lostyazilim

Bir projeye başlayacaklara önerim : İnternet Acımasızdır !

12 Mesajlar 2.345 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde çok gördüğüm ve kesinlikle yapılmamasını önerdiğim bir konudan bahsedeceğim.

İşi bilmeden, bir bilen tanıdığın olmadan web projesine adım atıp seo yapmaya kalkışmak !

Diyerekten bir konuyla giriş yapacağım.

Yaklaşık olarak 3,5 yıldır, internet piyasasına giriş yapmış ve görmüş, tecrübe sahibi olan birisi olarak yazıyorum.

Benim bu işleri öğrenmem daha tam anlamıyla dört dörtlük öğrenmesemde webdeki çoğu kişiden daha fazla bilgi sahibi olmam az zamanımı almadı.

Şimdi bakıyorumda adam sağdan soldan duyum alıyor ve bir projeyle internet ‘e girişini yapıyor.

Sermayesini ayırıyor, ne yapacağını kafasında tasarlıyor, yağni projesini atıyorum müzik üzerine bir projeye giriş yapacak.

Veya müzik demeyelimde gördüğüm bir örnekten ” Görüntülü Sohbet ” kelimesinden örnek verelim.

Adama iyi güzel, 20.000 TL ‘lik bir sermayeyle siber show sitesi açmaya karar veriyor.

Kararı verir vermezde hemen uygulamaya çalışıyor. Pat ne oluyor hemen google ‘da aramayı yapıyor.

Siteyi nasıl açarım düşüncesiyle birisini buluyor ve anlaşma yapıyor.

Fazla bir bilgisi olmadığından hemen anlaşma yapıyor 2.000 TL parayı bastırıyor bir site kurduruyor.

Sonra tutuyor show yapacak kızları vs. ayarlıyor. Parayı nasıl alacağını belirliyor.

Siteyi faliyete sokuyor ama bakıyor ki görüntülü sohbet kelimesine bırak 1.sayfayı google ‘da 10.sayfaya bile gelemiyor.

Ki kaldı ki uğraştığımdan biliyorum görüntülü sohbet kelimeside çok zor ve reklam alan bir kelimedir.

Hemen google ‘da arama yapıyor ve sitesini nasıl yukarılara taşıyacağı hakkında yarım yamalak makaleleri okuyor.

Okuduğu yarım yamalak makalelerde textlink ve tanıtım yazısı alması isteniyor.

Adama geliyor ki bu aşamada benimle alış-veriş yapıyor. 3.000 TL ‘yi gözden çıkartıp sağdan soldan fiyat araştırmadan tanıtım yazısı ve link reklamı almaya başlıyor.

Kalitesiz sitelere yüksek mevlalar ödüyor. Çünkü daha google pagerank değeri nedir onu bile bilmiyor.

Kaldıki bunun alexa rank ‘ı, sitenin temizliği ve sitenin konusu gibi kriterleride var.

Burdada parasını çarçur ediyor. Sonra birkaç gün sonra yayınlattığı tanıtım yazılarından birisi olan benim diğer sitelerimden birisi kendi sitesinide sollayıp sitesinin aramasında google ‘da 1.sıraya oturuyor.

Sonra biraz araştırma yapıp bir öğreniyor ki sitesi birden çok backlink kasmaktan filtreye girmiş.

Sonra nasıl ederim, şöyle ederim falan filan derken birisiyle anlaşıyor ve sitesini filtreden çıkartmasını istiyor.

Onunlada anlaşıyor ve sitesi filtreden çıkıyor.

Bu aşamaya kadarda elindeki yaklaşık 11.000 TL ‘yi bitiriyor.

Sonra google ‘a reklam vermeye kalkıyor ve reklam vermeye başlıyor.

Fakat ama ve lakin google ‘a verdiği reklamlar tecrübesizliği sayesinde pek bir kâr vermiyor, aksine reklamlarada para ödemeye başlıyor.

Yaklaşık 2,5 bin TL ‘de burada harcıyor.

Sonrasında seo konusunda bir uzmandan yardım almayı akıl ediyor.

Tutuyor bir uzmandan yardım alıyor ve uzman ona birçok backlink alıyor, gerçekten kaliteli sitelerden.

Hatta o dönemlerde o kelimeyle bende ilgilendiğimden sitenin birden yükselişini araştrıyorum ve bakıyorum aralarında hacklink ‘te var.

Hemde edu üniversite linkleri. Benim piyasamı öldürdüğünden ve jenerik domainimiminde üstüne çıkıp google ‘da 1.sıraya oturmasından haz almayıp bunun hacklink ‘ini baltalıyorum.

Tutup hem üniversiteye hemde google ‘a bildirim yolluyorum.

