Evet arkadaşlar bu yazımda sizler için lise ve üniversite yaşıtındaki genel olarak gençler üzerinde bulunan psikolojik karamsarlık hakkında biraz bahsetmek istiyorum.Genellikle 15 ve 19 yaş arasındaki gençler arasında çok yaygın olarak bu melankolik davranış belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Öncelikle o tip davranışlarda bulunan gençleri o duruma sürükleyen etkenlerden biraz söz etmek istiyorum.Bence bu tip davranışların öncelikli sebebi müziklerdir diyebiliriz.Dinledikçe daha da sürüklenen duygularda kendilerini o durumda görme hatta daha da aşağı.Bir genelleme yapmak istemem aslında ama platonik aşk bu tip davranışlardaki ana etkenlerden birisidir.Aslında platonik aşk değil çünkü insan her gördüğü kişiye aşık olamaz yani böyle birşey var.Öncelikle bir kaç kere görüyor güzel buluyor.Yani hoşlanıyor da diyebiliriz.Fakat bunu bu şekilde değilde de aşk olarak nitelendirmeleri işte en büyük sorun burada başlıyor.Daha sonra da peşinden karamsarlık, melankolik,arkadaşlardan soyutlanma,içe kapanma gibi davranışlar boy gösteriyor.Aslında arkadaşlarıyla paylaşarak bunları aşmak çok daha kolay olabilir ama o şekilde düşünüp kendi için gömülmek insana anlamadığı bir şekilde zevk veriyor diyebilirim.Örneğin şu da bu aralar gözüme en çok fazla takılan gelişmeler arasında bir erkek bir kızla çok iyi anlaşıyor arkadaş gibi yani.Daha sonra gitgide bu erkek bireyimiz kıza karşı birkaç duygu hissetmeye başlıyor ve iyi anlaşmasının sonucunda kızın da aynı şekilde onun hakkında bu tip şeyler hissettiğini düşünüyor ve onların tabiriyle kıza açılıyor.Sonuç tabiki negatif neden diye sorulursa kız sadece o erkeği arkadaş olarak görmüş olmasıdır diyebiliriz.Aslında erkeğin bu tip düşünmesine yol açan ana nedenlerden birisi de toplumumuzun genel olarak erkek ve kız arasında arkadaşlık olamaz gibi bir düşüncenin bulunması.Bu sözle ve yazılı olarak dile getirilmese de bunun bu şekilde algılandığını herkes bilebilir.İşte bu erkek birey ufaklıktan itibaren bu şekilde yetişerek bu yaşa gelmiş olmasından dolayı o da bu duruma arkadaşlık değil karşılıklı hoşlanma ya da aşk hissi olarak bakmaya yöneliyor.Buna nasıl ve ne şekilde son verilebilir bunun hakkında hiç ama hiç bir fikrim yok ancak bu yaştaki gençlerin karamsarlık yerine yaşama sıkı sıkı bağlanması zevk alması eğlenmesi gerekliliğini kesinlikle savunuyorum.Bu tip olayların sonucunda zararlı alışkanlıklar edinilmesi de o çağdaki bir birey için gerçekten çok elverişli olabiliyor.Gençlere tek sözüm bu yıllara tekrar geri dönemeyeceksiniz o aşk değil sadece hoşlanmaktır diyorum :)
Konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyorum .
Kaynak Veya Daha Fazlası İçin Alintidir.net