Merhaba,
Yazilim muhendisligi bolumu ile tam alakali bilgim yok. Ama genel fikir verebilirim.

-Yazılım mühendisliğinde matematiğin ağırlığı ne kadardır?
-- Muhendisliklerin hepsinde 1ve 2 siniflarda matematik vardir.

-Yazılım mühendisliği bölümünde matematiği orta yada daha düşük olan bir kişi bu bölümde zorlanma yaşar mı?
-- Bilgisayar muhendisliginde matematigi zar zor gecmis ama bilgisayar muhendisi diplomasi almis su anda yazilimci olarak calisanlar bulunmakta.

-Daha önceden yazılım hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak üniversite derslerinde not konusunda
yardımcı olur mu?
-- Derslere yardimci olur ama onemli olan muhendis bakis acisina sahip olabilmek.

-Bu bölümü bitirdikten sonra hangi iş olanaklarına sahip olunur?
-- Ulkemizde yapilan is ile diploma arasinda pek fark bulunmuyor. Onemli olan sizin neleri bildiginiz. Ornegin Amerikada Intel de cip gelistirmek istiyorsaniz bilgisayar veya elektronik muhendisi olmaniz gerekmekte cunku buradaki konular uzerine kendimi gelistirdim demeniz pek mumkun degil.

-İngilizce bilmek yazılım dersleri konusunda ne kadar yardımcı olur?
-- Herseyde oldugu gibi 1 adim degil 3 5 adim onde olursunuz.

-Özel olarak yada internet üzerinden yazılım dersi aldıysanız bu konuda neler önerirsiniz?
-- Bol bol matematik uzerine algoritma yazarak kendini gelistirebilirsin. github dan yapilmis olan projeleri inceleyebilirsin. Algoritma, veri yapilari gibi temel taslari bildikten sonra istedigin dil ile yazabilirsin ( uzman seviyesinde olman icin o dilin ve kullandigi kutuphanelere de uzman olmak gerekir, ornegin ben .net ile yaklasik 10 senedir fazladir calisiyorum, uzmani oldum diyebilirim ama oturup java ile de program yazabilirim ama 100bin kisinin kullandigi bir websitesi yazamam cunku bunun icin o platformun optimizasyonlarini bilmiyorum)

Swag