wmaraci reklam
lidertakipci

Gtmetrix ve Pagespeed Insıghts ı birlikte yükseltmek/yükseltememek

5 Mesajlar 1.122 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

abdilaka abdilaka WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 39 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
İyi akşamlar herkese. Wordpress için pagespeed insights ve gtmetrix de yüksek puan almak bayaa tartışılıyor. Bugün biraz uğraştım hem bilmeyen arkadaşlar için bi seçenek olur hemde tartışırız.

Boşta duran bir alan adımı wordpress optimizasyonu denemek için bir tema, temel eklentiler (temanın eklentileri, sosyal paylaşım, yoast ssl vs) , 30 yazı, 4 adsense yerleştirerek aktif ettim.

Wp smush ile resimleri optimize ettim ardından,
1.Fastest Cache,
2.Autoptimization,
3.Async Javascript i yükledim.
Kombinasyonları denemeye başladım. Ve
Async i aktif (enabled/async) edip, Autoptimization da sadece Css ve Fastest de Css ile js dışındaki seçenekleri işaretlediğimde sonuçlar şöyleydi:
Gtmetrix 99/85 PSI 96/91

Sonuçlar çok iyi ama site de resimler görünmüyordu. Bunun üzerine kombinasyonlara devam ettim psi 90/90 iken gt metrix 60 lara geldi, devam ettim ve şu ayarlar iyi sonuç verdi:

Autoptimization css+js
Async de, javascript seçeneğini defer hale getirdim.

Gtmetrix 98/86 psi 80/92

Testleri her ayar için bikaç kez tekrarladım. Psi 2 puan kadar aşağı yukarı oynuyor(sunucu yanıt süresi ve adsense in tam sayfa yerleşiminin her zaman açılmamasından dolayı sanırım). Ancak psi de mobilde 90 ı bir daha yakalayamadım yakaladığında da gtmetrix düştü. En iyi ayar olarak bunları not ettim.

Şimdi sizce bu gtmetrix ile psi mobil uyumsuzluğunun sebebini bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.
Birde şunlar var çözemediğim:
Js lerin async olarak yüklenmesi resimleri göstermezken defer olarak yüklenmesi de mobil puanını azaltıyor. Çözüm yok.
Fastest ücretsiz sürüm de mobil önbellekleme yok. Htaccess ile Cache denediğimde de puanlar psi de 20ye gtmetrix de e ye(50) iniyor. Çözemedim.

Eğer bu puanı veren ayarları yapamayan kafası karışan olursa pm atsınlar yardımcı olurum. Ayarları ss de atabilirim müsait bir zaman.

wmaraci
reklam

krm krm Kerem Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek gezgin
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 309
  • Beğeniler 55 / 124
  • Ticaret 2, (%100)
PSI testinde Adsense gibi müdahale edemeyeceğiniz etkenleri bu bağlantıdan yok sayarak test edebilirsiniz: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?utm_source=pubinsights&filter_third_party_resources=true&hl=tr&url=https://keremsari.com&tab=desktop&priorityGroup=speed
abdilaka

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 39 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Burayı da kullanıyorum hocam 5 puan yukarı atıyor zaten ama normal psi de mobili 96 yakalamışken onu tekrar yakalayamamak sıktı canımı. Yarında farklı bir grup eklenti alıp (w3 muhtemelen) deneyeceğim. Teşekkürler

krm krm Kerem Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek gezgin
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 309
  • Beğeniler 55 / 124
  • Ticaret 2, (%100)
Ben hiçbir eklenti kullanmadan 100/100'e ulaştım. Eklentilerin siteye yük olduğunu düşünüyorum. Gerçi temadan temaya değişiyor durum, bazı temalarda eklentisiz mümkün olmayabilir. Fazla önemsememek lazım, %85 ve üstü yeterli bence.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 39 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Bende normal sitelerde manuel yapıyorum hızlı ve içerik iyi olduktan sonra gt de a ve b sınıfı yeterli. Ama bu 3 eklenti ile de geçen yıl gtmetrix ve psi de 90 üstü yapmıştım. Ayarları unutmuşum. Farklı temalarda deneyeceğim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al