wmaraci reklam

.tr uzantılar hakkında gelişme

5 Mesajlar 689 Okunma
wmaraci reklam

Voltaren Voltaren www.ZomPir.com Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
Gelen bir mail şöyle diyor :

Herkese Merhaba,

Geçen hafta gerçekleştirilen Türkiye DNS Forum etkinliğinde BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Başkanı .tr uzantılı domainler için müjdeli bir haber verdi: "com.tr, org.tr ve net.tr uzantılı alan adları 'ilk gelen ilk alır' prensibiyle tahsis edilecek."

Geçtiğimiz senelerde, kurumlar arası (BTK-ODTÜ) görüşmeler olumlu sonuçlanmadığı için merkezi kayıt operatörü yetkilerinin devri yapılamamıştı. Şu an kurumlar arası görüşmelerin sürdüğü ve yakın zamanda olumlu sonuç alınabileceği söyleniyor.
Resmi işlemlerin yanısıra altyapı değişikliği de yapılacağı konuşuluyor. Ne zaman tamamlanacağını kestirmek güç olsa da resmi devir sonrası teknik kısımların hızlıca tamamlanacağını düşünüyorum.

Bu değişimin kimseye zararı olmayacak. Böyle bir endişe içerisinde olan varsa sorularınızı bekliyorum: okan@alanadlari.com

Evraksız kayıt ile birlikte yoğun bir yeni kayıt ve alım-satım süreci de başlayacak.
Şu an sadece kayıta ilişkin belgelendirilmiş hakların devri ile alım-satım mümkün. Bu konuda bir açıklama olmasa da BTK'nın bakış açısı bende alım-satım serbestisi olacağı yönünde bir kanı oluşturmaya yetti.

Bu tarihi değişimde emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Teşekkürler, iyi günler
Okan Yıldırım

Finans Haber Portalı : https://www.zompir.com/
wmaraci
reklam

gaste gaste webibo.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Bilişim uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** O**
  • Mesajlar 632
  • Beğeniler 114 / 346
  • Ticaret 4, (%100)
Bununla alakalı görüşme sağladım.

".TR uzantılı alan adlarının belgesiz dağıtımına ilişkin olarak tarafımıza NIC.TR üzerinden ulaşan bir bildirim bulunmamaktadır, ancak "ilk geler alır" mantığı ile tescil edilebilmesi için çalışmaların başlatıldığı belirtilmektedir. Söz konusu çalışmaların 1 yıl kadar sürebileceği bilgisi iletilmekte olup işlemlerinizi bu yönde kontrol etmenizi rica ederiz."

Yok imza falan

Lepsites Lepsites Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 124 / 54
  • Ticaret 2, (%0)
Bence kötü bir durum mesela benim bir firmam var .Com.tr alan adı alicam firmama özel ve o domain alınmış olucak çok kötü bir durum ve .com.tr değerini kaybedecek.
Bence kötü bir uygulama.

HbY HbY | hepSi Bir yaLan | Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilisim Sektoru
  • Konum Kastamonu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 296
  • Beğeniler 6 / 55
  • Ticaret 11, (%100)
tr olmasının bir özelliği kalmayacak domainin ama zaten bir çok hatta daha da çok uzantı piyasaya sürüldüğü için bunun mantıken doğru bir adım olduğu kanaatindeyim.. Sonuçta şirket sahibiyim diye illa com.tr uzantılı bir domainim olması gerekmemektedir.

https://kadinveaile.net
wmaraci
wmaraci

NeroWin NeroWin www.teknovudu.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 86 / 64
  • Ticaret 0, (%0)

Lepsites adlı üyeden alıntı

Bence kötü bir durum mesela benim bir firmam var .Com.tr alan adı alicam firmama özel ve o domain alınmış olucak çok kötü bir durum ve .com.tr değerini kaybedecek.
Bence kötü bir uygulama.

Öyle pat diye alınamıyor. Firmayla ilgili birkaç belge ile onaylatılması falan gerekiyor. Yani .com uzantılı domain gibi alınamıyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al