aldığım veriyi array atayıp, bir döngüyle o değişkene yükledim. kontrol aşamasında sıkıntı da yok. aşağıdaki kodla verileri de getirmekte. bir önceki haliyle de aynı durumu array yapmadan almıştım ama array gerekiyorsa array de sorunsuz çalıştı.

kodları da şöyle.

$cevap_dizi=array();

for($x=1; $x<=$toplam_soru; $x++)
{
$cevap_dizi[]=post("cevap_".$x);
}

for($i=1; $i<=$toplam_soru; $i++)
{
$cevap="cevap".$i;
print $cevap." ".$cevap_dizi[$i]."
";
}

şimdi bu ikinci döngüde cevapları yazdırıyorum. yazdırmak yerine direk veritabanına gömmeyi denedim. sıkıntı orada da baş gösterdi

sanırım benim en başından beri yaşadığım sorun burası. veritabanı içerisinde her soru cevabı için bir alan ayarlamıştım. çünkü bu cevaplara göre değerlendirme yapmam da gerekecek.

şöyle ki, cevapların olduğu tabloda cevap1 cevap2 cevap3 cevap4 diye 55 tane sütun var.

insert into satırında tablonun hangi sütununa hangi cevap yerleştirileceği satırında syntax hatası yapıyorum ki verileri ekletemedim.

yazdığım satır şöyle

$Ekle = Sor(" INSERT INTO deger_hizmeteozel_cevaplar SET '$cevap'='$cevap_dizi[$i]' ");

burada $cevap ile her sütun adını elde etmekteyim yani cevap1 dediğinde $cevap_dizi[1] in cevabını alıp o sütuna yazsın, sonraki dönüşünde bu 1 er 1 er artarak tüm cevaplara veriyi yazmış olsun istiyorum. hatalı yeri görmemde yardımcı olabilir misiniz?

araştırmayı doğru yapamıyorum sanırım ki, insert into örneklerinde sütun adını değişken kullanan bir örnek bulamadım.