wmaraci reklam
lidertakipci

İslam ile alakalı bir soru

11 Mesajlar 1.644 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
Merhabalar araştırma yapıyorum tarih olsun islam olsun. Sonucunda vardığım tek nokta Türk İslam anlayışı ile Arap islam anlayışının bir olmadığı ve Arap islam anlayışının doğru yolda gitmediğidir. Sizin görüşleriniz nedir bu konu hakkında.

Sizce böyle bir ayrım varmıdır ?
dursunyilmaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
İslam anlayışı diye bir şey yoktur. İslam vardır. İnsanların İslam'ı evirip çevirip sağa sola bükmesi "anlayış" olarak adlandırılamaz.
Bayro Anil22 Mustafayasar

kişi bu mesajı beğendi.

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
mustix Hocam anlayış olamaz diyemezsiniz. Arap kuranı okuyor farklı anlıyor Türk okuyor kuranı farklı anlıyor. Anlamada sıkıntılar doğurduğu için farklı bir bakış açısı türüyor.
Anil22

kişi bu mesajı beğendi.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Gayet net derim. Kuran yoruma açık değildir. Ben böyle anladım, böyle yapacağım diyemezsin. Her şey net şekilde açıklanmıştır. Kuran'ı farklı anlayan işine gelmediği için veya o şekilde anlamak işine geldiği için farklı anlar. Kuran'da anlatılan tektir.
Crewx Anil22

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

dursunyilmaz dursunyilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 24 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Bir ilahiyat mezunu olarak katılıyorum. İki millet arasında büyük farklar var. İslam anlayışı olarak Araplar nakilci, Türkler akılcı olarak bilinir zaten.
WebDost Crewx Aleejhoan

kişi bu mesajı beğendi.

leylailemecnun leylailemecnun Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek patron
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 6 / 98
  • Ticaret 50, (%100)
dursunyilmaz Türkler akılcıysa; niçin türbelere tapıyorlar? Şeyhlerini Allah ile aralarına koyuyorlar. Muska ve cevşen takarak korunduğunu sanıyorlar? Niye buldukları her yere heykel dikiyorlar? Ve niye...

Araplar nakilciyse; niçin en basitinden suud işgal altındayken hala krala karşı el pençe divan duruyorlar? Niçin vatanları teker teker ellerinden giderken veya bebekleri öldürülürken "zulüm gelince farz olan CİHADI" yerine getirmeyip ülkelerinden kaçıyorlar? Ve niye...

HACC 78.AYET: O, gerek daha önce, gerekse bunda size "müslümanlar" adını verdi.

Türkle, Arapla, Kürtle, bilmem ne ile olmaz bu işler. Müslüman müslümandır. Başka bir adı yoktur. İnsanların büyük çoğunluğu bilerek inkar etse de, diğer büyük çoğunluğu gizli olarak bilmeden ALLAH 'a şirk koşsa da; Zafer inananlarındır. Cehalet İslam'da mazeret değildir. Maalesef, insanların çok çok büyük çoğunluğu müşriktir. Özellikle ülkemizdeki müslüman görünümlüler de buna dahil. En basitinden televizyona çıkan sahtekar din tüccarları ve onlara islam hakkında sorular sorup değer verenler. Veyahutta Allah ile aralarına şeyhlerini, türbelerini, ölülerini falan koyan tasavvufçular.

Son olarak her şeyden önce müslüman olmak isteyen kişi La İlahe İllallah 'ın manasını bilmelidir. Nasıl ki namazın şartları varsa ve bu şartlar yerine gelmeden namaz kabul olmuyorsa. Örneğin abdest almadan namaz nasıl kabul olmuyorsa, La İlahe İllallah 'ı bilmeden ve şartlarını uygulamadan da kimse müslüman olamaz.

