Türkiyede işsizlik rakamları söylenenden fazladır.. 16milyona yakın (sigortalı) çalışan vardır. yakın nüfusa sahip Almayada kayıtlı 37 milyon kendi hesabına çalışanlarla 42 milyondur çalışan sayısı.Ayrıca Türkiyede çalışmadan devletten para alan ( çoğunluğu emekli ) çalışan sayısına oranı en yüksek olan ülkedir

Herkes kendi yönüyle haklı birisi iş yok der birisi çalıştıracak eleman bulamıyorum der kimisi 1300 lira asgari ücretle çalışılır mı der işveren 1300 lira asgari ücretlinin bana maliyeti 2000 lira nasıl bu parayı ödeyebilirim der. Birisi 2000 lira emekli maaşıyla geçinilir mi der vs. daha bir sürü şey emekli maaşı 3000 asgari ücrette 4000 lira olsa bu itirazlar yine olacaktı milletvekili maaşı 17000 denecekti ( Ki gelişmiş ülkelerde ortlama maaş milletvekili maaşın 3te 1 'i olur buda 6000e denk geliyor Ya mv maaşı hatalı yada vatandaşın maaşı hatalı bence mv maaşı 6 -7bin olmalıdır .10bin lira fazla almaktadırlar )

Herkes haklı fakat bilinmesi gereken ücretleri piyasa yaratır. Aslında devlet asgari ücret bile belirlememesi gerekir, piyasanın şartlanı kabul etmesi gerekirdi.. ee o zaman 800 liraya da insan çalıştırırlar itirazı gelebilir. hep memur bir işyerinde çalışan insan olacağımızı düşünüyoruz hiç bir zaman patron olmayı düşünmüyoruz ,burda patronlar bile devlet memuru olmayı düşlüyor olacak gibi değil. Bir bill gates bir zuckember 25 ine gelmeden büyük şirketlerini kurdular işveren oldular niye amerikada oldularda türkiyede hatta avrupada olamadılar düşünmek gerekir.Cevabı Amerika'nın Avrupaya göre vergilerin maaşların ve işveren maliyetlerin düşük olmasıdır ( bana göre ) ...Trump asgari ücreti artırma vaadinde bulunmuştu bu durumda Çinli zengin sayısı artacaktır ki şu an bile Çinli zengin sayısı Amerikalı sayısına yaklaşmış belkide geçmiş durumdadır