Pahabilisim adlı üyeden alıntı

Öncelikle bir işte başarıyı yakalaman için SWOT analizi yapman lazım. Çok detaya girmeyecem google'a SWOT analizi yazınca internette bir sürü bilgi çıkar karşına. Kendini değerlendirip ne kadar maliyetin altından kalkabileceğini, devlet desteğinden veya firmalardan destek alıp alamayacağını değerlendirmen lazım. Küçük sermaye ile büyük iş olmaz diyenlerden değilim. Ben önceleri basit işler peşinde koşturdum. www.sivasterminal.com sitesini alıp bilet satmak istedim. TÜRSAB üyeliği karşıma çıktı. maliyeti yüksek. baktım altından kalkamayacağım birşey öğrenci yurtlarından reklam aldım. Öğrencinin yolu terminalden geçer mantığıyla onca reklam döngüsü oldu. Yıllık 10-12 bin getirisi olsa da istediğim bu değildi. Tabi fırsatı değerlendirdim başka siteler kurdum. Kendime rakip yine kendim oldum. www.sivastakiogrenciyurtlari.com sitesine aynı reklamları koydum. hedefim işi büyütmekti ama başka bir gelişme oldu. Öğrenci yurtları yazın boştu ve çoğunun statüsü pansiyon. yaz tatilinde öğrenciden boşalan pansiyonları düğünlere ve toplu gezilere kiralayıp yazın da boş kalmaması için www.sivaskonaklama.com sitesini açtım. Tamam getirisi olmadı değil. Bir network sistemine girip batmaktansa alnımın akıyla bişeyler kazandım. Şimdi yerli işletim sistemi çalışmamız olsa da ticari olarak düşündüğüm birşey var. Yerli tohum ırklarının korunması projesi. Atalarımızın yerli tohumları yok oldu olacak. Bizden müdahale olmazsa bizden sonraki nesil yabancı ülkelerden seneye tekrar kullanamadığu ithal tohum almaya devam edecek. Size de önerim öncelikle swot analizi yaparak başlayın. devamı gelecektir.

Hocam tebrik ederim büyük heyecanla okudum benim gibi hayata yeni yeni atılanlar için yol göstermişsiniz. Tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.