gorkemaslan adlı üyeden alıntı

Güneş enerjisiyle ilgili olan yazdığınız bilgilerin kaynağı var mı acaba? Biz bu işe girmeyi düşünmüştük fakat böyle bir destek olduğunu hiç duymadık.

Burada elektrik muhendisi ve 4 mw tesis sahibi biri anlatmis a dan z ye herseyi. Burdan bilgi alabilirsin. Arazi marjinal olucak, su cikmayacak ve hic bir sekilde tarima el verisli olmayacak. O arazinin tapusu veya kiraladiginiza dair belgesiyle bulundugunuz yerdeki elektrik idaresine gideceksiniz, tedas vs.. onlar butun kayitlari alip inceleme yapiyorlar. Bu arada arazinin herhangi bir trafoya 12 km yakinlikta olmasi lazim. Eger 12 km den uzak ise kalan uzakligin butun elektrik teli ve direk masraflarini siz oduyorsunuz. Tedas onayladiktan sonra projeye herhangi bir firma ile basliyorsunuz Alman firmalari tercih ediyor herkes ama yerli firmalarda var. Size tavsiyem arazi cok yokus olmasin maaliyet acayip artiyor. Onun haricinde sistem kurulduktan sonra tedas gelip olcum yapiyor, en az yapabileceginiz tesis 500 kw 10 yillik sozlesme icin. Kontroller de onaylandiktan sonra 1 bekci buluyorsunuz yada artik kendiniz mi durursunuz basinda guvenlik icin. Aydan aya paraniz dolar olarak hesabiniza yatiyor. Tek yapmaniz gereken guvenligi saglamak ve ayda veya 2 ayda bir panelleri yikamak tozdan oturu. Size tavsiyem yuksek bir yerde olsun tesis, paneller ne kadar soguk olursa o kadar cok elektrik uretiyor. Ben deneme amacli aldim eve 2 panel herseyini denedim. Ah para olsada yapsak bu isi. Bu isin proseduru cok uzun suruyor kendiniz yapmaniz biraz zor, prosedur ve evrak islerini yapan firmalar var baslangic basvurularindan proje hayata gecene kadar yardimci oluyorlar 10 bin dolar gibi rakamlara. Ben birkac tanesini aradim konustum gayet mantikli aciklama yaptilar. Sen bu isde ciddiysen paranda varsa guzelce arastirir bulursun iyi bir firma. 500 kw toplam maliyeti asa yukari 550 bin euro tutuyor, tabi bu alman firmasi ve panelleri bosch olarak hesaplarsak. Sen kore mali paneller kullanir turk firmalarina kurdurursan fiyat biraz daha duser, ama her halukarda 200 bin euro cebinde paran olmasi lazim.