wmaraci reklam
lidertakipci

Marka alan adı almak sorun çıkarır mı?

31 Mesajlar 4.990 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Maziliguney Maziliguney Makine Müh. Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Makine Müh.
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 237
  • Beğeniler 46 / 58
  • Ticaret 6, (%100)
Böyle birşey olmaz çok yükswk fiyatlara satamazsın. Satanı görmedim şahsen. Alan adını elinden alamazlar ama Türkiye den erişimi engellerler.

Benim verdiğim rakam örnekti sadece :)
Ama gel gelelim bir fabrikanın .com lu domaini alan bir kişiye yüksek ücret teklif edilmesine rağmen 'aç gözlülük' yapıp daha fazlasını istemiş. Haliyle bunu kabul etmeyen fabrika da dava açıp kazanarak o domaine erişimi engelletmiş. Elinden alma gibi bir durumları yok belki ama domaine ulaşamadıktan sonra da bir işe yaramaz sanırım. Örneği var, biliyorum ;)

#Blog'canım: maziliguney.com
Reklam, tanıtım yazısı, link vs için iletişime geçebilirsiniz.
wmaraci
reklam

Sessiz Sessiz unknown Kullanıcı
  • Üyelik 24.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek unknown
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Direk elinden alma gibi birşey söz konusu değil zaten.
Öncelikle anlaşma yoluna gidiyorlar, daha sonra hukuki yollara başvuruyorlar.
%100 alabilir diye birşeyde yok ama site üzerinde kötüye kullanım,
taklitçilik vs. türlü oluşumlar mevcut ise firmanın markayı koruma amaçlı domaini
mahkeme kararı ile alabilme şansı var. mevcut örnekleride var araştırırsanız göreceksiniz.

urungu urungu Yalnızlık Senfonisi Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 78
  • Beğeniler 9 / 17
  • Ticaret 1, (%100)
Arkadaşlar domaini elinden almaları söz konusu değil.. Hatta engellemeleri bile.

Yalnız bir şartla örneğin: VAKKO bir marka. Giyim üzerine marka tescili yaptırmış, sen bu vakko.com u giyim üzerine kullanamazsın! vakko.com sitesini teknoloji blogu veya tarım ilaçları satan vs.. vs.. gibi kullanabilirsin.
Aynı isme sahip domainle o markayı karalayıcı, küçük düşürücü şeyler yapamazsın.

İnternette Tarkan davası diye meşhur davaya bakarsanız olay daha açıklayıcı olur.

sahinersoz sahinersoz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Yazar
  • Mesajlar 144
  • Beğeniler 20 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Hiç bir şey olmaz. Domain tescili yaptıracaklarına gitsinler bu domainleri alsınlar. Domain bir pazar alanıdır. Bu pazardan karpuzda alırsın kavunda paranla değil mi? Ha o alan adında o markaların ürünlerini satarsan yada kendini siteni o markaların "resmi" sitesi gibi gösterirsen işte o zaman donuna kadar her şeyini alırlar. Ama senin amacın domain ticareti olduğu için al arkadaşım hiç bir şey olmaz. bir index at bu alan adı satılıktır diye gerisini boşver.

wmaraci
wmaraci

Bariswp Bariswp ZM Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ZM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 2267
  • Beğeniler 316 / 445
  • Ticaret 15, (%100)
Şöyle birşey buldum

22 Mart 2002 tarihinde Divan önüne gelen bu ilginç olayda, 'tarkan.com' alan adının devri talep edilmiştir. Davacılar ünlü sanatçı Tarkan ve H.I.T.T Şirketi, davalı ise Amerika'da yaşayan Nejat Aksoy'un 'administrative contact' olarak gösterildiği, Deep.Net.Corp.'dır.

Davacılar 'tarkan.com' alan adının kendilerine devredilmesini talep etmiş ve taleplerinde şu hususları ileri sürmüşlerdir:

Tarkan'ın ilk albümünü 1993 senesinde çıkarttığını, değişik ülke ve yerlerde birçok konserler verdiğini, 1997 senesinde Sezen Aksu ile birlikte çıkartılan üçüncü albümün 3,5 milyon sattığını, ardından Avrupa'da konserler verildiğini, birçok ülkede Altın Plak ödülü aldığını, sanatçının daha sonra kurduğu HITT şirketi vasıtasıyla ismini markalaştırdığını, bunu da Türk Patent Enstitüsünde tescil ettirdiğini; davalının tescil ettirdiği alan adının sanatçının adı ile aynı olduğunu, tescil yaptırırken davalının bunu bildiğini, bu nedenle sanatçının common law ve tescil edilen markadan doğan haklarının ihlal edildiğini, alan adı sahibinin bunu tescil ettirmekte herhangi bir menfaatinin olmadığını, tescil ve kullanmanın iyi niyetle yapılmadığını; davalının, alan adının kendilerine devredilmesi yönündeki talepleri, alan adının satılık olmadığı, daha yüksek meblağlar verenlerin olduğunu veya 100.000 USD karşılığında satılık olduğu gibi değişik cevaplarla karşıladığını, ileri sürmüştür.

