wmaraci reklam

Üniversite öğrencilerini nasıl değerlendirebilirim?

23 Mesajlar 2.629 Okunma
smmexpress

muhdelibas muhdelibas WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
Herkese merhaba,

Ben tarif edeyim, sorayım, siz cevaplayın :) Uzun olacak ama ilgilenen okusun. Ticarete girmek istiyorum :)

Öncelikle değerlendirme derken doğal olarak para kazanmaktan bahsediyorum. Bir cadde düşünün, ama sadece bir cadde. 1,5 km uzunluğunda bir cadde. Bu caddede yaklaşık 120-130 arası mekan var tahminim. Bunların net 47 tanesi (saydım) sipariş usulü ile evlere yemek vb. servisi yapıyor. Yani yemek mekanı. Kalan mekanlar pub, cafe, tekel vs. Burada yaşayan yaklaşık tahminim 20 binden fazla öğrenci var. Yerli esnaf ve ev sahipleri öğrencileri abartsızı iliğine kadar sömürmekte. En basit örnek; bir dönerci düşünün, şehir merkezindeki şubesinde döner 6 TL iken, 15 dakika uzaklıktakı bu caddedeki şubesinde aynı döneri 7 TL'ye satıyor. Yani olay artık gözgöre göre yapılıyor. 50m2 2+1 ev kirası 1000-1200 TL seyirlerinde. Öğrencilerde de para var hani. 150-200 bin TL lik araçlar kum gibi. Yavru istiklal caddesi desem yeridir.

Size potansiyelden bahsettim. Bu potansiyelin internet kullanımını ele alalım. Burada 4 yıldır bir web sitesi bulunuyor. blogspot uzantılı web sitesi, tasarım namına hiç bir şey olmayan bu sitenin içeriği sadece sipariş numaralarını vb. basit şeyleri barındırıyor. Günlük tekil hiti en az 1600 seyirlerinde. Her gün 1600 kişi o siteye giriyor. Yazın (okul kapalı iken) bu rakam 500 lerde seyrediyor. Günlük hit bence gayet iyi ve bu artacak ;) + Bu bahsettiğim site aylığı 75 TL den reklam alanı satıyor, en son baktığımda reklam alanı dolu yazıyordu, yani reklam almıyordu artık. Yaklaşık 12-13 reklam sayabildim...

Sektördeki boşluğu gördüğümden balıklama girdim tabii. Domain, sosyal medya hesaplarında bile hala isimleri alınmamıştı. Hepsini kaptım. (Örn Instagram: xxx.itiraf).

Simetri takıntım olduğu için övünmek istemem ama site tasarımında çok iyiyimdir. Çok güzel bir tasarım hazırlayıp 47 mekanın hepsini ayrıntılı bir şekilde ekleyerek SEO çalışmalarını yaptım. Site içeriğine whatsapp grupları, itiraf bölümü, ikinci el grubu vs. şeyler ekledim. Öğrencilerin veya esnafın ilan verebilecekleri bir sistem kurdum. Örneğin kiralık ev arayan öğrenci, eleman arayan bir esnaf, gitar kursu veren bir öğrenci burayı kullanabilir. Tasarım tamamen mobil destekli. Çünkü hitin %90 lık bir bölümü mobilden geliyor doğal olarak.

Şuan sitenin günlük 35-40 tekil hiti var. Bazı sipariş mekanlarında (en çok arananlarda) ilk sayfadayım. (Siteyi yeni açtım)

Olayı kısaca anlamışsınızdır zaten, bu forumun zeka seviyesinin yüksek olduğunu gercekten düşünüyorum :), şimdi sorulara geleyim:

1-) Böyle bir ortamda para kazanmak için sermayesiz veya az bir sermaye ile neler yapabilirim? (Aylık 500-600 TL bu iş için ayırabilirim ciddi ilerlersem). Benim aklımda günlük 1600 tekil hiti kendi siteme kazandırdığımda mekanlardan reklam almak ve + olarak reklam paketleri yapmak (1000 broşür + dağıtım + 1 aylık reklam x TL vs.). Reklamı fiziken de yapmak vesaire...

2-) Sitemin reklamını nasıl yapabilirim? Şu an yaptığım şey 2 bin adet sticker çıkarttırdım. Üzerinde site adresi yazıyor. Caddedeki duraklara ve görünebilecek yerlere yapıştırıyorum. Tahminim yasak. Zaten söküyorlar habire ben tekrar yapıştırıyorum. Yapıştıralı hit 35-40 a yükseldi :) önceden günlük 5-6 idi. Başka neler önerirsiniz? + Siteye ne ekleyebilirim başka? Notlarla ilgili nasıl bir sistem geliştirebilirim aklımda bu var.

3-) Bu caddede reklamcılık yapmak istesem, beton elektrik direklerine reklam panosu asmak istesem, belediye ile konuşsam direklerin hakkını bana verirler mi? Veya nekadara verirler. Şirket vergi levhası vb. isterler mi? Kesin isteyecekler de ayrıntısını bilmiyorum hiç.

4-) Bu bölgede reklamcılıktan yürüsem gerçekten ticarete girebilir miyim? Ne gibi hizmetler verebilirim? Buradaki potansiyeli nasıl kullanabilirim? Reklamcılık ve web dışında neler yapabilirim?

