e-ticaret sitesini kurduktan sonra SEO olaylarına pek zaman ayırmanıza gerek yok. SEO dan önce yapılacak çok işlemler bulunmaktadır ve onlara öncelik verin. Bakın ondan sonra satışlarınız ne kadar artacaktır. Tabi Google, Facebook, İnstagram ve Yandex reklamları verirken de stratejik bir biçimde, Remarketing(Yeniden Pazarlama) ve Google Merchant Center şeklinde reklamlarınızı vermeniz daha etkili olabilir bu konuda ise Reklam ajansları ile çalışma imkanınız olacaktır. Her reklam ajansına da güvenmeyiniz. İşleri biliyorum diyen ve hiç bir şekilde doğru yapmayan çok ajans bulunmaktadır.

Sizlerden o değerli vaktinizi aldığım için özür diliyorum. Bu konuda yardım veya destek için dilediğiniz vakit bana (PM) olarak ulaşabilirsiniz. Tabi uygulama konusunda ücretli olarak yardımcı oluyorum. Sadece size yapılması gerekenleri zaten yazımda yazmış bulunmaktayım. Daha fazla detaylar için her zaman sorular sorabilirsiniz. Açık bir şekilde zaten ne gerekiyorsa yazdım ki daha başka sorularınız olursa gerek konu üzerinden gerek pm üzerinden yazabilirsiniz

Teşekkürler
Saygılar.
birfincanask sterkamed kemalsaricaa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

siyahh siyahh SEO Danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO DANIŞMANI / E.E Mühendisi
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 2199
  • Beğeniler 771 / 487
  • Ticaret 18, (%100)
Merhaba;

Çok güzel bir yazı olmuş.Elinize,emeğinize sağlık değerli hocam

Saygılarımla

ramazankonur ramazankonur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Programlama
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 36 / 96
  • Ticaret 1, (%100)
yazınız güzel hocam bu konuyla ilgili pm attım

• Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 605
  • Beğeniler 18 / 153
  • Ticaret 12, (%92)
Teşekkür ederim. Sadece website sahiplerini bilgilendirmek istedim. Bu tür konuları güncel olarak işleyen birisi olduğum için bu tarz bir yazı yazma gereksinimi duydum. İnsanlar diyorlar bu olmadı bu tutmadı gibisinden birde şuanda görüyorum önüne gelen herkes e-ticaret sitesi açmaya kalkıyor. Bilinçli kullanıcı olmanın her zaman dezavantajı vardır. Her zaman bunu bilir bunu söylerim.

Daha detaylı olarak görüşmek isteyenler 0 (850) 849 0 888 veya 0535 721 77 56 telefon numarasından tarafıma ulaşabilir. 7/24 saat arayabilirsiniz.

wmaraci
wmaraci

orheyn orheyn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** S**
  • Mesajlar 180
  • Beğeniler 14 / 23
  • Ticaret 11, (%100)

Myiso adlı üyeden alıntı

Teşekkür ederim. Sadece website sahiplerini bilgilendirmek istedim. Bu tür konuları güncel olarak işleyen birisi olduğum için bu tarz bir yazı yazma gereksinimi duydum. İnsanlar diyorlar bu olmadı bu tutmadı gibisinden birde şuanda görüyorum önüne gelen herkes e-ticaret sitesi açmaya kalkıyor. Bilinçli kullanıcı olmanın her zaman dezavantajı vardır. Her zaman bunu bilir bunu söylerim.

Daha detaylı olarak görüşmek isteyenler 0 (850) 849 0 888 veya 0535 721 77 56 telefon numarasından tarafıma ulaşabilir. 7/24 saat arayabilirsiniz.

Teşekkürler hocam, emeğinize sağlık!

• Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 605
  • Beğeniler 18 / 153
  • Ticaret 12, (%92)
Ben teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

kemalsaricaa kemalsaricaa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Teknikeri
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 2 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
yakın zamanlarda e-ticaret sitesi açmayı planlıyordum. bu yazı çok güzel rehber olacak. Teşekkürler. :)

• Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 605
  • Beğeniler 18 / 153
  • Ticaret 12, (%92)
Açın açın herkes açıyor zaten ama açtım demek ile kalmayın mutlaka ileriye yönelik işler yapın ki adınız kalsın. Yoksa e-ticaret sitesi açtın kazanç yok isim yoksa hiç gerek yok böyle şeylere

Rayiha Rayiha WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 3 / 7
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel paylaşım olmuş.Elinize sağlık dediğiniz gibi seo işini ve dijital pazarlama işlemini her önüne gelen yapmakta.Güvenilir ve kesin sonuç verebilecek firmaları bulup gerekli seo, dijital marketing ve yeniden pazarlama gibi konularda destek alınabilir. Malesef Türkiyede bu konularda ajansım diyipte hiç bir şeyden çakmayan yüzlerce firma binlerce seo uzmanı dolaşmata. 3 Milyonlardaki sitelerden backlink almayı yada alakasız içerikler ile sana hit sağlayacağını zanneden bol palavralı bu işi yapan çok insan olduğu gerçeğinide unutmamak gereklidir.
turkojen34

kişi bu mesajı beğendi.

~ Yağmurcu ~

• Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 605
  • Beğeniler 18 / 153
  • Ticaret 12, (%92)
Bu durumlarda site bazen google üzerinde bile bulunmamaktadır. O yüzden seo kısmını en sona bırakmak gerekli. Zaten E-ticaret sektöründe SEO bana çok mantıksız gelmektedir. tek ürün satılsa hadi dediğiniz doğrudur fakat birden fazla anahtar kelimeye sahip olmaktasınız o yüzden SEO en son yapılacak olan işlemlerden birisi olmaktadır. SEO yaparken websitenizi spama sokarsanız sonra doğrulamazsınız diyebilirim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al