Merhaba,

Iskandinavya'da otomotiv sektorunde system admin olarak calisiyorum ve bircok buyuk markanin ICT ilserini yapiyorum. Ancak Iskandinav hayatindan bunaldim ve burayi terketmeye karar verdim.

Bu sektore girmeden evvel 5 milyon nufusluk Finlandiya'da kisa bir e-ticaret macerasina girdim ve 2 yil icerisinde siteyi ve satislarini dehset derecede tek basima reklamsiz yukselttim. Bu site sadece tek bir dilde hizmet veriyordu ve dropshipping tarzinda isliyordu. Vakit bulamadigim icin kapattim.

Avrupa'da bu taz calisan buyuk bir dropshipping firmasi biliyorum ve urunleri herhangi bir AB ulkesine 2 gun icerisinde iletiyor.

Yeni bir e-ticaret projesine basladim ve AB ulkelerinin butun dillerinde hizmete acmayi dusunuyorum (ortalama 20 dil) ve projede ortalama 18 bin urun var. Bu urunlerin veritabani dil cevirileri tamamlanmak uzere.

Uzun lafin kisasi (bence cok uzun olacak ama neyse):

Sirket profili

E-ticaret bolumu:
-Ispanya'da sirket kurmak uzereyim ve bu sirkete ait Avrupa'ya hitap eden bir e-ticaret sitesi (tek tip vergi 21% - gida ortalama 13%)
-E-ticaret neredeyse butun AB dillerinde hizmet verecek (simdilik 14 dil hazir)
-Turkiye yok (80 milyonluk bir kitleye hizmet veremiyorum - gumruk sorunlari)
-Ekipte 3 Turk

E-ticaret sistem satisi:
-Turkiye'den ekibime bir arkadasim katilacak, bu arkadas'in musteri portfoyu bayagi genis. Bir cok sirkete e-ticaret platformu satiyor. Hedefim ayni zamanda e-ticaret sistemleri satisi

E-ticaret ve genel website reklami:
-Turkiye'den ekibime muhendis bir arkadasim katilacak. Bu arkadas su an Turkiye merkezli bir adserver calistiriyor. Bu adserver sistemi ile hem kendi e-ticaret sitemin reklamini, hem e-ticaret sistemleri satisi hem de reklam al-ver islerini yurutmeyi hedefliyorum.

E-ticaret alimi (asil sormak istedigim):
AB-Turkiye gumruk sorunlarindan dolayi Turkiye'de operasyon yapamiyorum demistim, 80 milyon nufuslu ve dev bir e-ticaret musteri kitlesine sahip bir ulke.
Bu konudaki dusuncem soyle:
E-ticaret acmis arkadaslari da Ispanya'daki ekibime dahil etmek istiyorum. Aylik belirli bir ciroya sahip e-ticaret sitelerini sirketim dahiline katip (anlasmali) bu arkadaslara Ispanya'da is ve mekan teklifi vermeyi planliyorum. Bu arkadaslar Turkiye'de yaptiklari e-ticaret isine aynen devam edecekler.

Benim elime ne gececek?
Iskandinavyada'ki soguk buz gibi robot hayattan kendimi siyirip Ispanya gibi kulturu atmosferi daha kaliteli, iskandinavya'dan daha ucuz bir ulkede yasamak, bol bol sosyal aktiviteler ile zaman harcamak. Studyo tarzinda ev-ofis, bahcede, havuzda hatta plajda calisma imkani. Sirketime ait E-ticaret sitesinden urun satis yapmak, ekibimdeki bir arkadasim araciligi ile e-ticaret sistemi satisi yapmak (webmaster hizmetleri dahil), adserver arkadasim araciligi ile reklam alis verisi yapmak.

E-ticaretini alip Ispanya'ya gelip ekibime katilacak arkadasin eline ne gececek? (1'den cok e-ticaret)
-Avrupa Birligi ulkesinde yasam. Baslangicta gecici oturum izni olmak uzere, ilerine kalici oturum-calisma izni ve vatandasliga kadar uzanan bir macera.
-Calisma ortami studyo tarzi mekan, havuz, plaj tarzi mekanlarda calisma imkani
-Ispanya standartlari uzerinde maas.
-AB standartlarina is guvencesi, emeklilik ve sigorta
-Is sozlesmesi

------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarida yazdiklarim hakkinda ne dusunuyorsunuz? Biraz "hazira konmak" gibi bir dusunce. Yani Turkiye'de zaten e-ticaret yapip, o arkadaslarin e-ticaretinin uzerine konmak gibi olacak oma sundugum firsat buna deger mi? Goruslerinizi almak istiyorum.

Tesekkurler.