Uzun bir süre çalışma imkanım olmuştu büyük bir veri merkezin'de ben devriyeli çalışıyordum tabi sizin aklınızdaki bölüm farklı olabilir.
Genel olarak OS bilginizin yüksek olması ve müdahale dahilinde sorunun hemen giderilmesi gerek , ne yapıcaktık kenan abi hangi kabloydu bunun fişi gibi şeylerin olmaması farklı center'larda farklı yazılımlar olabilir ama bunlar genellikle bilinen sanallaştırma yazılımlarıdır ingilizceniz es geciyorum zaten. Onun dışında İşletim sistemlerinin çalışma ve etki prensiplerini iyi bilmeniz sunucu donanımlarının uyumluluk , performans gibi etkenleri modellerin özelliklerini etki sonuç icerisinde değerlendirmeniz gerekmekte ben biraz daha server admin yancısı gibiydim. Özellikle linux'ta tüm kodları yutmaya çalışıyordum. Windows ilk girişteki kapıda eledikleri şeydir. Yeri geldiğinde monitörlerde saatlerce izleme yapılır ağ analizleri ve jumper dropları takip etmeniz gerekiyor. Bu tür şeyler orda öğrene bilirsiniz. Ben Görev almadan öncede ofis ortamında çalışmıştım o yüzden panellerdir. sanallaştırma yazılımları linux , diğer os vb bilgim vardı network ve makinelerin donanımları ve müdahale monitoring gibi şeyler öğrendim aylarca bulunduğum veri merkezinde kendisine ait bir cok io devresi bulunuyordu bunların geliştirme bakımlarınıda yapıyordum. sizinde ilk olanaklarınız bunlar olsun :)