freelance iş ilanları

Resimler için ayrı host kullanma

8 Mesajlar 783 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

dincerdirlik dincerdirlik WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek İnternet
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 238 / 206
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar merhaba.

Sitemde aşırı derece de resim var yaklaşık olarak 3 gb gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu resimleri ben alt domain açıp yani resim.sitem.com gibi yapsam faydası olur mu bir nevi cdn gibi olur mu ne önerirsiniz bu durumda.

ne yapmam gerek gün geçtikçe fazlalaşıyor resimler.

wmaraci
reklam

theCrawLe theCrawLe mobiluzman.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Muhasebe Uzmanı
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 2482
  • Beğeniler 615 / 615
  • Ticaret 12, (%100)
resim.sitem.com yapınca aynı hostta olmayacak mı ?

öksürüğe ne iyi gelir  https://neiyigelir.com/oksuruge-ne-iyi-gelir

• Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek İnternet
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 238 / 206
  • Ticaret 0, (%0)
Ayrı host açarız hocam sunucu var yani olmadı ayrı sunucu alırım ama benim bu derdi çözmem gerek çünkü ilerde bana sıkıntı yaşatmasını istemiyorum, bu sorunu daha basit nasıl çöze bilirim.

yada cdn önerileriniz varsa oda ola bilir.

macoamca macoamca WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci / Bilgisayar Mühendisl
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 5 / 13
  • Ticaret 9, (%100)
Hocam merhaba.Bu konu hakkında herkes sizin gibi sıkıntı çekiyor.Benim bu işi yapmam ve bu sorunla sık sık karşılaşmamdan dolayı size bir kaç önerim olacak.

Öncelikli olarak resimlerinizi ve thumbnails dosyalarınızı yüksek oranda optimize etmeniz gerekir.Eğer bu işlem size fayda sağlamaz ise yeni bir sunucuya resimlerinizi taşımak sunucunuzun yükünü azaltacaktır.Kısa vadede bu geçiş işlemini yapamam diyorsanız lazy load olayını bir araştırmanızı tavsiye ederim.Kısaca bahsedecek olursak sitenize bu işlemi uygularsanız kullanıcının sadece gördüğü resimleri yüklemesini sağlamış olursunuz.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek İnternet
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 238 / 206
  • Ticaret 0, (%0)
macoamca hocam baktım araştırdım ama şimdi eklenti olarak var biz bunu direkt siteye entegre ede bilir miyiz.

yani açıkcası benim sorunum ilk anlattığım gibi ilerde bana gerekli olacağını biliyorum yakın zamanda sokak röportajlarımız ve videolar da yükleyeceğim bu yüzden bana bu işi anlatır mısınız eğer bilginiz var ise.

mesela.
video.siteadresi.com
resim.siteadresi.com gibi cdn kullanmadan sunucudan çekemezmiyim ben

GokhanKara GokhanKara Whatsappla.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 1421
  • Beğeniler 760 / 545
  • Ticaret 21, (%100)

Didimedya adlı üyeden alıntı

macoamca hocam baktım araştırdım ama şimdi eklenti olarak var biz bunu direkt siteye entegre ede bilir miyiz.

yani açıkcası benim sorunum ilk anlattığım gibi ilerde bana gerekli olacağını biliyorum yakın zamanda sokak röportajlarımız ve videolar da yükleyeceğim bu yüzden bana bu işi anlatır mısınız eğer bilginiz var ise.

mesela.
video.siteadresi.com
resim.siteadresi.com gibi cdn kullanmadan sunucudan çekemezmiyim ben

Sadece sizin görebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir dosya upload scriptini file.siteadresi.com subdomaini açarak yükleyebilir oradan elde ettiğiniz görselin URL sinide wordpress sitenizin içeriğinde kullanabilirsiniz.

Bir nevi CDN gibi olur. Dosyalama sistemi ve Search sistemide olursa aradığınızı daha kolay bulabilir, dosyalarınızı yönetebilir gerektiğinde silebilirsiniz.
dincerdirlik

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel Tasarım & Wordpress Tema / Eklenti hizmeti - http://whatsappla.com/@gokhankaraofficial

• Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek İnternet
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 238 / 206
  • Ticaret 0, (%0)
GokhanKara Evet hocam siz biraz olsun anladınız ama diyelim ki biz yeni konu girilince inanın en az 10 resim ekliyoruz örneğin dövme modelleri bu gibi konular oluyor tek tek ve yazarlar uğraşmaz tek ben değilim.

şimdi yeni konu açıyoruz görsel ekle dedik ve 10 tane resim ekledim bunu direkt resim.siteadresi.com kendisi ekleyemez mi siteadresi.com/wp-content/uploads/2016/12/1.-Sevimli-Kadın-Çapa-Dövme-Kalp-Haç-ve-Çapa-Tasarım.jpg böyle gidiyor ya biz bunun yolunu değiştirip yeni açtığımız sunucuya yüklemek istiyorum.

eski resimler de siteadresi.com /wp-content/uploads/2016/12/ bu uzatında kalsın ve yaptıktan sonra da yeni sunucuya gitsin yeni yüklenenler. videolar resimler hepsi dahil.

macoamca macoamca WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci / Bilgisayar Mühendisl
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 5 / 13
  • Ticaret 9, (%100)
Lazy load kullanımını şu sitede anlatımını yapmış bir arkadaş oradan yararlanabilirsin. http://www.serhatsaglam.com.tr/lazyload/demos/lazyLoad.html

İlk olarak sitenin resimlerini optimize etmen gerekir.Bu işlemi yapan bir çok eklenti ve site var.Mevcut sunucunda bulunan resimleri ve thumbnails dosyalarını yüksek kalitede optimize etmekle işe başlayabilirsin.Bundan sonra atacağın resimleri optimize edip öyle sunucuya yollaman senin için karlı bir iş olur.Bu bana yeterli değil diyorsan resim dosyalarını farklı alan adlarında barındırman sağlıklıdır.Resimler farklı alan adlarından geldiğinden dolayı tarayıcı paralel olarak birden fazla resim dosyası indirebilir.Bu durumda sitede kullanacağın sorgu sayısıda artacaktır ve buda sunucu performansının düşmesine sebep olabilir.Bu işi bilmiyorsan ilk olarak sitenin yedeğini almalısın.Daha sonra bir subdomain oluşturmalısın.(resim.siteadi.com)Daha sonra phpmyadmin kullanarak sql dosyasını masaüstüne aktar.Bu dosyayı notepad++ ile aç.Açtıktan sonra eski sitedeki resim adresini yeni site ile değiştir.Tümünü değiştir ile yapabilirsin.Daha sonra ftp adresiden resimleri çek ve yeni sunucuna at.Daha sonra düzenlediğin sql dosyasını içe aktar.İşlem genel olarak bu şekilde :) kolay gelsin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al