wmaraci reklam
lidertakipci

Php öğrenemiyorum

12 Mesajlar 1.843 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

CodeR92 CodeR92 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 14 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Php'de chat ve özel mesajlaşma olsun bunun mantığı nedir, hangi fonksiyonlar kullaniliyor? iyi kötü videolu php dersleri olsun kitap olsun bunlari takip ettigimde sadece kodları yaziyorlar ama site tasarlarken hangi işlemlerde ne işe yarar bahseden yok. Acaba tek benmi böyle anlamiyorum? Bazen pes edip öğrenmekten vazgecesim geliyor.Anlatıyorlar,while döngüsü örneğin 1'den 10'a kadar sayar falan,tamam da ben bu kodu site tasarlarken ne amaçla kullanıcam ne işime yarıyacak onu merak ediyorum ama yok elimize kodu verip çalıştırmayı öğretiyorlar ne işe yarar onu söylemezler.

wmaraci
reklam

KadirCeyhan KadirCeyhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad K** C**
  • Mesajlar 691
  • Beğeniler 0 / 203
  • Ticaret 6, (%100)
Bu mantıkla zor öğrenirsin. While bilmeden ne yapmayı hesaplıyosun ?

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Takip ettiğin kaynaklar türkçe mi?

• Üyelik 28.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 14 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
A'dan Z'ye php kitabım var rıza çelikin

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 14 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Jelioxe adlı üyeden alıntı

Bu mantıkla zor öğrenirsin. While bilmeden ne yapmayı hesaplıyosun ?

Anlatamadım galiba,While ile basit bir örnek yapıp çalıştırıyorum mesela 30'a kadar saysın bana ekranda göstersin bunu eee tamam..mesela kafamda bir site var arkadaşlık sitesi diyelim döngü kodları hangi kısımlarda ne iş yapmaya yarıyor,sadece rakammı sayıyor bu kod?

kozmo kozmo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Satınalma Uzmanı
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 24 / 14
  • Ticaret 0, (%0)

CodeR92 adlı üyeden alıntı

Anlatamadım galiba,While ile basit bir örnek yapıp çalıştırıyorum mesela 30'a kadar saysın bana ekranda göstersin bunu eee tamam..mesela kafamda bir site var arkadaşlık sitesi diyelim döngü kodları hangi kısımlarda ne iş yapmaya yarıyor,sadece rakammı sayıyor bu kod?

:D databasede yazan değerlerini belli aralık sayıları kadar döngüye sokup ekrana dökebilirsin veya tamamınıda ekrana döngü ile dökebilirsin en önemlisi döngüdür...

werfection werfection WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 374
  • Beğeniler 69 / 83
  • Ticaret 18, (%100)
Merhabalar, birçok kişi gibi klasik düşünce içerisine girmişsiniz. Öncelikle şunu herzaman söylerler. Yazılım işi mantık işidir. Öncelikle şunu kendinizde geliştirmelisiniz ben bunu nerede kullanabilirim ? Ne yapabilirim ? Bu kod ne işimi yarayabilir ? Bunların cevabını nasıl öğreneceğinizi de ileteyim size. Örnek olarak bir kişiye ait dersleri izlediniz. 100 video vardı hepsini bitirdiniz. Fonksiyon oluşturmadır, döngüler, if else yapıları v.s hepsi tamam. Fakat şimdi ne yapacağım diye soruyorsanız bunu şu şekilde aşacaksınız. Ben bunu yapmak istiyorum kısmını sonraya bırakın atın bir kenara. Önce basit bir sistem düşünün. Mesela veritabanı işlemleri nasıl yapılıyor. Veriler nerede tutuluyor, buradan veriler nasıl çekiliyor aceba ? Bunları merak etmeniz lazım, şuraya bağlacağım. Veri çekerken mesela tek veri çektiniz iyi güzel. Peki ben bu veriyi bi şarta bağlayabilirmiyim ? Mesela kişinin yaşı 10'dan küçükse ve cinsiyeti erkek ise ekranda göstersin. Bakın mesela burada if/else kullanmanız gerekebilir. Tabi sizin tercihiniz sorgu ilede halledilebilir. Veriyi çekeceksiniz, çektiğiniz veri yi if/else yapısı ile cinsiyet=="Erkek" && yas < 10 bakın mesela if / else kullanmış oldunuz. Pekii ben tüm verileri çekeceğim. Kayıtlı olan tüm kişilerden yaşı 10'dan büyük olanı listelesin dediniz. Mesela burada While kullanmanız gerekecek veya benzeri bir döngü metodunu. Bu döngünün içerisinde if / else yapısı kullanacaksınız. Bakın ne güzel ilerliyorsunuz. Öğrendiğiniz herşeyi yavaş yavaş projenizde kullanmaya başladınız. Biraz daha kafanıza yerleşti. Bunun gibi birçok küçük projeler yapacaksınız. Mesela rastgele numaralar kaydedin veri tabanına, bu numaralardan 532 ile başlayan 533 ile başlayan 543 ile başlayanları kullanıcıya ekranda gösterin. Tüm numaraları while ile çektik veri tabanından hoop numara içerisinde arama yapmanız lazım. Nasıl olur diye düşünürken aa diyeceksiniz ben " strstr " diye bir fonksiyon görmüştüm, onu belki kullanabilirim. Hemen if(strstr($numara,"532")) {echo $numara;} aaa diyeceksiniz, numara 532 değilse ne yapacağım. Hemen hatırlayacaksınız else if diye bir şey vardı. Bu değilse bunu dene bu değilse bunu diye gidiyordu belki onu kullanabilirim. Hemen if'den sonra " else if(strstr($numara,"533")) " programlamanın mantığı böyle işler. Önce metodları ezberleyeceksiniz. Ne işe yarar diye daha sonra mantık kuracaksınız. Umarım anlatabilmişimdir. Metodları ezber şart değil " Google " gibi bir lütuf var elinizin altında. En basitinden bu yazıyı yazarken metin içinde arama fonksiyonu aklıma gelmedi. Hemen "Google" 'ye " php ile metin içerisinde arama " yazdım. Birsürü örnek çıktı karşıma :))
VipTema Sinan SosyalAbi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 14 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Şimdi ne yapmam gerektiğini anladım,bu detaylı cevabın için Teşekkür ederim :)

werfection werfection WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 374
  • Beğeniler 69 / 83
  • Ticaret 18, (%100)
Rica ederim, Php eğitim seti yapacağım yakında böyle düşünceleriniz sayesinde videolarım da anlatımım konusunda çok etkili olacak asıl ben teşekkür ederim :)
CodeR92

kişi bu mesajı beğendi.

AndrHacK AndrHacK Sms Onayı Gerekli Telefon Onaysız
  • Üyelik 30.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Programlama
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 58
  • Beğeniler 4 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Php Hakkında Bilgin Varsa Youtubedeki "Kolay Video Dersleri" Adlı Kanalın Faydası Dokunabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al