wmaraci reklam

Tartışma : Neden Turkiyede Bilime Önem verilmiyor?

42 Mesajlar 4.833 Okunma
smmexpress

GokhanKara GokhanKara Whatsappla.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 1421
  • Beğeniler 760 / 545
  • Ticaret 21, (%100)

hoobaa adlı üyeden alıntı

Afedersiniz ama önce kendinize şu soruyu sorun "ben neyim ne kadar kendimi geliştirdim ki kendi insanlarımı aşağılıyorum".
Bırakın şu kendi ideolojijizde olmayanları aşağılama kompleksini. Çok liseli görünüyorsunuz.

Tartışma olmaması için kelimelerimi güzel seçiyorum her insan gibi benimde fikrim var düşüncelerim var. Bunları saygı çercevesinde dile getirmek için özgür bireyleriz.

Sadece 1 video göstereceğim. Bu videoda izlediğim her proje bir bilim adamı niteliğini taşıyor ama güzel ülkemde bu harika beyinlere önem verilmiyor ise bu işte bir terslik var diye düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=vyV8vOgav5c

Profesyonel Tasarım & Wordpress Tema / Eklenti hizmeti - http://whatsappla.com/@gokhankaraofficial
wmaraci
reklam

hoobaa hoobaa Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** P**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 3 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
wmaraci bir nevi bilimsel bir sitedir , fakat sürekli bu tarz başlıklarla siyasi alana çekiliyor gençler. Diyorum ki bırakın bu işleri işinize bakın. Bilime önem mi veriyorsunuz? Otur kendi siteni kendin yap, onu yapamıyorsan temanı kendin yap. Bırak onu bunu yermeyi.

Voltaren Voltaren www.ZomPir.com Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
https://www.youtube.com/watch?v=__yTofXY-Kg

Finans Haber Portalı : https://www.zompir.com/

asonons asonons WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Wordpress
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad Ç** U**
  • Mesajlar 500
  • Beğeniler 211 / 210
  • Ticaret 11, (%100)
oy getirmediği için
TheLacivert nettebilgi Procondio

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

GAMSIZ GAMSIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Bilgi işlem
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** G**
  • Mesajlar 201
  • Beğeniler 63 / 76
  • Ticaret 0, (%0)
Bilim milim ne diyon yaw, fötöcü mötöcü filanmısın sen yoğsam.

Halkını geliştirip yüceltmeyi değil de kendi ihtirasları ve doğrularını gerçekleştirmek için araç olarak kullanmayı seçen hastalıklı zihniyetler olduğu sürece ve bunları destekleyen mantık yerine kolayca coşturulabilen duyguları ile davranan kitleler olduğu sürece bilim anca google ın arama motorunun adını değiştirip milli yapmaktan, onun bunu eskimiş teknolojilerini alıp montaj yapıp Türkçe adlar vererek milli yapmaktan ibaret kalır.

Düzelir mi ? hiç umudum yok.
Hem zaten yeniden Osmanlıyı kurup dünyayı fethedecez, o zaman bilime gerek de kalmayacak :)
akrepkral

kişi bu mesajı beğendi.

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Kısır tartışmaları bir kenara bırakalım. "Venture capital" yani risk sermayesi nedir buna bakmak lazım. ABD'de birçok proje henüz hiçbir geliri yokken milyonlarca dolar yatırım alabiliyor. Adamlar sadece bir fikre milyonlarca dolar yatırabiliyor ve karşılığında oluşacak şirketin %49 hissesine razı olabiliyor.

Türkiye'deki sermaye sahipleri kendi işine bile yatırım yapmıyor kaldı ki kaybetme riski olan bir şeye para aktarsın. Örneğin Tofaş diye bir firma var yıllarca araba üretiyor millete satıyor ama kendi markasını yaratma riskine girmiyor. Niye girsin ki? At arabası da yapsa bu ülkede satabilmiş, parasını kazanmış.

