Neoyun adlı üyeden alıntı

Envato.com dediğinizde, aklıma dijital mülkiyetlerin son kullanıcıya pazarlandığı lisanslama platformundan başka bir şey gelmiyor. Bu durumda "aşırı" sunucu ihtiyacının sebebini ve projenin hangi kısmında lazım olacağını kavrayamadım. Yoğunluktan bahsediyorsunuz lakin sunucu yoğunluğunu anlayabilmemiz için, projenin içinde son kullanıcının yapacağı işlemlerin yükünüde bilmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden bilginiz olmadığından bahsettim. Düm düz içinde "Hello world!" yazan bir html sayfasının olduğu sayfada 100 bin çevrim içi kullanıcı olmasıyla, içinde veri tabanı bağlantısı, ekleme, düzenleme ve benzeri sunucuya yük bindiren işlemler yapılan bir sayfada 100 bin çevrim içi kullanıcı olması arasında dünyalar kadar fark var.

Hocam bende bundan bahsediyorum zaten anlatamıyor muyum size bazı seyleri? Kendi ağzınızla konuşuyorsunuz. Envato yazılımı "hello world" den ibaret değil. Dolayısıyla bizim kullanacağımız yazılım da benzer olacak. O yüzden server maaliyeti yüksek olacak diyorum size. Sadece kullanıcıları hesaba katmıyorum. sunucu yazılımı da var işin içinde. Sitenin yazılımıda var. Depolama da lazım bu işte. Geniş ölçekli yani. Neyse siz kendinize uygun girişim bulursunuz zaten. İyi günler dilerim