wmaraci reklam
lidertakipci

Bursa B.Belediyesinin Web Sitesinin 3 Yıllık Maliyeti 7.5 Milyon TL

41 Mesajlar 6.639 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Metallicali Metallicali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Otomotiv
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 242 / 183
  • Ticaret 2, (%100)
Allahtan korkun demek isterdim ama dilim varmıyor. 2007 yılında Ankarada bir haber sitesinde çalışırken, bir belediyenin internet sitesi yaptırma ücretini öğrenmiştim. Site joomlaydı ve basit bir tanıtım sitesiydi. Fiyatı 10.000 tl dediler dondum kaldım. Yıl 2007; online işlevi olmayan ve basit tanıtım sitesi fiyatı 10.000 liraydı. Demiştim adamlar iyi yiyor ama görüyorum ki az bile çalmışlar :)

Ek Olarak:

OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı

Bu arada üniversitede yazılım veritabanı sorumlusu arkadaş beni aradı görüştüm. Toplam 48 personel sadece bu işle ilgileniyor. Aylık sadece personel maaşları 200 bin tl civarında dedi.

Ortalama maaş (8 bin tl aladan var 3500 tl alanda) ortalama 3 bin diyelim. x48 personel 144 bin lira sadece maaş gideri. Bunun sigortası yemeği servisi personel başına aynı oralamadan 3.000 tl diyelim. 144 bin tl de bu yapar.

48 personel aylık maliyet = 288.000 TL
Dışarıya verilen ay 2 ortalama iş maliyeti = 10.000 TL

Server elektrik gideri hariç sadece buraya kadar aylık gider = 298.000 TL

Yıllık maliyet = 298.000 x 12 = 3.576.000 TL...

Bu sadece ÖZEL bir üniversite. Yıllık maliyeti 3.5 milyon lira. 3 yılda 10 milyonu bile geçiyor.

Büyükşehir belediyesinin hesabını varın siz yapın.

Not: Verileri arkadaştan izin isteyerek ekledim. Üniversite adını veremiyorum.

Belediye sitesini üniversite sitesiyle kıyaslamanız bence yanlış. Çünkü belediyede sadece online fatura ve benzeri bazı sorgulamalar yapılır. Bu sorgulamalarda diğer site veritabanlarından faturalar ve vergilerdir. Üniversite sitesinde öğrenci not hesaplamaları, kayıt bilgileri v.b süreklilik arz eden veritabanları işlemleri gerçekleşir. Bunun için kendi yazılımcısı ve kendi elemanları olması normal. O para belediye için çok.

wmaraci
reklam

DenizCaglar DenizCaglar Danışman & Girişimci Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webtasarım&Yazılım geliştirme&
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 246
  • Beğeniler 55 / 46
  • Ticaret 10, (%100)
Bir websitesini bir firmaya 5-25 bin tl arasina yapiyorum.2 kelime siralama fiyati ile.alt yapida wordpress.fiyat yuksek ama abartilacak kadar degil.300lere 500 lere yapanlari anlamiyorum. Yaptiginiz isi hafife alip fiyati dusurdugunuz surece.bu sekilde devam edersiniz.onemli olan iknadir.guvendir.biraz girisimci olun cebe para girsin diye olu fiyatlara site yapmayi birakiniz.bir siteyi tam oturtmak 6-7 saat kisa zamanda yapiliyir diye olu fiyata yapmak nedir.
GuestLion

kişi bu mesajı beğendi.

artvinhopa artvinhopa laiksozluk.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek gazeteci, yazar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 825
  • Beğeniler 418 / 269
  • Ticaret 6, (%100)

AhmetCakmak34 adlı üyeden alıntı

Şu maksimum lise veya yüksek lisans mezunu insanların gelipte yazdığı komik yorumları okumak çok keyifli :) Bu insanlar ne yazılımla ilgili bölüm okumuştur ne yazılımdan anlar ne de devlet işlerinden. Ama sürekli yorum yapar, "o çok pahalı, devlet bize bakmıyor, 2 sayfa site için milyonlar harcanmış ben size wordpress kurup yapardım 100 liraya foşik devlet" demekten başka birşey yapmazlar. Bunlara birşey anlatırsın, anlamazlarda. Tek bildikleri kendi bildikleridir. Kendi bildiği birşey de yok ama sallayacak ya... İşte bu yüzden eğitim şart.

o zaman aydınlat bizi koca yürekli mühendis
Sky4Life

kişi bu mesajı beğendi.

SSD SSD HerTürlüDestek-Kayweb.net Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 595
  • Beğeniler 38 / 159
  • Ticaret 1, (%100)
Marka kent bursa projesi,

tasarım programlama sunucu görevli ve yetkilerin giderleri destek giderleri marka çalışmaları logolar diğer hizmetler için normal bu sadece bir site değil yani.

