Bir forumu tutturmak için yapılabilecekler

18 Mesajlar 1.950 Okunma
smmexpress

Mistakes07 Mistakes07 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 44 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde bir forum açtım ve 2 günde 200 üyeye ulaştı. Forum boş olunca üye sayısının çok misli üye olmadan çıkanlarda mevcut. Başlangıç için güzel sayılara sahip olduğuma inanıyorum.

Forumumu büyütebilmek adına, üyelik almadan çıkanları yakalayabilmek adına neler yapabileceğimi buradaki deneyimli/deneyimsiz arkadaşlara sormak istiyorum. Her fikrin benim için önemi mevcut. O nedenle yorum yaparsanız sevinirim.

Teşekkürler

wmaraci
reklam

meghisthon meghisthon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 183
  • Beğeniler 24 / 32
  • Ticaret 1, (%100)
editör : yararlı konular şart bence

sizofren.org
zorgorev.com
meghisthon.com

BT1 BT1 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webtasarım
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad 1** 1**
  • Mesajlar 440
  • Beğeniler 1 / 111
  • Ticaret 61, (%100)
Her şeyin başı Ekipten geçer, Ekibin sağlam olmalı.

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
Türkiye'de forumlar wikiden çok daha işlevsel, yeterki değerli başlıkları olsun. Örnek vermek gerekirse sitemle ilgili ne arasam karşıma ya wmaracı çözümleri ya da *** çıkıyor. Fantastik temalı oyunlarla ilgili ne ararsam Talewords çıkıyor, Elektronik sigara ile ilgili ne arasam esigaram.us çıkıyor. Demekki insanların neye ihtiyaç duyacağı bilinen başlıklar açılmış. Bu mantıkla hareket edebilirsiniz bence. Kategoriniz her neyse o konuda yaşanabilecek bütün sorunlara dair başlıklar açarak başlayabilirsiniz mesela.

wmaraci
wmaraci

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1270
  • Beğeniler 361 / 360
  • Ticaret 170, (%100)
benim anlamadığım nokta geçenlerde açtığınız bir forum nasıl birden 200 üyeye ulaştı. Warez bir forum mu açtınız?

sorunuza gelecek olursak günümüzde forumun modası geçti. Bana kalırsa sadece tek bir konuya yoğunlaşacak şekilde forum açılmalı.

• Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 44 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
hasmer 5 liralık "Açıldık" temalı facebook reklamı

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1270
  • Beğeniler 361 / 360
  • Ticaret 170, (%100)

Mistakes07 adlı üyeden alıntı

hasmer 5 liralık "Açıldık" temalı facebook reklamı

Forum adresini alabilir miyim

• Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 44 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
hasmer ÖM ile gönderdim

DEVELI DEVELI Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 11 / 4
  • Ticaret 1, (%0)
Site adresinizi PM Alablirmiyiz?

DarkJoueur DarkJoueur ! Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek M.
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad O** Ş**
  • Mesajlar 400
  • Beğeniler 24 / 96
  • Ticaret 5, (%100)
Mistakes07 Hocam öncelikler merhaba. 2011 yılında kayıt olduğum ve 2015 yılının başına kadar da yönetici olarak görev aldığım bir forumdan izlenimlerimi aktarayım size.

Öncelikle forumun doluluğu ve işlevsel olması kesinlikle çok önemli. Forum dediğiniz zaman benim aklıma bir sürü kategori ve en çok yarışmalar geliyor.

Açtığınız forum ne üzerine bir bilgim yok ama benim deneyimlerimle ismini de belirteyim hadi. Turkmmo.com'dan izlenimlerimi sunayım.

1-) İçerik: Forumun içeriği o kadar dolu olmalı ki gelen kullanıcı aradığını basit ve kolay başlıklar altında hemen bulabilmeli. Bu yüzden açılan konuların bilgi verici, sonuca odaklı ve mümkünse detaylı bir şekilde kullanıcıya sunulmalı.

2-) Yönetim Kadrosu : Biz sanırsam yönetim olarak hatırladığım kadarıyla 83 kişiydik. Tabi hepimiz yönetim olarak adlandırılıyoruz fakat " Rütbe " sistemi olduğu için işleyişi ve kademe kademe yükselme şekli ile bizi foruma bağlayan bir ortamı vardı.

Örnek vermek gerekirse ben " Uzman Üye " olarak başladığım zaman yönetim kadrosuna girmek için. Deneme Moderatör - Moderatör - Süper Moderatör ve Son Olarak Yönetici rütbesini almıştım ve kalan son rütbe Admin'in bir aldı Co-Admin kalıyor.

Bence yönetim kısmı ve işleyişi kesinlikle çok önemli tabi bunlara ayrılan odalar, verilen yetkiler ve alanlar değişiyor hepimiz biliriz.

3-) Üye Olarak Kalmayı Sağlamak : Eğer benim bir foruma üye olmam zorla isteniyorsa bir konuyu görebilmek için, biraz zor olur. Çıkar aramam gerekeni başka yerlerde ararım. ( Bazı istisnalar dışında tabi). Kullanıcıları yada aradığını bulmak isteyenleri forumda tutmak istiyorsanız konularınıza yapılan yorumlara çok dikkat edilir. ( Kesinlikle ücretli yorum attırmayın ) Öncelikle forumlar bloglara ve sitelere nazaran tutması ve ilerlemesi zordur ama çıtayı yükseltip düzene oturduğu zaman da insanlar senin forumunu yer işaretlerine ve yer imlerine ekleyecek ve her gün düzenli olarak girip neler olup bittiğini takip edecek. Tıpkı bir alışkanlık olan sevmesem de sürekli girdiğim "Mynet" gibi.

Aklımda çok şey var yazmak ve yardımcı olmak istediğim ama benim düşünceme göre enleri başta tuttum umarım yardımcı olmuşumdur.

Herkese iyi forumlar. :)
siyahh Mistakes07

kişi bu mesajı beğendi.

İçim dışım bir olsaydı, bana bakan seni görürdü.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al