freelance iş ilanları

Hangi yazılım diline başlamalıyım?

17 Mesajlar 2.601 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Sungmert Sungmert carpe diem ne diyem Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)
Merhabalar,

Webmaster olarak atıldığım bu serüvende artık yeni yazılım dili öğrenmek istiyorum.

Söylemek istediğim aslında kısacası şu. İstediğim şey Android ve iOS uygulama yazmak. Yani Java ve Objective-C öğrenmek.

Tavsiyeleriniz neler? Bazıları ilk olarak "C" öğrenip sistemi kavra, daha sonra bu dillere adım at diyor. Sizce kulak asmalı mıyım? Nereden başlamalıyım?

Tavsiyeleriniz benim için çok değerli olacak.

Teşekkürler

wmaraci
reklam

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
Ben yazılıma hayatını vermiş veya uzman biri değilim ama Hocam Benim tavsiyem şu olurdu Android ve İOS'ta uygulama yapmak için diller belli Java , Objective-C , C# (Bazı durumlarda)
Siz İOS ve Android hangisinde daha ağırlıklı veya öncelikli olurdu bilmiyorum ama Bi öğreneyim kendimi geliştiririm derseniz Java Nedenleri tartışılır. Direk olaya girmek ama öğrenirkende hatalar ile uğraşıcam derseniz O-C gibi görünüyor. C önerme sebebi ise şudur C büyük çoğunluk ile tüm dillerin Algoritma ve Kod yazma düzeninden oluşuyor. (Daha doğrusu onlar C den bakarak yapıyor.) Bende ilk başlarken o dil bu dil diye fanatileştim ama gereksiz bir şey Kendinize bir dilden sıcak hissetiğiniz dilde başlayın daha sonra o dilin yetersiz olduğunu görüp kendime bunuda eklemem gerek dersiniz ve zorlanmassınız. Şuanda bana göre Kendinize göre kolay ve kanınızın ısındığı dile başlayın daha sonra Objec veya Java gecersiniz (Farklı bir platforum düşünmüyorsanız.)

• Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

Ben yazılıma hayatını vermiş veya uzman biri değilim ama Hocam Benim tavsiyem şu olurdu Android ve İOS'ta uygulama yapmak için diller belli Java , Objective-C , C# (Bazı durumlarda)
Siz İOS ve Android hangisinde daha ağırlıklı veya öncelikli olurdu bilmiyorum ama Bi öğreneyim kendimi geliştiririm derseniz Java Nedenleri tartışılır. Direk olaya girmek ama öğrenirkende hatalar ile uğraşıcam derseniz O-C gibi görünüyor. C önerme sebebi ise şudur C büyük çoğunluk ile tüm dillerin Algoritma ve Kod yazma düzeninden oluşuyor. (Daha doğrusu onlar C den bakarak yapıyor.) Bende ilk başlarken o dil bu dil diye fanatileştim ama gereksiz bir şey Kendinize bir dilden sıcak hissetiğiniz dilde başlayın daha sonra o dilin yetersiz olduğunu görüp kendime bunuda eklemem gerek dersiniz ve zorlanmassınız. Şuanda bana göre Kendinize göre kolay ve kanınızın ısındığı dile başlayın daha sonra Objec veya Java gecersiniz (Farklı bir platforum düşünmüyorsanız.)

Değerli yorumun için çok teşekkür ederim.

O halde "C" ile başlayıp, sırasıyla Java ve O-C gideyim. Ne dersiniz?

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
sana direkt olarak özet geçeyim. hem android hemde ios'a uygulama yazacağım diyorsan bilgisayarına kuracaksın rad studio'yu. ister delphi'de çalış, ister c++'da. cross-platform olayı bunda çok geniş. bu nimeti öğren ve değerlendirmeye bak derim.

wmaraci
wmaraci

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
Bana göre cok güzel olur ama C'de cok sıkılıp ben napıyorum cok diyeceksiniz. :) sürekli if else ile uğraşıp topla cıkar yaparakmı yazılımcı olucam diyip elinizde bir şey olmaması insanı sıkıyor bunuda unutmayın. :) İmkan varsa kitap , kursa veya danışıcak birisi mutlaka olsunki motive ve hatalara kolay cevap bulmanız için :)
Sungmert

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)

D3M1R adlı üyeden alıntı

sana direkt olarak özet geçeyim. hem android hemde ios'a uygulama yazacağım diyorsan bilgisayarına kuracaksın rad studio'yu. ister delphi'de çalış, ister c++'da. cross-platform olayı bunda çok geniş. bu nimeti öğren ve değerlendirmeye bak derim.

Biraz daha detaylı bilgi istesem? Önü açık mı? Bir farkı var mı normal olarak yazmaktan?

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

Bana göre cok güzel olur ama C'de cok sıkılıp ben napıyorum cok diyeceksiniz. :) sürekli if else ile uğraşıp topla cıkar yaparakmı yazılımcı olucam diyip elinizde bir şey olmaması insanı sıkıyor bunuda unutmayın. :) İmkan varsa kitap , kursa veya danışıcak birisi mutlaka olsunki motive ve hatalara kolay cevap bulmanız için :)

Kitap yol gösterici olabilir. Yabancı dil sahibiyim belki yabancı kaynaklardan videolar izlerim. Çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizin hepsi cebimde şu an :)

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)

Sungmert adlı üyeden alıntı

Biraz daha detaylı bilgi istesem? Önü açık mı? Bir farkı var mı normal olarak yazmaktan?

rad studio sürekli gelişen bir geliştirme aracı. normal olarak yazmaktan kastınız nedir?

şu linke gözatmanızı öneririm;
http://btgrubu.com/embarcadero/rad-studio/
Sungmert

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)

D3M1R adlı üyeden alıntı

rad studio sürekli gelişen bir geliştirme aracı. normal olarak yazmaktan kastınız nedir?

şu linke gözatmanızı öneririm;
http://btgrubu.com/embarcadero/rad-studio/

Teşekkürler inceliyorum hemen.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Xamarine var Corona var. Bunlardan biriyle başlarsan daha verimli olur. Kod da ezberlemen lazım tabii ama en azından elinin altında hazır framework durur, daha iyi olur. Corona'nın artıları da var. Ama Demir'in dediği Rad Stuido'yu hiç duymamıştım ben.
Sungmert

kişi bu mesajı beğendi.

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Merhaba,
Bana 32 bit islemci ile 64 bit islemci uzerindeki integer farkini aciklayabilirseniz size bir programlama dili onerebilirim?
Mumkun degilse programlama dilinden once asagidaki linke bir goz atmanizi ve uygun gelmesi halinde iletisim halinde kalmamizi ve bir yol haritasi cizmenize belki yardimci olabilirim.

http://www.idefix.com/Kitap/Veri-Yapilari-ve-Algoritmalar/Rifat-Colkesen/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0000000163587
Sungmert

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al