Vestel diye bir firma var. Yerli malı telefon ürettim diyor devletten destek kapmaya çalışıyor. Alıyosun bakıyosun telefon Çin malı, üzerindeki yazılım sadece editlenmiş ama onu bile becerememiş. Yani bir webmaster forumuna girip "arkadaşlar android'i editleyip özel yazılım yapmam lazım" desen koca firmanın yaptığından daha iyisini 3-5 bin liraya yaptırırsın.

Sorunlar belli, peki çözümü ne? Bence bir ürünü sırf "yerli" diye desteklemeyeceksin. Böyle yaptığında adamlar sana en uyduruk şeyi "yerli telefon, yerli araba, yerli arama motoru" adı altında kakalıyor, parasını kazanıyor. Para kazandığı sürece de riske girip geliştirmeye ihtiyaç duymuyor.

Öyle bir furya oluştu ki. Herkes çıkıyor yerli şunu yapalım yerli bunu yapalım. Neden kimse "arama motoru" yapalım demiyor da "yerli arama motoru" yapalım diyor düşündünüz mü? Çünkü yapacakları şeyin yerli olması dışında hiçbir özelliği olmayacak. Milli duyguları kullanarak pazarlmasını yapacak parasını kazanacak sonra bu kısır döngü böylece devam edecek. Bu kafayla olmaz.

Çok uzatmayalım. Bir ülkede bilime yeterince önem verilmiyorsa bundan o ülkenin tamamı sorumludur. Kimseye suçu yüklemeye gerek yok. Hep beraber kafaları değiştirirsek bu işler çözülür.
akrepkral komedyatube Procondio

kişi bu mesajı beğendi.

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
Çünkü cahiliz. Kitap okuma konusuna hiç girmiyorum dahi. Merak etme gibi bir kaygımız yok. Gençlerimiz aldığı Tofaş Doğan ve Şahinlerle yanlayarak araç sürerken Bilim ve Teknloji ile ilgilenenler sürücüsüz Otonom Araç üretiyor.

Bu örneği hep veriyorum;

NASA 1958'de kuruldu… NASA kurulur kurulmaz, Hollywood yüzünü uzaya döndü. Bir sene sonra, 1959'da, Columbia tarafından “Twelve to the Moon” çevrildi. Siyah beyaz bilim kurgu film, aya giden 12 astronotun macerasıydı.
*
Ekip çokulusluydu, farklı farklı milletlerden oluşuyordu. Biri siyahi üç Amerikalı, diğerleri Rus, Alman, Japon, İsveçli, Fransız, İngiliz, Polonya kökenli İsrailli, Brezilyalı ve Türk'tü.
*
Türk astronot Muzaffer Tema'ydı. Aya giden ilk Türk'tü.
*
Alt tarafı film deyip geçilemezdi. Çünkü Amerikan vizyonunu yansıtan Hollywood'un dünyaya bakış açısını gösteriyordu. 1959 itibariyle “uzaya gitse gitse bu milletler gider” diye düşünmüşlerdi.
*
Mesela, ABD'de milyonlarca İtalyan yaşamasına rağmen, onlarca İtalyan aktör olmasına rağmen, astronotlar arasında İtalyan yoktu. Çinli yoktu. Kanadalı yoktu. Avustralyalı yoktu. ABD'deki Latin nüfusun ezici çoğunluğuna rağmen Meksikalı astronot yoktu. Koreli, Danimarkalı, Hollandalı, İspanyol yoktu. Türk astronot vardı.
*
Hollywood'un “uzaya gitse gitse bu milletler gider” dediği 1959'da… Yuri Gagarin'in uzaya çıkmasına daha iki sene vardı. Neil Armstrong'un aya ayak basmasına 10 sene vardı. Sadri Alışık'ın “Turist Ömer Uzay Yolunda” filminin çekilmesine henüz 14 sene vardı.

kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/yilmaz-ozdil/nasa-da-kim-oluyor-1170112/

Biz ancak Uzaya gitme rolü yapan Muzaffer Tema ile mi kaldık? Tabi ki hayır, millet uzaya gider de biz geri kalır mıyız? Bizim de astronotumuz var. Evet. Hem de hala yaşayan bir isim; Sahte Astronot Halil Kayıkçı!