Ekstradan tavsiye vermek isteyen varsa konuşabiliriz :)

Siteye bakmak isteyene özelden yollarım yani merak eden arkadaşlar olursa.

wmaraci
reklam

moris moris ◡̈ Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 831
  • Beğeniler 266 / 265
  • Ticaret 26, (%100)
Merhabalar, yazdıklarınızı tamamen okudum ve bence mükemmel bir potansiyel yakalama ihtimaleniz var. Hali hazırda bulunan siteden daha hoş ve daha kapsamlı bir sistem kurmuşsunuz bu da size artı bir avantajdır diye düşünüyorum.

Sorularınıza gelecek olursak;

1- Sermayesiz kısmına değilde sermaye ile yapabileceğiniz şey hakkında tavsiye vereyim. Örneğin hali hazırda bulunan siteye en çok hangi aramalarla giriliyor vs tespit edebilirseniz Google Adwords ile bir çalışma yaparsınız ve bu arama yapıldığında ilk sırada reklam olarak sizin siteniz çıkar ve bu şekilde kullanıcı kazanmış olursunuz. 2. olarak, öğrenciler olarak mobilden bu işleri yaptığımız için android ve ios uygulaması yazdırarak mükemmel bir avantaj daha yakalarsınız. Yaptırdığınız bu uygulamaların reklamınıda kartvizit veya broşür şeklinde yapabilirsiniz. Kesinlikle işe yarar.

2- Sticker'lara ek olarak broşür daha çok göze çarpar diye düşünüyorum fakat bunu şu şekilde yapın; Mesela 1000 adet broşür bastırdınız, bunları o dediğiniz cadde üzerinde veya üniversitenin ana giriş kapısında milletin eline tutuşturun, hatta anlatın.

3- Bildiğim kadarıyla bu şekilde bir reklam yapamazsınız anca bilboard kiralarsınız, herhangi bir belge istenmez fakat maliyetlidir. Bunun yerine üniversite içerisinde ki reklam alanlarını daha uygun fiyata kiralayabilirsiniz. Geçen yıl karşılaştığım bir reklam olayını da anlatayım. Bir kaç kişi yaptığı uygulama için böyle broşür bastırıp üniversitede girdikleri boş sınıflardaki masalara bırakmışlardı. Derse girdiğimizde görmüştük ve uygulamayı indirip kullanan arkadaşlarım olmuştu. (Uygulama üniversite evinde o gün hangi yemek çıkacağını bildirim olarak gönderiyordu :) )

4- Siteyi hedeflediğiniz kitleye ulaştırdıktan sonra dediğiniz cadde üzerinde ki restorantlarla vs görüşerek çok rahat reklam alabilirsiniz. Zamanla reklamcılık işine döner zaten.

Başarılar :)

• Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
moris Okuduğun için teşekkür ederim :)

3- Maddedeki cevabını okuyunca yanlış anlattığımı anladım. Ben direklerin reklam hakkını alacağım ama reklamı kendim yapmayacağım. Oralar bilboard koyan kişi ben olacağım, reklam vermek için bana başvuracaklar. Elektrik direklerinin 2 metre yukarısına bayrak şeklinde led reklam panosu düşünün. 100 metrede bir. Belediyeden istediğim sadece direklerde reklam yapma hakkı :) O hakkı aldığımda belediyenin kendisi bile reklam yapmak için benden izin almak zorunda kalacak. Bu öngördüğüm bir potansiyel sadece elektrik direği reklam işi yakın zamanda patlayacak gibime geliyor... Bu arada sticker kalıcı olduğu için tercih ettim. Broşürler yağmurda ve zamanla yırtılıp kayboluyor.

Üniversite içinde reklam işi çok isabetli olması gereken bir şey kesinlikle :)

Cevabınız için tekrar teşekkürler. :)

kisabiara kisabiara Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 200
  • Beğeniler 33 / 60
  • Ticaret 15, (%93)
öncelikle potansiyeli ve çevreni iyi tanıdığın için tebrik ederim. örneğin çevrende 30.000 kişi yaşıyor diyelim, 17.000'i öğrenci desek 4.000'i günlük sitene girmesi demek zaten o çevrede sana çok güzel paralar kazandırır. yapacağın şey esnaflara potansiyelini göstermek.

sonrasında reklam anlaşmaları yapacaksın ve bannerlari siteye ekleyeceksin. şimdilik diyebileceklerim bu kadar. siteye öğrencileri ve potansiyel müşterileri çekmek sana kalmış. şimdiden tebrik ederim allah yolunu açık etsin. :)
muhdelibas

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Disco Disco WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 435
  • Beğeniler 280 / 131
  • Ticaret 12, (%92)
Gelir modellerim neler? Nasıl arttırabilirim? dot com. Öncelikle sizi tebrik ederim. Hayırlısı olsun projenizde efendim inanıyorum ben size.
muhdelibas

kişi bu mesajı beğendi.

WPZON WPZON Wordpress Temaları Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Wordpress Tema Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1446
  • Beğeniler 203 / 261
  • Ticaret 37, (%100)
Siteye bakabilirmiyim

alperenyld alperenyld Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1302
  • Beğeniler 331 / 227
  • Ticaret 34, (%97)
Siteyi öm alabilir miyim

DesignTr DesignTr HODL ! Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yatırımcı, Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1217
  • Beğeniler 99 / 373
  • Ticaret 6, (%100)
siteyi alabilirmiyim lütfen

Yazdıklarım kendi düşüncelerimdir, yatırım tavsiyesi değildir.

• Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
MuratKa , alperenyld , DesignTr gönderildi :)

70826 70826 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 06.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 228 / 482
  • Ticaret 17, (%100)
Gerçekten mantıklı girişmişsiniz, tebrik ederim. Hatta sticker ile reklam konusu bence çok iyi bir fikir. Site adresinizi özelden gönderirseniz incelemek isterim. Başarılar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al