wmaraci reklam
lidertakipci

Bursa B.Belediyesinin Web Sitesinin 3 Yıllık Maliyeti 7.5 Milyon TL

41 Mesajlar 6.619 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

onurkaplan onurkaplan Bilgi Paylaştıkça Çoğalır Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Senior Email Marketing Special
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 2209
  • Beğeniler 100 / 548
  • Ticaret 4, (%100)
direk aklıma şu geldi bazıları fazla demiş bazıları normal demiş bende size neye göre kime göre demek isterim

Kurumsal şirketler burada arkadaşların yaptığı gibi 100 TL site yapmıyor adamların bir dünya gideri var ayrıca siteyi incelerseniz içersin de bir dünya uygulama var ve bu adamlar tamam yaptık diyip ellerini çekmiyorlar sürekli destek veriyorlar

Bazıları tasarım kötü demiş o tamamen bakış açısıdır bazılarına kötü gelen bazılarına iyi gelebilir.

Fazla tartışılacak bir durum yok yapanın ellerine sağlık

wmaraci
reklam

vlknzby vlknzby WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Ar-ge sorumlusu
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad V** Ö**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 100 / 23
  • Ticaret 1, (%100)
Bu haberi ortaya çıkaran meclis üyesi Ercan Özel'in kendi sayfasında haber ile alakalı şöyle diyor ;
Ki bir konuya açıklık getireyim. 3 yılda internet sitesi için ayrılan 7,5 trilyon bütçeye karşılık olarak Büyükşehir'in bu konuda çalıştığı bir firma yok. Güncelleme işini Basın Birimimizde ki arkadaşlarımız yapıyor. Yani o para dışarıya gitmiyor.
artvinhopa

kişi bu mesajı beğendi.

Sky4Life Sky4Life www.satisdukkani.com Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgi İşlem Sorumlusu
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** D**
  • Mesajlar 473
  • Beğeniler 127 / 229
  • Ticaret 7, (%100)
vlknzby bu işin daha da vahim bir halde olduğunu gösteriyor o zaman. kesinlikle irdelenmesi gereken bir durum. İnşallah peşine gidilir.
vlknzby

kişi bu mesajı beğendi.

SertacYANIK SertacYANIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Nothing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 714
  • Beğeniler 21 / 157
  • Ticaret 2, (%100)
HTTPS bile yok. Yazık.

Site değerini savunanlar var kürekle kafalarına vurmak istiyorum. ;)
artvinhopa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Bazı kurumlarda web sitesi altyapısında (bilgi işlem ve tüm departmanları dahil) çok sayıda mühendis çalışıyor. Bu mühendislerin ortalama personel maliyeti (maaş sigorta yemek servis vs) aylık 8-10 bin tl. 20 kişi çalıştığını düşünelim. Aylık 200 bin tl yapar yılda 2 milyon tl. Bu büyükşehir belediyesi.

Yazılım departmanında çalışanlar ortalama maaşın üzerinde maaş alıyorlar. Bugün belediye işçisi bile 2.500 tl maaş alıyorsa bir yazılım mühendisinin ayda 8-10 bin alması anormal olmaz.

Bunun alt belediyeleride vardır. Hergün girilmesi gereken ciddi veriler ve dikkat gerektiren çok sayıda işlem. Belediyenin yazılım işleri, güncellemeleri bitmez.

Sunucu gideri, elektrik vs müdür maaşları, şef maaşları demekki yıllık 2. 5 milyon tl yi bulabilir.

Ben özel bir üniversitede veritabanı sorumlusunun aylık 6-8 bin tl maaş aldığını biliyorum. Yazılım mühendisleri 10-15 bin tl.

3 yılda 7.5 milyon tl. Yılda 2.5 milyon tl yapabilir.

Aslında dışarıdan bakınca bile yıllık 2. milyon tl yi kabaca bulabiliyorsak 3 yılda 7.5 milyon tl gider çokta uçuk değil.

Bir konu hakkında gerçekten yorum yapabilmek için önce bütçeyi o bütçenin alt kalemlerini yani yıllık 2.5 milyon tl nin ay ay nereye harcandığını incelemek lazım. Bunu yapmak bile aylar alır. Bugün bir vergi incelemesi aylarca sürüyor. Ondan sonra karar veriliyor.

Biz buradan bir oturumda hesap kitap bilmeden yıllık 2.5 milyon nereye harcanıyor uçuk dersek pek bilimsel ve anlamlı olmaz.

