Evet, zaten bu başarısızlığının farkında ve buna uygun iyileştirme çalışmalarına devam ediyor. Eskilik oldukça önemli bir kriter, backlinkte öyle ancak sektörün içindeyseniz farkedeceğiniz üzere backlink'in önemi giderek düşüyor. Gerçek anlamda aldığınız linklerin etkisi eskisi gibi öyle çok olmuyor artık. Bunu birkaç site açarak sırf bu iş için test ettim ve gördüğüm kadarıyla google artık "ben ne isterim" demek yerine "kullanıcı ne ister" politikası izliyor. ON PAGE SEO şuan OFF PAGE SEO'dan daha önemli diye düşünüyorum ve yaptığım denemelerde de bunu gördüm.
Hatta şu anda da bir güncelleme olacağı fikrindeyim, bazı sitelerimde indexlenmeme sorunu var ve google gibi getir araçları da işe yaramıyor. Yorumum çok uzayacak ancak şunları söyleyerek yorumumu noktalamak istiyorum. "Content is King" fakat 500 kelime özgün makale yazan her adam "ben niye yükselemiyorum al bak tüm kriterlere uydum" diye ağlamasın, düşünsün. Kullanıcının sitenize ne arayıp geldiği ve aradığı şeyi bulup bulmadığı ve sitenizden çıkarken ki hareketine kadar herşey önem teşkil ediyor artık. Örneğin ziyaretçi sitenizden aradığı şeyi bulduktan sonra hemen çıktı mı yoksa farklı diğer yazılarınızla sitenizdeki oturumunu devam mı ettirdi? Ya da her webmaster'in düşlediği gibi ve olması gereken reklama tıklayıp sitenizden mi ayrıldı ? Tam olarak gelecek neyi gösterir bilemeyiz ancak birkaç yıl içinde algoritmada köklü değişiklikler yaşanacağını kestirebiliyorum.