Yazdığın yazıyı üzerime alındım ve 2 saate yakındır araştırma yapıyorum. Sanki projeyi kendim yapacakmış gibi araştırdım inceledim detaylıca. Bu yazacaklarım esasen diğer konudaki arkadaşı daha çok ilgilendiriyor.

Şimdi bir senaryo oluşturdum kafamdan.

Dosya yükleme/indirme sitesi açacağım. Üyelik sistemi olacak, üyelere belli bir miktar alan verilecek ve üyeler panellerine girip bu alana dosya yükleyece veya indirecek bu dosyalar tamamen paylaşılabilir olacak yazılım ona göre hazırlanacak. İnsanların sistemi kullanması için belli bir miktar alan ücretsiz verilecek bu alan proje büyürse artırılacak. Sistem tamamen güvenli olacak RAID 10 yapısında ve Anonymous Offshore olacak yani hiç kimse dosyalarımıza karışamayacak ve hakkımızda bilgi alamayacak.

Şimdi insanların projemizi kullanması için belli bir alan ücretsiz olarak herkese verilecek demiştik, bu alanı başlangıçta 5GB olarak belirledim gerçi piyasada 10 ila 50 GB a kadar ücretsiz verenler var ama olsun biz 5 GB verelim ilk başta. En uygun bula bildiğim firmalardan birinde 4 TB alanımız olacak aylık 100 TB bant genişliğimiz olacak.

4000 GB / 5 GB = 800 5GB dan 800 kişiye hizmet verebileceğiz başlangıçta

Sistem özelliklerimiz

HP DL180G6
2x Intel Quad Core E5504 2.0 Ghz
4 GB DDR3 RAM
4x1TB Sata2 HDD
CentOS x64 DirectAdmin Panel
2x IP Adress
24-Port 1 Gbps Private Switch
---------------------------------------------+

Aylık 170 € = 572 TL

Alan Adı = 60 TL ( Tüm Bilgilerimiz Gizli Kalıyor)

Site Yazılım = 500 TL ( Başlangıç için çok gelişmiş bir sisteme gerek yok )

Reklam Bütçesi = 1000 TL

----------------------------------------------------------------------------------------------+

İlk ay gider= 2132 TL / sonraki aylar 572 TL

ilerleyen dönemlerde harddisk sıkıntısı başlarsa ek fiyatlar ile toplam sistem alanı artırılabiliyor.

12x1 TB = 80 TL/ay
12x2 TB = 200 TL/ay
12x3 TB = 282 TL/ay

Buyur kardeşim ben senin yerine hesabı kitabı yaptım. İstediğin an başlayabilirsin.

Yani kimse sen güzel haller kuruyorsun diye sana bedavaya sunucu vermeyecek öyle olsa hepimizin güzel hayalleri var. Hayal etmekle olmuyor para lazım para.