wmaraci reklam

Web Sitenizi DDoS Saldırılarından Koruyun

5 Mesajlar 853 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

canbeg canbeg blogladim.com Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Elektrik Elektronik Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 40
  • Beğeniler 4 / 7
  • Ticaret 7, (%100)
Bu güvenlik amaçlı Web Sitenizi DDoS Saldırısına Karşı Dayanıklı Hale Getirin yazısı alıntıdır.

Web Sitenizi DDoS Dan Koruyun !

İnternet gündemini son günlerde oldukça meşgul eden saldırı yöntemi;

DDoS (Distributed Denial of Service attack)

Teknik olarak engellenemez, bana göre sanal alemin en güçlü, zor ve büyük bir planlama gerektiren saldırı türü. Teknik olarak engellemez diye ifade ettim çünkü bu tür saldırılar, sunucuyu hacklemek mantığıyla hareket etmez. Sunucuya normal bir şekilde erişim sağlar. Sunucunun kaldırabileceğinin çok çok daha fazlası kadar normal erişim!

DDoS nasıl çalışır?

DDoS özetle söylemek gerekirse bir sunucuya aşırı yüklenmek, sunucunun sahip olduğu kapasitenin çok daha üstünde performans göstermeye zorlamaktır. Misal evinizdeki internet ağına sadece sizin bağlandığınızda sahip olduğunuz hızla aynı ağa bir kaç kişi daha bağlandığında sahip olduğunuz hızı karşılaştırın. Yavaşlamalar olsa da yinede ağa bağlı kalabilir işlemlerinizi daha yavaş hızda gerçekleştirebilirsiniz. Peki sizin evinizdeki ağa binada oturan komşularınızın tamamın bağlandığını düşünün. O zaman siz ( normal kullanıcı ) kendi ağınıza bağlanamaz internette dolaşamaz sürekli ağdan düşersiniz. İşte bu bir nevi DDoS saldırısıdır. DDoS un amacı Sunucuya erişimi kesmek, sunucunun kaldırabileceği kullanıcı sayısının 100 belki 1.000 kat fazlasını yükleyerek sunucuyu hasara uğratmaktır.

DDoS saldırıları sadece bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmeyebilir. Bilgisayarlar, telefonlar, yeni nesil televizyonlar, açık devre kameralar vs. DDoS saldırılarında kullanılabilir.

Neyse konumuza geri dönelim. Peki site sahipleri bu konu hakkında ne yapmalılar? Nasıl korunmalılar ya da nasıl DDoS saldırılarından alacakları zararı minimuma indirebilirler?

Giriş seviyesindeki ya da orta seviyedeki bir siteye yüzlerce dolar harcamak biraz mantıksız gibi.

Devrim Niteliğinde Bir Servis CloudFlare

Sitenizi CloudFlare ‘a ekliyorsunuz. Size name server veriyor. Bu name server’ı kendi name server’larınızla değiştiriyorsunuz ve siteniz CloudFlare’in alt yapısına giriyor. Ücretsiz planı ile hiçbir ücret ödemeden, web sitenizin DNS Server görevini üstlenip hız, güvenlik ve performansın kriterlerinde gözle görülür önemli sonuçlar almanızı sağlıyor.

CloudFlare Nasıl Çalışır?

CloudFlare sunucuzu bir nevi bulut haline getiriyor ve sunucunuza aşırı yükleme yapıldığında diğer ziyaretçilerin erişimini kesmeden onları buluttaki sitenize aktarıyor. Bu sayede sunucunuzun performansı yetmediği halde hiç bir ziyaretçi erişim dışı kalmadan sitenizde gezinebiliyor. Bu vatandaşların dediğine göre 400Gbps lık bir saldırının karşısında bile durabilmişler. Ancak ücretsiz planda size böyle bir savunma sağlayacaklarını sanmıyorum.

CloudFlare’in güvenli kollarının altına girmek istiyorsanız; CloudFlare

Orijinal makaleyi kaynaktan okuyarak destek olun.

UNIX, temelde basit bir işletim sistemidir ancak bu basitliği anlamanız için dahi olmanız gerekir.
wmaraci
reklam

Darknet Darknet Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1108
  • Beğeniler 125 / 293
  • Ticaret 25, (%100)
blogger kullanıyorum kafam rahat :D

turkmaxi turkmaxi Webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Planlama
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 253 / 253
  • Ticaret 4, (%100)
Backlink almak için bu kadar işkenceye değer miydi?

https://www.turkmaxi.org Webmaster Forumu

canbeg canbeg blogladim.com Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Elektrik Elektronik Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 40
  • Beğeniler 4 / 7
  • Ticaret 7, (%100)

Darknet adlı üyeden alıntı

blogger kullanıyorum kafam rahat :D

Blogger'ın en sevdiğim yanı. :D

Ek Olarak:

turkmaxi adlı üyeden alıntı

Backlink almak için bu kadar işkenceye değer miydi?

Backlink için değmez ancak bilgi için değer.

UNIX, temelde basit bir işletim sistemidir ancak bu basitliği anlamanız için dahi olmanız gerekir.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
Bikmeyen için faydalı bir yazı. Ancak webmaster forumu için çok basit bir konu hocam. Belki o yüzden tepki aldınız, alırsınız.

Yani şu başlıgı ben açsam yazacağım şey ;

"DDos saldırılarını karşı sitenizi korumak için Cloudfare kullanın arkadaşlar. Bu tür saldırı oldukça azaltan ve engelleyen bir sistem"

Derdim. Bu kadar uzunca yazdıgınız şey bu kadar kısa aslında.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al