Durum anlaşılınca pat arkadaşın siteside hemen kayıplara karışıyor.

Sonrasında dönüp cebinde kalan paraya baktığında ise çok büyük zarar ettiğini anlıyor ve siteyi satıp piyasadan çekiliyor.

Elinde avucundada 2.000 TL 'ye aldığı siteyi sattığı 500 TL kalıyor...

Arkadaşlar eminim birçoğunuz makalenin tamamını okumayacaktır ama bu olayı birebir gördüm.

Sizlerinde bu ve bunun gibi duruma düşmemeleri için bu kadar kendimi paralayıp bu makaleyi yazdım.

Umarım okuyupta kendinize birşeyler çıkarmışsınızdır.

Sadece internet piyasası değil, real hayatınızdada araştırmanızı yapmadan bir projeye girmeyin.

En iyi iş bildiğiniz iştir !

Kaynak : İnternet Piyasası Tehlikelidir, SEO ise acımasız !
Quadrini 3rdi91

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

tam1facia tam1facia Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek internet kafe işletmeciliği
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 374
  • Beğeniler 2 / 43
  • Ticaret 19, (%100)
aynen bilmediğin işe girersen işin çakallarının kucağına düşersin bide paranı yemek için ters yönde kullandılarmı tam çuvallarsın.. Eline sağlık hocam yazı için

homfa homfa Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 26 / 69
  • Ticaret 3, (%100)
Tam 12den vurmuşsun makaleyi.Seo hocaları başvurmadan siteniz %50 oranıyla ya siteniz yükselir ya da batar

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)
Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

wmaraci
wmaraci

AydinOzturk AydinOzturk WebMaster & SEO Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SEO Strateji Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 11, (%100)
Mükemmel bir yazı ve baştan aşağı okudum... Aynen dediğin gibi. Bende "sohbet" kelimesinde bir site ile çalışıyordum. Aldığım aylık 200TL fazla geldiğini söyledi (Bıraktığımda 1nci sayfa 5 - 9 arasındaydı) anlaşmayı bitirdik. 2 Ay sonra 5nci sayfaya kadar gerilemiş ve WebMaster forumlarından +1, wiki, backlink paketleri falan bi 200TL si gitmiş. Web sitesi 3ncü sayfaya gelmiş ve bir danışmandan aylık 500TL ye anlaşmışlar 3 hafta sonra 1nci sayfaya çıkmış ve o gün bu gündür site görünmüyor. 2 gün önce söyledi araştırdım site hackinkten dolayı Google dizininden tamamen silinmiş. Artık geri gelmesi çok zor. Bana geri vermek istediğinde ben istemedim ve şuan yeni bir kaç site açmaya başlamış. Ama etkili olacağını sanmıyorum... Böyle şeyler de oluyor.
YusufKISA

kişi bu mesajı beğendi.

SabahKemalCansu SabahKemalCansu ♣ SKC Graphic ♣ Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Grafik & Tasarım
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** C**
  • Mesajlar 1245
  • Beğeniler 545 / 284
  • Ticaret 2, (%50)
Valla tam 90 a taktınız golü hocam harika bir makale.
YusufKISA oguzhancab

kişi bu mesajı beğendi.

aeSahin aeSahin www.ahmetenessahin.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek PR, Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 806
  • Beğeniler 361 / 151
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel makale olmuş sonuna kadar okudum ve hak verdim. Gerçektende İNTERNET ACIMASIZ

PR | Social Media - Advertising - Post-Production

brk brk Meşgul Kullanıcı
  • Üyelik 24.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Osmaniye
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 285
  • Beğeniler 82 / 81
  • Ticaret 1, (%100)
"Arkadaşlar eminim birçoğunuz makalenin tamamını okumayacaktır"
Ooo, mükemmel! Gerçekten beğenerek okudum. Kendini okutan, yararlı bir makale olmuş. Bir de Türkçemizi doğru kullansaydık... :)
YusufKISA

kişi bu mesajı beğendi.

coder, bike rider, hobbyist photographer

TDWeb TDWeb SEO Danışmanı - Webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek SEO Danışmanı - Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 112 / 210
  • Ticaret 143, (%99)
Makaleniz güzel olmuş. Ama bir web sitesine boyle paramı harcanır. zaten bunu yapan bu sektörde hiç durmasın.

ResulCoskun ResulCoskun Hop Dedik. Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilmiyorum :D
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 686
  • Beğeniler 169 / 96
  • Ticaret 13, (%100)
Çok güzel ve önemli bir konuya değinmişsiniz. Bu güzel paylaşım için Teşekkürler

[HEMEN ÇEKİM] Ücretsiz 100 LBC coin almak şuan ki değeri 21.6$
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al