Davalı taraf ise, Deep.Net şirketinin web alanında faaliyet gösteren küçük bir şirket olduğunu, bu alan ismi ile tıp ve diğer mesleklerde kariyer alanlarında bilgi içeren, Amerika'da ve Türkiye'de yaşayan Türklere yönelik bir site kurulmasının planlandığını, Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler karşısında bu planlarını ertelediklerini; ayrıca sanatçının adını 25 Kasım 1997 tarihinde Patent Enstitüsüne tescil ettirdiğini, oysa kendisinin alan adını 1 Kasım 1996'da tescil ettirdiğini, sanatçı Tarkan'in ünlenmesinin de alan adının tescilinden sonra olduğunu, davacı tarafın aksi yöndeki görüşlerini desteklemek için ileri sürdüğü gazete kupürlerinin en eskisinin 1 Aralık 1997 tarihini taşıdığını, sanatçının Türkiye'deki ilk ödülünü 1997'de, uluslararası alandaki ilk ödülünü ise 1999 tarihinde aldığını, Tarkan adının Türkçe'de ad ve soyad olarak kullanıldığını, telefon rehberlerinde yüzlerce bu isme rastlamanın mümkün olduğunu, Tarkan isminin ayrıca ev hayvanlarına isim olarak da verildiğini, bu isimde bir de çizgi roman kahramanının olduğunu, 'tarkan' adının eşinin köpeğinin ismi olduğunu ve onun hatırasına bu ismi tercih ettiğini, aslında bu sitenin başlangıçtaki amacının kayıp ev hayvanları için bir website açmak olduğunu, ama daha sonra bu amacın gençlerin yararına olabilecek ev hayvanlarının bakımı da dahil belirli konulan içeren bir site kurulması şeklinde değiştiğini, bu alan adını satmak gibi bir niyetinin olmadığını, davacı tarafın bahsettiği yüksek rakamlı satış tutarını, alan adını satın almak isteyen diğer ilgili kişileri caydırmak amacı ile söylediğini, zaten başka herhangi bir ünlü kişinin adını da satmak amacı ile kendi üzerine tescil ettirmediğini, Tarkan'ın kendisinin de 'tarkantevetoglu.net' adı altında websitesi olduğunu, bu ad altındaki diğer gTLDs ve ccTLDs ise hala alınmasının mümkün olduğu görüşlerini dile getirmiştir.

Tek kişilik panelist tarafından 6 Haziran 2002 tarihinde verilen kararda, davalı tarafın, davacının adı ve markası ile aynı olan bir ismi tescil ettirdiği, bu ismi kullanmakta herhangi bir hak ve menfaatinin olmadığı, eşinin köpeğinin hatırasına bu ismin verilmesinin bu anlamda 'menfaat' olarak değerlendirilmesinin zor olduğu vurgulanmış; ancak davalının alan adını tescil ettirirken ve kullanırken kötü niyetli olduğunun davacı tarafından ispatlanamadığı gerekçesiyle, 'tarkan.com' alan adının davacı tarafa devredilmesi talebi reddedilmiştir.

Kaynak: isim.net

Not: Tarkan'ın kaybettiği mahkeme sonrası bu alan adını sahibinden 150 milyara satın aldığı söyleniyor.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Bu konuda Nisan ayında yazmış olduğumuz bir yazımız vardı göz atmanız dileğimle :)

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

alimurat alimurat www.cesitbol.com Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Eğitimci
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 2 / 4
  • Ticaret 6, (%100)
arkadaşlar ilginize teşekkürler ben şuan sadece bu alan adı satılıktır ilgilenen mesaj yazsın diye bir index yerleştirdim siteye başka birşey yok hatta keyword vs. de yok. Anladığım kadarıyla ya benle anlaşacaklar yada mahkeme yoluyla engelleyecekler. Bu durumda zararlı çıkan onlar olmaz mı siteye erişim engellenmiş o zaman sakıncalı diye düşünebilir insanlar. Site içeriği olmadığı için kötüye kullanım söz konus değil. kaldığı bende alan adı oalrak aldığım şirkette bir ilin temsilcisi olmayı planlıyorum :)

BozkurtReis BozkurtReis Hello Bro Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Para Yer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 1007
  • Beğeniler 176 / 201
  • Ticaret 25, (%96)
hocam size şöyle söyleyim ankarabim.com.tr diye bir şirket var değilmi gerekli belgeleri vermiş ve .com.tr ile domain almış sizlerde ankarabim.com diye aldınız ve içerik benzerlikleri var eğer firma talepte bulunursa mahkeme kararı ile bir ücret belirlenir ve o ücret karsılıgında sizden alınır basımıza geldi ondan konusuyorum

Modern ve Gelişmiş İddaa Tahmin Uygulaması Satışta !!!!

cAgAbA cAgAbA editör Kullanıcı
  • Üyelik 02.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 48 / 8
  • Ticaret 4, (%100)
mahkemeler domainlerinizi alamaz. domain üzerinde fikri hak iddia edenler (aynı alanda faaliyet göstererek marka haklarını ihlal edip kazanç sağladığınızın tespiti kaydıyla) bu haklar nedeniyle zararlarının tazmin edilmesini isteyebilir sadece. domain yaptırım makamı wipo'dur.

www.domainajansi.com

FriedeKind FriedeKind Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
arkadaşlar neden bahsediyorsunuz siz ben gelmişim asd markasını parasını basmışım tescil etmişim asd.com.tr alanadını almışım ama başkası gelecek asd.com açacak benim adımla prim yapacak eeee nerde benim markaya harcadığım para boşuna mı marka tescili yaptım ben keriz miyim o zaman bende marka tescili yapmadan asd.com alırdım param battı mı bana

bilmeden konuşanlar var marka hakları kime aitse elinizden alabilir domaini mahkemeye vererek sonuçta marka hakları marka sahibine aittir.bu durumlarda en mantıklı yol marka hakları kimdeyse o kişiyle uzlaşmaktır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al