Kaynak: http://www.evrimagaci.org/index.php/fotograf/44

Şimdi! Yabancı dil öğrenmeden, teknolojiye ve pozitif bilimlere ilgi duymadan, tarihi merak edip tarihten ders (!) almadan kim gelişecek ve muasır medeniyetler seviyesine çıkacak? Bu hepimizin problemidir.

Ben devlete bağlı öğrenci yurdunda kalıyorum şuan. Yan odamda Antropoloji okuyan bir arkadaşım var, soruyorum evrim nasıl oldu, Adem a.s nasıl var oldu, tık yok. Neden? Çünkü merak etmiyor. Cevabı şu, zaten tüm gün okulda bunlarla kafamız şişiyor boşver başka konu konuşalım. Karşı odamda Tarih okuyan bir arkadaşım var, soruyorum Yavuz Sultan Selim tahta nasıl geçti, babasını o mu zehirledi yoksa eceliyle mi öldü, gram fikir yok. Neden? Çünkü merak etmiyor. Bu sene kaldığım odaya imam hatip mezunu ve ilahiyat okuyan arkadaş geldi ona da soruyorum, insan torpaktan mı yarattıldı aşılanmış yumurtadan mı yarattlıdı diyorum bilemedim diyor. Neden? Ona bu konuda sorgulama imkanı verilmemiş, hep bunu al ezberle demişler. Ama;

Andolsun biz insanı, çamurdan (süzülüp çıkarılmış) bir özden yarattık. (Mu'minun-12/Diyanet Yayınları)
O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı. (Alak-2/Elmalılı Sadeleştirilmiş)

şu iki ayeti okuyunca ister istemez insan soruyor. İnsan Topraktan mı yoksa Yumurtadan mı yaratıldı. Bunun için sordum, size okulda biyoloji dersi verilmedi mi? Yok diyor.

Merak etmeyen nesil yetişirse böyle ne bilime ilgi olur nede teknolojiye. Ha bunları derken kendime de bakıyorum. 4 senedir okuyorum ne adam akıllı yazılım öğrendim ne de İngilizce. Kendime de kızıyorum vesselam. :)
komedyatube Procondio

kişi bu mesajı beğendi.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Bilim adına bir şeyler beklenen üniversite okuyan öğrencilerin aklındaki ilk fikir mezun olduktan sonra "devlete kapak atmak". Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kişisel gelişim, yetenek ve bilgi ile bir yerlere gelme düşüncesi yok denecek kadar az. Bu azınlık genelde yurt dışına gidiyor, giden de gelmiyor zaten. Yetenek ve bilgi ile bir yere gelmenin, hayatını normal şartlarda yaşamanın çok zor olduğu bir ülkede yaşadığımız da inkar edilemez bir gerçek maalesef.
nettebilgi

kişi bu mesajı beğendi.

hmttatar46 hmttatar46 Cümleten S.a Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Halı Yıkama
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 792
  • Beğeniler 212 / 220
  • Ticaret 6, (%100)

Erhanyavuz91 adlı üyeden alıntı

Videodaki şahıs kim, adını biliyor musunuz? :)

Efe Aydal
https://www.youtube.com/user/conmech

Ateist kendisi...
her ne kadar inançsızlığı bana ters olsa da çektiği bir çok videoda haklı

zexon zexon WV Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 101 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Sap geldik sap gideriz. Genel olarak güzel ülkemin insanlarının düşünce yapısı karşıt tarafı düşman gözünde görüp çamur atarak kendini üstün görmesi. Batıyı kötü olarak görür onlar şöyle onlar böyle komşusuna bakar çocugu şöylekendi şöyle.. Ülke yönetimi ise genel hizmet noktası beton ürünleri ltd. ştd ve gayrimenkul.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al