lostyazilim

Google url kategori sorunu WP

9 Mesajlar 1.334 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

reacker07 reacker07 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Diş hekimi
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Sorunun aciliyeti benim için önemli o yüzden yardımcı olan arkadaşlara simdiden teşekkürler.

Öncelikle wmaraci dahil olmak üzere çoğu yerde sorunumun cevabını aradım bulamadım bi kaç benzer konu vardı ama ne yazık ki cevap yoktu hiçbirinde.

Sorunuma gelince resimlerle açıklayayım ;

Sitemde wordpress kalıcı bağlantı ayarları şu şekilde : www.sitem.com/%postname%.html ve sitemde ki url de böyle yani bi sıkıntı yok burada

Ama sorunum şu ki google da sitemin indexlenmis hali şöyle gözüküyor : www.sitem.com/kategori

Seo açısından çok tartışma gördüm ama ben konu url sinin google da benim ayarladığım gibi gözükmesini istiyorum.

Nasıl düzeltebilirim site ayarları ile ilgili istediğiniz şeyi sorabilirsiniz .

wmaraci
reklam

komedyatube komedyatube ig: @coksevimliler Kullanıcı
  • Üyelik 03.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Elektrik Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 886
  • Beğeniler 186 / 235
  • Ticaret 28, (%100)
Peki o linki tıkladığında blog yazın mı çıkıyor yoksa kategorin mi

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Üyelik 06.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Diş hekimi
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Linke tıkladığımda yazım çıkıyor orada sıkıntı yok.

komedyatube komedyatube ig: @coksevimliler Kullanıcı
  • Üyelik 03.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Elektrik Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 886
  • Beğeniler 186 / 235
  • Ticaret 28, (%100)
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:typKNOL1TAUJ:www.1bilsen.com/distopya-kurgusu-ve-filmleri-incelemesi.html+&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

bu linkte google arama sonucunda genelin yanında ok var onu tıklayınca çıkan sayfa var. Benim yorumum; google yazınızı ilk olarak kategori şeklinde kaydetmiş sanırım link yapısını da sonradan değiştirmişsiniz. Ama bir süre sonra düzeleceğini düşünüyorum.

wmaraci
wmaraci

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Breadcrumb özelliğini temadan kaldırman veya schema bağlantılarını kesmen lazım.

Bu aslında güzel bir özelliktir, fakat tabi çoğu arkadaşımız bunu bir sorunmuş gibi görüyorlar öyle sanıyorlar, halbuki Google sever bu tip şeyleri ve ayrıca seo olarak çok büyük avantajları olduğu söylenmekte google tarafından. Bir yazı hazırlarlamaya çalışacağım bu konu ile ilgili.

Hermes Hermes Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Seo | Sosyal Medya | Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 2777
  • Beğeniler 397 / 1093
  • Ticaret 90, (%98)
Seo açısından sorun olacak birşey değil bu. Link yapınız doğru ve Google'da doğru indexlemiş. Görünüm farklı olabilir ama işleyiş ve arkaplan önemli. O yüzden sorun teşkil eden bir durum yok.

• Üyelik 06.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Diş hekimi
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Breadcrumb özelliğini temadan kaldırman veya schema bağlantılarını kesmen lazım.

Bu aslında güzel bir özelliktir, fakat tabi çoğu arkadaşımız bunu bir sorunmuş gibi görüyorlar öyle sanıyorlar, halbuki Google sever bu tip şeyleri ve ayrıca seo olarak çok büyük avantajları olduğu söylenmekte google tarafından. Bir yazı hazırlarlamaya çalışacağım bu konu ile ilgili.

Ama seo için url adresinde anahtar kelimenin geçmesinin çok önemli olduğunu okumustum google ın bu şekilde indexlemesinden sonra urlde okunmayacak anahtar kelime bu yüzden ne yapmalıyım sizce kaldıramalıyım dediğiniz özelliği bide nasıl kaldırılacağını da bilmiyorum

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
reacker07 doğru okumuşsun fakat arama sonuçlarında böyle görünüyor olması anahtar kelimenin url adresinde geçtiği gerçeğini değiştirmez, arama sonucu zaten yine senin esas bağlantını baz alarak bu şekilde çıkıyor, bu sadece kullanıcıya uzun ve karmaşık bir url göstermek yerine kategorize edilmiş bir görünüm sağlıyor.

Bak örneğin diyelim ki bir film yayınladın adı "Başlangıç" olsun filmin.

Film adresi şöyle olsun: siteadı.com/filmler/bilim-kurgu/baslangic-full-hd-film-izle.html

Yazı kategorilerimiz şöyle: Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon, 2010

Şimdi yukarıdaki örnekteki gibi bir yazımız var, kullanıcı diyelim ki "Bilim kurgu full hd film izle" olarak arama yaptı. Bu durumda yazının çıkma olasılığı iki noktadan artıyor hem kategori bilim kurgu hem film url adresinde full hd izle yazıyor.

Yada başka bir örnek kullanıcı "2010 aksiyon filmi izle" araması yaptı, senin yazının arama sonuçlarında çıkma şansı az önce olduğu gibi burada da iki katına çıktı. Neden? Birincisi hem yazın 2010 kategorisinde, ikinci yazın hem Aksiyon kategorisinde.

Bu örneklerde olduğu gibi breadcrumb kullanmak arama sonuçlarında çıkma şansınızı artırıyor. SEO açısından önemli ve güzel bir özelliktir.

• Üyelik 06.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Diş hekimi
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Tamam hocam anladım çok teşekkürler detaylı anlatımınız için ben o zaman kategoriler üzerine yoğunlaşayım.

Ek Olarak:

cihaneken adlı üyeden alıntı

reacker07 doğru okumuşsun fakat arama sonuçlarında böyle görünüyor olması anahtar kelimenin url adresinde geçtiği gerçeğini değiştirmez, arama sonucu zaten yine senin esas bağlantını baz alarak bu şekilde çıkıyor, bu sadece kullanıcıya uzun ve karmaşık bir url göstermek yerine kategorize edilmiş bir görünüm sağlıyor.

Bak örneğin diyelim ki bir film yayınladın adı "Başlangıç" olsun filmin.

Film adresi şöyle olsun: siteadı.com/filmler/bilim-kurgu/baslangic-full-hd-film-izle.html

Yazı kategorilerimiz şöyle: Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon, 2010

Şimdi yukarıdaki örnekteki gibi bir yazımız var, kullanıcı diyelim ki "Bilim kurgu full hd film izle" olarak arama yaptı. Bu durumda yazının çıkma olasılığı iki noktadan artıyor hem kategori bilim kurgu hem film url adresinde full hd izle yazıyor.

Yada başka bir örnek kullanıcı "2010 aksiyon filmi izle" araması yaptı, senin yazının arama sonuçlarında çıkma şansı az önce olduğu gibi burada da iki katına çıktı. Neden? Birincisi hem yazın 2010 kategorisinde, ikinci yazın hem Aksiyon kategorisinde.

Bu örneklerde olduğu gibi breadcrumb kullanmak arama sonuçlarında çıkma şansınızı artırıyor. SEO açısından önemli ve güzel bir özelliktir.

Hocam son bişey olarak peki dediğiniz yapıya göre kalıcı bağlantı ayarlarımın nasıl olmasını tavsiye edersiniz ?
/%postname%.html böyle mi yoksa kategorileride göstermeli miyim /%category%/%postname%.html

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al