lostyazilim

Projem hakkında bir soru ? Yol göstermenizi istiyorum.

11 Mesajlar 2.036 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

OZone OZone www.webscriptim.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgi İşlem Danışmanlığı
  • Konum Adana
  • Ad Soyad V** K**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 44 / 34
  • Ticaret 7, (%100)
Merhaba,

Yeni başlayacağım bir proje için bana nasıl yapılabilir fikir verirseniz sevinirim.

Yapmak istediğim : Web üzerinden oluşan istek kullanıcının kendi bilgisayarındaki db yi tetikletmek istiyorum sonucunda ben çıktı alabilirim. Bunu nasıl yapabilirim bir yolu var mı ?

Notlar :

1. SQL portu açmıcağız güvenlik ve değişken ip yüzüne.
2. Windows uygulama üzerinden istemci oluşturabiliyorum lakin bunu tamamen web üzerinden yapmak istiyorum.
3. Veri gönderimi için windows hizmetler üzerinden webe geri gönderim sağlıyorum. Web den bilgisayara veri gönderemiyorum.

wmaraci
reklam

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
dışarıdaki bir sunucudan uygulamayı kullanan client bilgisayarda bir database var ve bu database'e erişilmek isteniyor :)

--

aklımda google play üzerinden uygulama yüklemek işi geldi.

yukarıdaki bahsettiğiniz senaryo için direkt db'ye gidebilmek için bir port üzerinden haberleşmeniz gerekir bu client bilgisayarı üzerindeki bir porta dışarıdan erişmek demek oluyor.

Bu sebeple 1. maddenizde bu hep fail eder.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

• Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad V** K**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 44 / 34
  • Ticaret 7, (%100)
YazılımMimarı yorum için teşekkür ederim araştırıyorum var mı bir çözüm diye araştırıyorum.

Bunun dışında bilgisayarda bir txt dosyası indirip servis yazarak sorguya alıp tetikleme yapabiliyorum ama sn de bir sorması gerekli mesela txt dosya var mı diye buna sistemi çok fazla kasacak diye düşünüyorum.

• Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
bir bilgisayarın diğer bir bilgisayarla haberleşmesi için aralarında bir bağlantı kurman gerekir.

Bunu tcp/udp portlarının biriyle uygulama seviyesinde yapabilirsin. 1. noktada hep takılırsın.

bir portu açıp, onun üzerinden authentication yaparak, güvenliği sağlayabilirsin.

wmaraci
wmaraci

SoftwareDeveloper SoftwareDeveloper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisliği
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 4 / 36
  • Ticaret 1, (%100)
Başka bir şekilde de yapabilirsiniz. İsteğin pc ye gelmesi yerine, pc sürekli bir endpointi call eder.

İlgili endpoint ona yapması gereken işlemi söyler. Client tarafı da işlemi gerçekleştirir. Böylece extra bir port açmaya gerek olmaz.
YazilimMimari

kişi bu mesajı beğendi.

php, java, python - django, nodejs, vuejs, reactjs, angularjs, c# asp.net mvc...

HapyMan HapyMan Full Stack Developer Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek What do you do exactly ?
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 171 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
nice nice fikirler. ama hiçbiri güvenli değil ben olsam nasıl yaparım diye düşündüm, sonra chat mantığı geldi aklıma pcnin dbsine ulaşmak için bir iletişim protokolü yazman gerekir. bunun içinde bilgisayarda buna izin sağlayan bir istemci. yani windows ise masaüstü uygulaması lazım. sapmaları önlemek, saldırıları dizginlemek ve veriyi şifrelemek için. hepimiz masaüstü chate merak sarmışızdır bir aralar onu düşün. istemci olmazsa veriyi gönderen de alanda olmaz.

iyi forumlar.

• Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad V** K**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 44 / 34
  • Ticaret 7, (%100)
Fikirleriniz için teşekkür ederim araştırmayı genişlettin detayları paylaşacam kıaa süre sonra çözüm varsa onla beraber.

SoftwareDeveloper SoftwareDeveloper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisliği
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 4 / 36
  • Ticaret 1, (%100)

SoftwareDeveloper adlı üyeden alıntı

Başka bir şekilde de yapabilirsiniz. İsteğin pc ye gelmesi yerine, pc sürekli bir endpointi call eder.

İlgili endpoint ona yapması gereken işlemi söyler. Client tarafı da işlemi gerçekleştirir. Böylece extra bir port açmaya gerek olmaz.

