clayfinger adlı üyeden alıntı

simdi sana aciklik getireyim. ben ingilterede yasiyorum. bilisim firmam var. hosting isiylede disardan alakaliyiz. turkiye de yapmiyoruz daha dogrusu. yermiz manchester da bir teknoloji kampusunde. kimler kimler yok kampuste goggle facebook redhat twitter hepsi burada. birgun google dan bir arkadasla yemekte karsilastim. laf arasinda bu isin sirrini sordum. tamamindan burada bashsetmeyecegim uzun uzun bir konu. site lokasyonunun zerre kadar bir etkisinin olmadigindan bahsetti. hatta bu konuda baya bir gulustu. dediki biz bunlari duyuyoruz. turkiye de hosting datacenter vs firmalari musterinin yurtdina kaymamasi icin uydurduklari bir durum oldugunu soyledi. hatta bir ornek verdi. ingiltere kaynakli bircok web sitesnin fransada host edildigini soyledi. google buyuk bir firma sitenin ne oldugunu mutlak anliyor. ingilterede diye ilgiliz sitesi diye damga vurmuyor. hatta bir olay yasamistim. bir arkadasim turkiye den yerel basin isi yapiyor. bana dediki, bir anahtar kelimede site birinci sirada cikiyor, almanyada host ediliyor birde dedi. bende ona bu durumun hic alakali olamadigi anlattim. yurtdidnda odedigi parayla turkiye de odedigi paranin arasinda buyukte bir fark var. onada bir firma soylemis. yurt disindaki siteler siralamada gerilere dusuyor diye. isin ozunda gercekten sacmalik. suda ayri bir gercek yurtdisi firmalarinin alt yapilarinin turkiye ye gore cok ilerde oldugu. saygilar

Sagol hocam oldukca aciklayici olmus tesekkur ederim bilgilendirme icin