Dediğim gibi önce kalemleri görmek lazım.

Ek Olarak:

SertacYANIK adlı üyeden alıntı

HTTPS bile yok. Yazık.

Site değerini savunanlar var kürekle kafalarına vurmak istiyorum. ;)

Hocam sadece yıllık 2.5 milyon lira web sitesi tasarımı!!! olabilir mi? :D Akıl var mantık var.

Ek Olarak: Bir üniversitenin yıllık web harcamalarını şimdi öğrenip size yazacağım. Ne demek istediğim tam anlaşılacaktır.

Ek Olarak: Şu anda ulaşamıyorum ama bana dönüş yapacaktır. Amas şunu biliyorum ki kimsenin pek bildiğini de sanmıyorum.

Üniversitede okuyan öğrenci grupları web sitesi istediklerinde bunu üniversite yönetiminin ortalama 5-6 bin tl ye dışarıya verdiğini biliyor muydunuz? Ayda ortalama 2-3 tane sadece dışarıya böyle ihale veriliyor.

Bu kalem bile yıllıkta 200 bin tl yapar?
Sardox

kişi bu mesajı beğendi.

cagatayguney cagatayguney WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 16.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Reklam Danışmanlığı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** G**
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 121 / 120
  • Ticaret 21, (%100)
Abi , harcanan tutara mı üzüleyim , ülkede bu kadar aç varken bir belediyenin bu kadar büyük harcama yapmasına mı ?
Burada normal bir rakamdan bahsetmiyoruz. Acaba fakir olan ben miyim?

En önemlisi: Yaşamımın her alanında bana hizmet maksadıyla ödediğim vergilerin bu şekilde kullanılmasına acıyorum. Kaldı ki son bir kaç senedir ülke olarak zor günler geçiyoruz.
Sardox

kişi bu mesajı beğendi.

Zargana Zargana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Çok para çok. Uygulamayı bir defa yazdırırsın, logoyu bir kere yaptırırsın bir daha para ödemezsin. Ondan sonra sunucu giderleri gibi belli başlı giderlerin olur ama milyonlar tutması birilerinin bu işten nemalandığının açık göstergesi. Kaldı ki sitenin güncellemesini de belediyede kendi içinde hallediyormuş. Açıkçası merak ettim bu kadar parayı nereye harcadıklarına
artvinhopa

kişi bu mesajı beğendi.

Ne ekersen onu biçersin

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Bu arada üniversitede yazılım veritabanı sorumlusu arkadaş beni aradı görüştüm. Toplam 48 personel sadece bu işle ilgileniyor. Aylık sadece personel maaşları 200 bin tl civarında dedi.

Ortalama maaş (8 bin tl aladan var 3500 tl alanda) ortalama 3 bin diyelim. x48 personel 144 bin lira sadece maaş gideri. Bunun sigortası yemeği servisi personel başına aynı oralamadan 3.000 tl diyelim. 144 bin tl de bu yapar.

48 personel aylık maliyet = 288.000 TL
Dışarıya verilen ay 2 ortalama iş maliyeti = 10.000 TL

Server elektrik gideri hariç sadece buraya kadar aylık gider = 298.000 TL

Yıllık maliyet = 298.000 x 12 = 3.576.000 TL...

Bu sadece ÖZEL bir üniversite. Yıllık maliyeti 3.5 milyon lira. 3 yılda 10 milyonu bile geçiyor.

Büyükşehir belediyesinin hesabını varın siz yapın.

Not: Verileri arkadaştan izin isteyerek ekledim. Üniversite adını veremiyorum.

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
7,5 trilyon paraya üniversite bile kurulur.
MagaraAdami

kişi bu mesajı beğendi.

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Şu maksimum lise veya yüksek lisans mezunu insanların gelipte yazdığı komik yorumları okumak çok keyifli :) Bu insanlar ne yazılımla ilgili bölüm okumuştur ne yazılımdan anlar ne de devlet işlerinden. Ama sürekli yorum yapar, "o çok pahalı, devlet bize bakmıyor, 2 sayfa site için milyonlar harcanmış ben size wordpress kurup yapardım 100 liraya foşik devlet" demekten başka birşey yapmazlar. Bunlara birşey anlatırsın, anlamazlarda. Tek bildikleri kendi bildikleridir. Kendi bildiği birşey de yok ama sallayacak ya... İşte bu yüzden eğitim şart.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al