İnsanların çoğu kâfirdir (Nahl, 83)
İnsanların çoğu yoldan çıkmıştır (Mâide, 49)
İnsanların çoğu muşriktir (Rûm, 42)
İnsanların çoğu inkarcıdır (İsrâ, 89)
İnsanların çoğu Allâh'ın Âyetlerinden habersizdir (Yûnus, 92)
İnsanların çoğu Allâh'a şukretmez (Bakara, 243)
İnsanların çoğu zanna uyar (Yûnus 36)
İnsanların çoğu nankördür (Furkân, 50)
İnsanların çoğu yalancıdır (Şuarâ, 223)
İnsanların çoğu iman etmez (Bakara, 100)
İnsanların çoğu Allâh'a ortak koşar (Yûsuf 106)
İnsanların çoğu gerçeklerden hoşlanmaz (Zuhruf, 78)
İnsanların çoğu Kur'andan yüz çevirdi (Fussilet, 4)
İnsanların çoğu düşünmez (Mâide, 103)
İnsanların çoğu Allâh'ın ölüleri dirilteceğini bilmez (Nahl, 38)
İnsanların çoğu kiyamete iman etmez (Mu'min, 59)
İnsanların çoğu Allâh'ın mucize yaratabileceğini bilmez (En'âm, 37)
İnsanların çoğu rızkı Allâh'ın verdiğini bilmez (Sebe, 36)
İnsanların çoğu doğru hayat tarzının Allâh'a teslim olmak olduğunu bilmez (Rûm, 30)

Not: Yazdıklarım sadece müslüman olmak isteyenler içindir. Diğerleri beni bağlamaz. İster ateist olun, ister heykele tapın, ister imam hatip veya ilahiyat okuyup diyanetin paralı namaz kıldırma memuru olun, umurumda değil.
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

dursunyilmaz dursunyilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 24 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
İslam kültürü diye birşey vardır ama bu milli bilinci, milletlerin kültürlerini yok saymaz. Türk kültürü İslam'dan önce de "alfa"ydı, üst düzeydi. Müslüman müslümandır deyip işin içinden çıkamazsınız. Mezhep farklılıklarını, kültür farklılıklarını, dil farklılıklarını yok sayıp tek düze müslüman hayali kurmak olmaz. Şeyh meselesine ve diğer muska vs. meselelerine gelince genelleme yapmayın ama muska takarak, cevşen takarak tabiki korunulabilir bunda herhangi bir sakınca göremiyorum. İslam'a inanan cinlerin varlığını kabul etmiş oluyor sonuçta, sıkıntılı durumlarda da korunma yolları belli. Heykelden kastınız Atatürk'se, Atatürk benim ülkemin kurucusu ve heykelleri tapmak için değil diye düşünüyorum. Farz olan cihad ve aynı zamanda hicrettir. O zaman sen Peygamber efendimizin Mekke'de müşriklerin zulmünden Medine'ye kaçmasını yanlış buluyorsun?
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

legend196 legend196 Do you understand me ? Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 269
  • Beğeniler 77 / 77
  • Ticaret 0, (%0)

mustix adlı üyeden alıntı

Gayet net derim. Kuran yoruma açık değildir. Ben böyle anladım, böyle yapacağım diyemezsin. Her şey net şekilde açıklanmıştır. Kuran'ı farklı anlayan işine gelmediği için veya o şekilde anlamak işine geldiği için farklı anlar. Kuran'da anlatılan tektir.

Aynen katılıyorum arkadaşa şu anda müslüman bir ülke' de yaşıyoruz fakat kullandığımız sistem tam kuranın istediği gibi değil Arap' ların sistemi kuran' ın kurallarına göre hareket etmeye çalışıyor.

instagram.com/f.ratgok | https://www.youtube.com/channel/UCX0sqXpVPig93-JGCcEGeNQ

Teveccuh Teveccuh Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 0 / 343
  • Ticaret 2, (%100)
Bu konu hakkında yazı hazırlamayı düşünüyorum da, fırsat olmuyor. Sitemde islam, osmanlı konularına doğru bilgi edindikçe yer veriyorum. Bu dediğine istinaden batıl inançlar aklıma geldim.
Dinimizde Olmayan Batıl İnançlar
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

GAMSIZ GAMSIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Bilgi işlem
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** G**
  • Mesajlar 201
  • Beğeniler 63 / 76
  • Ticaret 0, (%0)
Birçok insan İslam diye arap kültürünü, geleneklerini göreneklerini yaşıyorlar malesef ve bunu söyleyince de din düşmanı diye damgalıyorlar adamı.
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al