wmaraci reklam

Marka alan adı almak sorun çıkarır mı?

31 Mesajlar 5.061 Okunma
wmaraci reklam

cAgAbA cAgAbA editör Kullanıcı
  • Üyelik 02.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 48 / 8
  • Ticaret 4, (%100)
@friedekind: mahkemeler domaini alamaz. sadece tazminat taleplerini karşılar. türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla kurulan wipo'nundur karar hakkı.

www.domainajansi.com
wmaraci
reklam

ultrahako ultrahako Don't be evil Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 633
  • Beğeniler 0 / 77
  • Ticaret 0, (%0)
Valla BİM gibi üç harfli bir firma isminde sorun olacağını sanmam.

Orkunx Orkunx Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)
ankarabim (Ankara Büyük İnternet Merkezi) adlı bir blog kurarsan zor alırlar :)

ozturk ozturk Her daim öğrenci... Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Her daim öğrenci...
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 411
  • Beğeniler 80 / 76
  • Ticaret 7, (%100)
imzamdaki müzik sitesi aynı şekilde mtvturkiye * com bende. hali hazırda bir sorun yaşanmadı. yaşanırsa motorlu taşıt vergisi nereye nasıl ödenir diye site açabilirim :)

Erzin'in de Haberi Olacak Artık...!
www.erzinhaber.com
wmaraci
wmaraci

wordpressman wordpressman Webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Webmaster
  • Mesajlar 541
  • Beğeniler 43 / 101
  • Ticaret 4, (%100)
önemli olan markalarının tescili bulunması eğer tescilli bir markayla dediğiniz gibi bim yasal haklara sahiptirler.

WeyseL WeyseL Bir başka baharda Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 19 / 52
  • Ticaret 0, (%0)

FriedeKind adlı üyeden alıntı

arkadaşlar neden bahsediyorsunuz siz ben gelmişim asd markasını parasını basmışım tescil etmişim asd.com.tr alanadını almışım ama başkası gelecek asd.com açacak benim adımla prim yapacak eeee nerde benim markaya harcadığım para boşuna mı marka tescili yaptım ben keriz miyim o zaman bende marka tescili yapmadan asd.com alırdım param battı mı bana

bilmeden konuşanlar var marka hakları kime aitse elinizden alabilir domaini mahkemeye vererek sonuçta marka hakları marka sahibine aittir.bu durumlarda en mantıklı yol marka hakları kimdeyse o kişiyle uzlaşmaktır.

Bu şekilde düşünüp sadece o amaç için aldıysanız evet kerizsiniz.

Alan adları uluslar arası kurallar çerçevesinde aksi belirtilmedi ise ilk gelen alır mantığı ile kiralanırlar. Dünya da sizin markanızı kullanan binlerce başka marka veya birey yer alabilir. Hangisi alan adını daha önce aldı ise paşa paşa kullanmaya devam eder. Hiç bir mahkeme alan adını o kişi / kurumdan alıp karşı tarafa veremediği gibi erişime de engelleyemez. Siz de com boşken .com.tr için marka tescline harcadığınız paranın zararı, bu düşünce ile açtığınız dava masrafları ile köşenize çekilir sinir sinir oturur başka da bir halt yapamazsınız.

Marka Telif Hakkı: Belirtilmiş markanın, belirtilmiş sektörde ve belirtilmiş sekil ve içerik ile birey veya kuruma atanmasıdır.

Markanıza bir saldırı olmadığı sürece, aynı isim, eş değer ürünü başkalarının yapmasına engel olamazsınız. Örneğin coca cola gizli içerikle kola üretir, benzerini de pepsi markası ile başka kurum üretir. Her ne kadar kolanın telif hakkı coca cola gibi görünse de içerikte yer alan değişiklikler sebebiyle marka hakkı geçersiz kılınmış olur. Yine örneğin: Bimeks markası kayıt edilmiş bir teknoloji marketi iken aynı isimle bir kağıt ve dış yatırım ticareti ticaret hayatına devam etmektedir.

Marka hakkını satın almış olmanız demek: o ürün, içerik ve sektör de tekel olabileceğiniz anlamına gelmez.

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Veysel hocam en doğru cevabı vermiş. :)

siyahgiyen siyahgiyen SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 121 / 191
  • Ticaret 20, (%100)
Hiç bir hak iddaa edemez eğer onun logosunu taklit edip yaptığı işi yapmaya çalışmazsan. Google çakmalarını bitirdi yazısında atlanan nokta o çakmalar googleyi taklit ederek **************lık yapıyorlardı. Mesela yine bir webmaster kardesimizin google.gen.tr hala çalışıyor

blogesinti blogesinti WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Google Ads.
  • Konum İsveç
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 472
  • Beğeniler 82 / 71
  • Ticaret 31, (%97)
Mumkunlu.com.tr yi almıştı bizim arkadaşın babası. Hala satmıyor :D TTnet kapısına geldi yine de vermedi.

Herhangi bir problemde olmaz dostum.

Meyus Meyus www.DizaynMeyus.Com Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 10 / 10
  • Ticaret 0, (%0)

FriedeKind adlı üyeden alıntı

arkadaşlar neden bahsediyorsunuz siz ben gelmişim asd markasını parasını basmışım tescil etmişim asd.com.tr alanadını almışım ama başkası gelecek asd.com açacak benim adımla prim yapacak eeee nerde benim markaya harcadığım para boşuna mı marka tescili yaptım ben keriz miyim o zaman bende marka tescili yapmadan asd.com alırdım param battı mı bana

bilmeden konuşanlar var marka hakları kime aitse elinizden alabilir domaini mahkemeye vererek sonuçta marka hakları marka sahibine aittir.bu durumlarda en mantıklı yol marka hakları kimdeyse o kişiyle uzlaşmaktır.

Öncelikle bilmeden konuşanlardan değilim daha önce yaşadığım için söylüyorum. Eğer alan adı com.tr değilse yani mesela sekerci.com bende sekerci.com.tr sekerci patentini almış bir firmada hiç bişey yapamaz domaini alamaz. İlk gelen alır prensibi geçerlidir. Ta ki sen sekerci.com da o firmaya zarar verecek birşeyler yapana kadar. Ancak herhangi bir propaganda,adult içerik v.s yapmadığın sürece.
Aynı şey başıma geldi biliyorum ve o markanın com uzantısı hala bende.
Firma sahibi beni aradı kardeşim bu site bizim hakkımız biz dünyanın yatırımıını yaptık Çinde şirket kurduk yok şunu yaptık yok bunu yaptık dedi. Bende dedim 2000$ verin site sizin olsun dedim mahkemeye vereceklerdi bende dedim verin. Araştırdım çünkü açıkları durumları. Sonuç olarak domain 3.5 yıldır bende. Çok büyük bir marka olmadığı zaman nike,puma,vakko v.s sıkıntı olmaz onda da olmaz ama o adamlar bir şekilde kılıfına uyduruyolar.

Ama aldığınız domaini kesinlikle kötüye kullanmayın üstüne çok verirsiniz benden söylemesi :)

Satılık Sektörel, Jenerik, Projelik Domainler
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al