Sürekli destek verir. https://kayweb.net
wmaraci
wmaraci

Beginnertk Beginnertk Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / K
  • Meslek Web Tasarım - SEO
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 170
  • Beğeniler 66 / 66
  • Ticaret 4, (%100)
Arkadaşlar siteyi incelemeden yaptığınız yorumlar yapılan işe saygısızlık. Geçenlerde işlerim yoğun olduğu için profesyonel destek alarak domain ve hostu hazır siteme Opencart kurdurmak istedim, 1200 TL istediler. Yanında hiçbir modülü entegre etmiyorlarmış sadece kurulum ücretiymiş. Bakın 1200 TL :)

Kaldı ki Wordpress kurulumlarını bile 200-250 TL ile yapan kişiler var bu forumlarda. Eleştirilen sitenin kendine ait mini e-devlet sistemi mevcut. Bunları göz ardı edemeyiz.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
1.000 liraya yapılır diyenler olmuş ama siteye girip bakmadıkları belli:

1- Elektronik ödeme sistemi

2- Günlük hal borsası

3- Online ihale ve satınalma sistemi

4- İlanlar

5- Evrak doğrulama sistemi

6- Vefat kaydı girişi

7- Burulaş sitesi

8- Evrak takibi sistemi

9- Sanat ve meslek eğitim kursları

10- Mobil eğitim projesi

11- Engelsiz mobil eğitim projesi

12- Orkestra online kayıt

13- Kütüphane online veritabanı

14- Mezarlık bilgi sistemi

15- Mühendis mimar ve sürveyan kayıt sorgulama

16- E-beyanname sistemi

17- Seyahat kartı sorgulama

18- Şikayet takip sistemi

19- Personel bordro takibi

20- Özel okullar ve dersaneler için veri girişi

21- Kent konseyinin sitesi

22- Canlı mobese kameraları

23- Bursa sanaltur

24- İmar planı sorgulama

25- Kent içi ulaşım rehberi

Varsa daha ucuza getirebilecek yada örneği olan buyursun söylesin. 10 bin 20 bine bu hizmetlerden sadece biri yapılmaz.

Bu hizmetlerin elektronik ortama dökümü, iş takibi, verilerin girilmesi, sunucular, yazılımcılar, mühendisler....

3.4 milyon TL bu iş için fazla gibi görünüyor ama en az 2.4 milyon TL tutar.
Kimse fitne sokmaya çalışmasın bu arada. Şükür, kimse bizim aramıza fitne sokamaz ;)
Beginnertk

kişi bu mesajı beğendi.

Webvideom Webvideom WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Videographer / Motion Designer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 18 / 29
  • Ticaret 5, (%100)

SertacYANIK adlı üyeden alıntı

HTTPS bile yok. Yazık.

Site değerini savunanlar var kürekle kafalarına vurmak istiyorum. ;)

15 sene önce geocities ile yapılan siteler vardı, onunla yapılmış gibi duruyor.

Fırıncı küreğiyle ;)
yb79 SertacYANIK

kişi bu mesajı beğendi.

yb79 yb79 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek web sitesi sahibi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 555
  • Beğeniler 286 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
O kadar çok savunanın varken yönetici olmak büyük keyiftir herhalde.İnsan gıpta edemeden duramıyor:)
DoganOguz Webvideom

kişi bu mesajı beğendi.

berbaran berbaran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 118 / 124
  • Ticaret 6, (%100)
Sitenin güvenliği, alt yapısı site içerisinde ki sistemleri başlı başına komplike bir iş. Ekstra olarak güncelleme, kamera çekimi belediye tanıtımları gibi toplu bir kalemde alınmıştır o para. Pek zannetmiyorum sadece web sitesi yapıldığını o harcamaların. Burda arkadaşlar parayı bana versin ben yapayım diyor ancak orası devlet kapısı yani yan yattı çamura bitti elektrik kesildi diyemezsin açarsın firmanı vereceğin fiyat üç aşağı beş yukarı oda yapabilirsen kendi bünyende budur zaten gibime geliyor. Gaziantep belediyesinin de haberleri dönüyordu soru önergeleri vs. ama içerisinde neler çıktı. Ki orda 3D şehir gezme var belki onun bile çekimlerini alıcı firma üstlenmiştir bilemedim yani.

DoganOguz DoganOguz Android Developer Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Android Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 177
  • Beğeniler 181 / 40
  • Ticaret 7, (%86)
Evet kulağa çok uçuk geliyor fiyat belki ama sitenin içeriği ve alt yapısında ki çalışan birden çok özel uygulama onların tek tek kodlaması, tek tek tasarımları, güvenlikleri ve güncellemeleri var birde bunların her sene devam etmesi gerekiyor bence abartı değil fiyat ama o fiyata da bir sahibinden.com tarzı çıkabileceği gerçeği de var tabi :D :D Ya o değilde bizde ne bilgi işlemler varmış da haberimiz yokmuş demeden de edemicem :D

https://androidwebview.net/
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al