HapyMan adlı üyeden alıntı

nice nice fikirler. ama hiçbiri güvenli değil ben olsam nasıl yaparım diye düşündüm, sonra chat mantığı geldi aklıma pcnin dbsine ulaşmak için bir iletişim protokolü yazman gerekir. bunun içinde bilgisayarda buna izin sağlayan bir istemci. yani windows ise masaüstü uygulaması lazım. sapmaları önlemek, saldırıları dizginlemek ve veriyi şifrelemek için. hepimiz masaüstü chate merak sarmışızdır bir aralar onu düşün. istemci olmazsa veriyi gönderen de alanda olmaz.

iyi forumlar.

Yazdığım yorumda verilen fikrin neresi güvensiz ? O zaman dünyada var olan bütün api lar güvensiz. Ayrıca bu da zaten bir protokol üzerinden çalışıyor, adına da http deniyor.

Hem böylelikle pc ye bir bağlantı açmıyorsun, aksine pc nereye gideceğini kendisi belirliyor. Böylelikle pc ye direkt olarak bir erişim olmadığı için senin o bahsettiğin "pc de iletişim protokolü yazmak" fikrinden çok daha güvenli oluyor.

Böyle şeylere cevap vermiyim, vermiyim diyorumda https://wmaraci.com/forum/php/website-catisi-447114.html böyle bir kod yazan birisi gelipte eleştiride bulunmasın lütfen ya.. Object orienteddan milyarlarca yıl uzak, ne functional ne object oriented ne solid ne n-tier ne design pattern yazamayan birisi gelipte eleştiri yapmasın arkadaşlar. Her class yazısı kodu object oriented yapmıyor. Veya her class yazısı solid yapmıyor, her controller yazısı n-tier mimari yapmıyor...
HapyMan

kişi bu mesajı beğendi.

php, java, python - django, nodejs, vuejs, reactjs, angularjs, c# asp.net mvc...

HapyMan HapyMan Full Stack Developer Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek What do you do exactly ?
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 171 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
ahahaha SoftwareDeveloper seni ciddiye alıp cevap bile vermeyeceğim :D :D

Cevap vermeye karar verdim : öncelikler açtığım konuda kimseye oop tabanlı demedim repo da oop yazmasının nedeni ekleyecek olmamdı bu 1.

Yazdığım kodu ve burada bulunan insanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığımı herkes bilir bu 2.

Yazdığım yorumu okuyorsan eğer hiç kimseye hitaben bir şey Yok içinde bu 3.

Bunlarla birlikte tekrar benim açtığım konuya dönecek olursak attığın konuda yazan yazı ve Linkte bulunan reponun insanlar okusun diye yapılmış bölümü olan read me de şöyle bir tabir var sürekli Web site yapan biriyseniz kullandığınız yapıyı tekrar tekrar oluşturmak diyor yani ben kendi adıma söylüyorum böyle bir yapıyı her site için kullanmakta olduğum için daha kolay Entegre edilebilir hale getirip belki birinin ihtiyacı olur diye paylaştım.

İşin özüne gelirsek senin gibi bende fikrimi söyledim ve kimseye sataşıp denyoluk yapmadım. Forumdan para kazanma derdinde değilim insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Hepsinin sonucunda senin gibi insanlar yüzünden burada ki insanların sıkıntı çekmesine üzülüyorum.

Kusura bakmayın, iyi forumlar

• Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)

SoftwareDeveloper adlı üyeden alıntı

güzel çözüm :)

farklı bir bakış açısı.

her çözüm kendi içinde handikaplarıda doğuruyor, işin en güzel kısmıda bu ;) daima ekmek çıkıyor (yazılımı meslek edinenlere)

---

bu bir eleştiri değildir, aslında port açma vs güvenlik telaşesi üzerine süper bir ters bakış açısı getirmişsin(fark yaratmışsın konuda), bu noktada +1 ;)

---

bu kısmın aslında menşıın ettiğim arkadaşın postu ile alakası yok, sadece yarattığı bakış açısı bir çözüm (yukarıdaki port güvenlik kafasındaki postlar için) ama ben (bireysel) tercih etmem, zorda kalmadıkça.

bir olay bir yerde cereyan ediyorsa, cereyen sonrasında haber verilmesi gereken yerler var ise oluştuğu anda notifikeyşınlar (on demand kavramı) yayınlanmalı (broadcast kavramı)

olayı daha da somutlaştırırsam, kötü örnek olabilir belki ama aklıma bu geldi.

yangın yanıyor izmirde diyelim, ankaradan tüm illeri listeyelim, yangın varmı, yok mu diye kontrol etmek yerine.. izmirde yangın yanan yerde onu farkeden "hacı hüsam" abimiz, 112 'i arar ve izmir'de yangın var bi koşu gelin der.

dostum, farklı bakış açısı için teşekkürler.

muhabbet muhabbeti, akıl akılı açar, senin postun benim için bu nitelikte oldu.

sevgiyle,

turgay

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al